Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [9.11.2022] | Wiadomości | CrypS.

Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [9.11.2022]

Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
podsumowanie dnia 9.11.2022

Przegląd wiadomości z rynku kryptowalut i o technologii blockchain, newsy z 9 listopada

Spis treści:


Czy upadek Alameda Research i FTX zagraża rynkowi kryptowalut?

Do wczoraj rano FTX był czwartą największą giełdą kryptowalut na świecie. Wszystko zmieniło się w ciągu doby, gdy jej natywny token FTT stracił blisko 80% wartości w 24h, a klienci zaczęli dokonywać masowych wypłat poza platformę.

Zamieszaniu wokół Alameda Research i jej siostrzanej giełdy towarzyszą spadki na całym rynku kryptowalut: kurs bitcoina odwiedził najniższy poziom w tym roku, podczas gdy traderzy stracili 700 mln USD w zlikwidowanych długich pozycjach.

Krach Alameda Research i FTX jest już nazywany przez niektórych kryptowalutowym Lehman Brothers, jednak wciąż jest zbyt wcześnie aby ocenić skutki upadku biznesowego imperium Sama Bankmana-Frieda. Wśród rzeczy, które mogą się wydarzyć wymienia się m.in:

  • monopol Binance (któremu mogą jednak zagrozić regulatorzy),
  • zagrożenie stabilności innych firm z branży kryptowalut oraz spoza niej (tąpnięcie akcji Robinhood),
  • zaostrzenie regulacji,
  • kłopoty niektórych kryptowalut (losy 1 mld USD w SOL w bilansach Alameda Research).

Czytaj więcej: Konsekwencje upadku Alameda Research i FTX


Binance przejmuje FTX

Binance ma przejąć jednego z głównych konkurentów, po tym gdy prezes giełdy Changpeng CZ Zhao, pomógł mu we wpadnięciu w kryzys płynności. Aktualna wartość FTX oraz szczegóły negocjacji pozostają poza publicznym obiegiem. CEO Binance zaznacza, że podpisany został dopiero wstępny list intencyjny i umowa może zostać zerwana bez konsekwencji.

Czytaj więcej: Binance przejmuje FTX


Sam Bankman-Fried znika z listy miliarderów Bloomberga

Fortuna założyciela giełdy kryptowalut FTX oraz spółki Alameda Research zmniejszyła się o 94% w ciągu jednej nocy. Ostatnie wydarzenia sprawiły, że majątek Sama Bankmana-Frieda stopniał z 15,6 mld USD do 992 mln USD.

Czytaj więcej: Bloomberg usunął Sama Bankmana-Frieda ze swojej listy miliarderów


Ethereum potwierdza swoją deflacyjność

Ether, natywna kryptowaluta sieci Ethereum, oficjalnie stała się deflacyjna 55 dni po The Merge, czyli przejściu na algorytm Proof-of-Stake. Od tego momentu jej podaż spadła o ponad 400 ETH. Według obliczeń The Block, gdyby The Merge nie doszło nigdy do skutku liczba ETH w obiegu zwiększyłaby się z czasem o ponad 650 000 sztuk. –> źródło: The Block


7 giełd przedstawi swoje rezerwy w związku ze sprawą FTX

Prezes Binance Changpeng Zhao zapowiedział, że jego giełda przedstawi dokument potwierdzający jej stan rezerw. Do podjęcia podobnych kroków wezwał także pozostałych graczy z branży. Na odzew zareagowały Gate.io, KuCoin, Poloniex, Bitget, Huobi i OKX, które zapowiedziały publikację swoich wyników.

Czytaj więcej: Binance przedstawi swoje rezerwy w związku ze sprawą FTX


Niemiecki regulator ma uwagi do Coinbase

Niemiecki Federalny Urząd Nadzoru Finansowego (BaFin) wydał nakaz do oddziału Coinbase, żeby spółka zadbała o “właściwą organizację biznesu”. Regulator wykrył naruszenia obowiązującego prawa bankowego, w tym:

  • niewłaściwe zarządzanie ryzykiem,
  • niedostateczne zasilenie kapitału wewnętrznego,
  • brak przejrzystej struktury wewnętrznej z podziałem kompetencji,
  • brak zdefiniowania systemu wynagradzania.

Czytaj więcej: Niemiecki regulator ma uwagi do Coinbase


Sąd staje za Kim Kardashian w pozwie inwestorów EthereumMax

Amerykański sąd wydał wstępne orzeczenie na korzyść Kim Kardashian i Floyda Mayweathera, pozwanych przez inwestorów EthereumMax. Mało znany i tak samo użyteczny token był promowany przez celebrytkę na jej Instagramie. Ogłaszając swoją decyzję sędzia stwierdził, że adwokaci inwestorów “próbują zachowywać się jak SEC”  ale “nie zdecydowali się traktować tokenów jako papierów wartościowych”.

Czytaj więcej: Sąd stanął po stronie Kim Kardashian w pozwie inwestorów EthereumMax


Departament Skarbu USA nakłada sankcje na Tornado Cash (ponownie)

Departament Skarbu USA nałożył nowe sankcje na Tornado Cash stwierdzając, że usługa została wykorzystana do zapewnienia wsparcia finansowego, materialnego i technologicznego dla rządu Korei Północnej. Sankcje mają uniemożliwić osobom fizycznym korzystanie z miksera. Mimo to Tornado Cash wciąż działa i aktualnie jest w nim zablokowane 200 mln dolarów w ETH.

Czytaj więcej: Departament Skarbu USA nakłada sankcje na Tornado Cash (ponownie)


Meta zwolni 11 tys. pracowników

Meta oficjalnie potwierdziła plany zwolnienia 11 tys. pracowników, o czym informowaliśmy dwa dni temu. W ramach reorganizacji struktury firmy, stanowisko straci 13% zatrudnionych osób. Prezes spółki Mark Zuckerberg napisał w liście do pracowników, że to on i jego nadmierny optymizm ponoszą odpowiedzialność za błędy firmy, które doprowadziły do konieczności zwolnień.

podsumowanie dnia 9.11.2022reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.