Przestępcy mogą wyprać nawet 10 mld dolarów w kryptowalutach do 2025 r. | Wiadomości | CrypS.

Przestępcy mogą wyprać nawet 10 mld dolarów w kryptowalutach do 2025 r.

Redakcja
pranie pieniędzy

Biorąc pod uwagę popularność branży kryptowalutowej i brak jasnych regulacji prawnych, nie dziwi fakt, że segment ten przyciąga coraz więcej przestępców.


Elliptic przeprowadził badanie, z którego wynika, że cyberprzestępcy mogą wyprać około 10,5 miliarda dolarów do 2025 roku. Firma zidentyfikowała również około 4,1 miliarda dolarów, które zostały wyprane poprzez swapowanie aktywów, w dużej mierze możliwe dzięki wykorzystaniu zdecentralizowanych rynków.

Eksperci wskazują, że wartość nielegalnie wypranej kryptowaluty może wzrosnąć o 60% z 4,1 mld USD do 6,5 mld USD do 2023 roku. Natomiast do 2025 roku liczba ta przekroczy 10 mld USD. Eksperci nie wykluczyli jednak, że kwota wypranych środków i może osiągnąć nawet poziom 15 mld USD.

Wzrost prania na DEXach

Badanie podkreśla wzrost przestępczości między sieciami. Jeśli w 2020 roku za pośrednictwem giełd DEX wyprano około 500 milionów dolarów, to od lipca 2022 roku liczba ta przekroczyła 4 miliardy dolarów. Arda Akartuna, starszy analityk w Elliptic, powiedział, że podczas gdy zdecentralizowane giełdy w większości ułatwiają legalną działalność, przyciągnęły wielu przestępców, którzy szukają nowych sposobów na skuteczne pranie nielegalnych dochodów.

Podkreślił również, że przestarzałe narzędzia analityczne wciąż używane przez organy ścigania po prostu nie są fizycznie zdolne do śledzenia powiązanych ze sobą przestępstw. Znacznie utrudnia to prowadzenie dochodzeń i daje oszustom pewną przewagę.

pranie pieniędzy



reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.