Bloomberg usunął Sama Bankmana-Frieda ze swojej listy miliarderów | Wiadomości | CrypS.

Bloomberg usunął Sama Bankmana-Frieda ze swojej listy miliarderów

Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
ftx sam bankman fried ftt token

W ciągu jednej nocy fortuna założyciela giełdy kryptowalut FTX Sama Bankmana-Frieda zmniejszyła się o 94%, z 15,6 mld USD do 992 mln USD. Spowodował to kryzys płynności platformy. W związku z sytuacją, Bloomberg pozbawił go członkostwa na swojej liście miliarderów.


Według agencji jest to największy spadek kapitału wśród miliarderów w historii indeksu.

Bankman-Fried jest właścicielem 53% udziałów w FTX, który wcześniej był wyceniany na 6,2 mld dolarów, a także spółki Alameda Research wycenianej na 7,4 mld dolarów. Zdaniem analityków, z powodu problemów tej ostatniej, inwestorów FTX, w tym Bankman-Frieda, czeka całkowita utrata aktywów po ich zakupie przez giełdę Binance.

Kryzys może dotknąć w szczególności Softbank Vision Fund, singapurski Temasek Wealth Fund oraz Ontario Teachers Pension Fund, który w styczniu zainwestował 400 mln dolarów w giełdę przy wycenie 32 mld dolarów.

Problemy głównej platformy nie powinny mieć wpływu na amerykańskie ramię FTX.US. Jest to w pełni niezależny podmiot prawny, którego kapitalizacja na początku 2022 roku osiągnęła 8 mld USD.

Problemy FTX

Przypomnijmy, że 6 listopada CEO Binance Changpeng Zhao ogłosił chęć pozbycia się przez firmę tokena FTX (FTT). Aktywa te, wraz z BUSD o łącznej wartości ~2,1 mld USD, były wynikiem wyjścia spółki z inwestycji w FTX.

8 listopada, wśród obaw o stabilność finansową giełdy, kurs akcji FTT spadł o prawie 30%. W tym samym czasie cena bitcoina zanurkowała poniżej poziomu 20 000 dolarów, ciągnąc za sobą rynek.

Bankman-Fried i Zhao ogłosili później strategiczne partnerstwo. Ma ona na celu rozwiązanie kryzysu płynnościowego i zakłada przejęcie FTX przez giełdę Binance.

ftx sam bankman fried ftt tokenreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.