Binance przejmuje FTX | Wiadomości | CrypS.

Binance przejmuje FTX

Anna Sutowicz
binance ftx cz sbf

Binance, największa na świecie giełda kryptowalut, poinformowała, że osiągnęła porozumienie w sprawie zakupu FTX.


We wtorek świat kryptowalut przeżył wstrząs. Jedna z największych giełd cyfrowych aktywów, została wykupiona przez głównego rywala, po znalezieniu się na krawędzi niewypłacalności. W momencie gdy wszyscy zastanawiali się czy imperium Sama Bankmana-Fireda ma jeszcze szanse się obronić, Changpeng CZ Zhao ogłosił, że Binance osiągnął porozumienie w sprawie zakupu swojego konkurenta. Szef największej giełdy kryptowalut świata wydaje się być jednocześnie jednym z głównych odpowiedzialnych za dolanie benzyny do ognia, który zapłonął pod FTX.

Binance chce przejąć FTX

Wartość przejęcia nie została określona, ale FTX będący prywatną spółką, wyceniano kiedyś nawet na 32 mld USD. Aktualnie po masowym odpływie kapitału i ogromnych stratach poniesionych przez natywny token giełdy FTT – zapewne jest to jednak znacznie niższa kwota. Jeśli transakcja dojdzie do skutku, zjednoczy dwie największe firmy kryptowalutowe na rynku i utrwali status założyciela Binance, Changpeng Zhao, jako jednej z najpotężniejszych postaci kształtujących przyszłość branży.

Upadek imperium Sama Bankmana-Frieda


Po raporcie CoinDesk z początku listopada branża kryptowalut zaczęła poważnie obawiać się o kondycję finansową Alameda Reaserch i giełdy FTX – dwóch spółek należących do Sama Bankmana-Frieda. Według dziennikarzy 40% rezerw Alamedy stanowił token bliźniaczej giełdy (FTT). Biorąc pod uwagę możliwość głębszych, niewidocznych powiązań pomiędzy oboma podmiotami, wiele osób zaczęło spekulować, że biznes Bankmana-Frieda zawali się po wyjęciu z niego tego jednego klocka.

By uruchomić efekt domina wystarczył jeden wpis CZ, w którym prezes Binance ogłosił, że pozbędzie się tokenów FTX o wartości 580 mln. Następnie odmówił ofercie ich wykupienia po cenie 22 USD, słowami „myślę, że postawimy na wolny rynek”. Po tym cena FTT zaczęła spadać z godziny na godzinę.

Jednocześnie wielu klientów, którzy używają FTX do kupowania i przechowywania swoich walut cyfrowych, pospieszyło się z wyprowadzeniem swoich pieniędzy. W poniedziałek wieczorem firma analityczna Nansen poinformowała, że ponad pół miliarda dolarów odpłynęło z platformy w ciągu poprzednich 24 godzin. W pewnym momencie we wtorek FTX całkowicie przestał przetwarzać wypłaty, o czym jako pierwszy doniósł The Block. Chwilę później pojawiły się informacje o umowie pomiędzy CZ i SBF

W wewnętrznej notatce do pracowników FTX, Sam Bankman-Fried, szef giełdy, przeprosił za brak komunikacji w ostatnim czasie i powiedział, że firma doświadczyła około 6 mld USD wycofań netto w ciągu poprzednich 72 godzin.

binance ftx cz sbf



reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.