Reserve Bank of India rozpocznie pilotażowy projekt cyfrowej rupii | Wiadomości | CrypS.

Reserve Bank of India rozpocznie pilotażowy projekt cyfrowej rupii

Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
indie

Reserve Bank of India (RBI) opublikował raport dotyczący krajowej waluty cyfrowej. Instytucja zapowiada, że prototypowa cyfrowa rupia zostanie uruchomiona “w najbliższej przyszłości”.


Bank centralny obiecał okresowo ujawniać jej cechy i to jakie korzyści przyniesie. CBDC mogłoby być stosowane zarówno w wersji hurtowej, jak i detalicznej, ponieważ regulator bada obie opcje.

W dokumencie czytamy, że dyskutowanych jest kilka modeli projektu. W CBDC hurtowym byłby on oparty na rachunku i emitowany przez bank centralny, natomiast w detalicznym byłby oparty na tokenach i zarządzany przez pośrednika.

RBI wspomniał o potrzebie “rozsądnej prywatności dla transakcji o niskiej wartości”. W ten sposób będzie spójność z gotówką, która nie generuje odsetek dla właścicieli.

Blockchain dla CBDC

Bank centralny nie podjął jeszcze decyzji w sprawie technologii, która będzie podstawą CBDC. Artykuł mówi o możliwościach adaptacji blockchaina w miarę jego rozwoju.

Raport bada różne możliwości i ma na celu podniesienie świadomości na temat CBDC za pomocą “przekonujących argumentów”. To ma sprawić, że cyfrowa rupia będzie “tak atrakcyjna jak gotówka”.

Dokument wspomina również o ryzyku z tym związanym i wskazuje na konieczność etapowego wdrażania programu pilotażowego.

Dla przypomnienia, Reserve Bank of India zaczął badać potencjał cyfrowej rupii na początku 2021 roku.

W czerwcu szef RBI T. Rabi Sankar zasugerował, że CBDC może całkowicie wyprzeć prywatne wirtualne waluty, w tym bitcoin.

indie



reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.