Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [28.03.2023] | Wiadomości | CrypS.

Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [28.03.2023]

Dawid Kucharczyk
kurs kryptowalut 28.03.2023

Przegląd wiadomości z rynku kryptowalut i o technologii blockchain, newsy z 28 marca 2023 roku


Spis treści:


CFTC pozywa Binance i Changpenga Zhao

Wczoraj Commodity Futures Trading Commission (CFTC) złożyła pozew przeciwko giełdzie Binance jej CEO – CZ. Regulator upiera się, że Binance wykorzystywało własne konta, aby wzbogacać się na własnym rynku. Tego typu działania są surowo zabronione np. w przypadku tradycyjnych instrumentów pochodnych. Zhao odpowiedział na skargę regulatora. Zaprzeczył on wszelkim zarzutom.

Czytaj więcej: CFTC pozywa Binance i Changpenga Zhao


Microstrategy kupiło 6 455 BTC za około 150 mln $

Michael Saylor, współzałożyciel MicroStrategy i były CEO firmy poinformował na Twitterze, że ich saldo posiadanych bitcoinów (BTC) zwiększyło się do poziomu 138 955. MicroStrategy wraz ze swoimi spółkami zależnymi okresie od 16 lutego 2023 r. do 23 marca 2023 r. nabyło ok. 6 455 bitcoinów za około 150 mln USD w gotówce. Gigantowi z rynku oprogramowania udało się również w całości spłacić pożyczkę w Silvergate. 205 milionów dolarów długu zostało spłacone z 22% dyskontem.

Czytaj więcej: Microstrategy kupiło 6 455 BTC za około 150 mln $


Które kraje na świecie “umieją” w kryptowaluty

Zbadano, które kraje stały się najpotężniejsze w branży kryptograficznej. W raporcie Coinjournal uwzględniono m.in. takie wskaźniki jak kraje z największą liczbą właścicieli kryptowalut, liczbę kryptowalutowych start-upów i łączne szacunkowe zyski z kryptowalut. Czy Polska znalazła się w tym rankingu?

Czytaj więcej: Które kraje na świecie odnoszą sukcesy w branży kryptowalut


dYdX uruchomi własny blockchain oparty na Cosmos

Giełda dYdX dynamicznie przygotowuje się do stworzenia własnego blockchaina. Już dziś uruchomi prywatną sieć testową opartą na Cosmos i protokole konsensusu Tendermint. Jest to trzeci etap, w którym technicznie zespół wdrożył:

  • zaawansowane typy zleceń
  • dynamiczne stawki finansowania
  • wykorzystanie ABCI 2.0 oraz szereg innych funkcji Cosmos-SDK
  • interfejs oparty na przeglądarce internetowej.

Czytaj więcej: dYdX uruchomi własny blockchain oparty na Cosmos


UE zrewidowała prawo dotyczące smart kontraktów

UE niedawno zmieniła prawo dot. danych, czyli tzw. Data Act. Zawarła w nim wzmianki na temat smart kontraktów. Nowe proponowane przepisy wymagałyby, aby inteligentne kontrakty były w stanie przerwać lub zakończyć swoje działanie. UE nazywa to “kill switch”.

Czytaj więcej: UE zrewidowała prawo dotyczące smart kontraktów


Haker zwraca środki protokołowi Euler i przeprasza

Haker stojący za atakiem na protokół Euler Finance, w którym ukradł kryptowaluty o wartości prawie 200 mln dolarów, obiecał zwrócić wszystkie środki i przeprosił. Do tej pory oddał 120 mln USD. W wiadomościach wysłanych na blockchainie Ethereum napisał, że zwróci resztę w najbliższym czasie.

Czytaj więcej: Haker zwraca środki protokołowi Euler i przeprasza


Transakcja Voyager i Binance.US znowu zawieszona

Wczoraj sędzia okręgowy Jennifer Rearden zawiesiła sprzedaż aktywów Voyager Digital na rzecz Binance.US. Dzięki temu DOJ i regulatorzy będą mieli więcej czasu na zbadanie sytuacji.

Plan restrukturyzacji Voyagera, w ramach którego aktywa firmy miałyby trafić do Binance, został zatwierdzony jeszcze 8 marca. Wcześniej transakcji sprzeciwiała się SEC, a także Nowojorski Departament Usług Finansowych (NYDFS). Pomimo tego, sąd stanął po stronie Voyagera. Od decyzji tej odwołał się następnie DOJ.

Jednak gdy kolejny sąd rozpatrywał sprawę, umowa została zawieszona. Decyzja pozostanie w mocy przynajmniej do czasu, gdy sąd szczegółowo rozpatrzy apelację. Data tego procesu nie została jeszcze nawet wyznaczona.


Autor “Skull of Satoshi” przeprosił za swoje dzieło

Fotograf Benjamin Von Wong wytłumaczył się z projektu Greenpeace “Skull of Satoshi”.  Praca ta wywołała duże poruszenie na wystawie ekoaktywistów.

Artysta od lat filmuje projekty związane z ochroną środowiska. Walczy z używaniem plastiku i innymi szkodliwymi dla przyrody czynnikami. Wong chciał, aby ludzie zastanowili się nad szkodliwością górnictwa. Nie jest on jednak przeciwnikiem Bitcoina jako kryptowaluty.

Miałem optymistyczną nadzieję, że Bitcoin może pozbyć się niepotrzebnego spalania paliwa bez utraty wszystkich innych cech, które czynią go bezpiecznym, pewnym i zdecentralizowanym.


6 mln BTC bezpowrotnie utraconych

Analityk Cane Island Alternative Advisors Timothy Peterson obliczył, że 6 mln BTC z 19,3 mln wydobytych BTC zostało bezpowrotnie utraconych.


Burger King instaluje power banki i akceptuje krypto

Sieć fast-foodów Burger King zainstalowała w swoich paryskich lokalizacjach zewnętrzne powerbanki Instpower. Przyjmują one płatności w aktywach cyfrowych. Urządzenia są połączone z usługami Alchemy Pay i Binance Pay.


Odkryto lukę w portfelach multisig

Verichains znalazło lukę w portfelach wykorzystujących protokół MPC. Wada znajduje się w Threshold Signing Scheme (TSS) i potencjalnie pozwala atakującym na uzyskanie klucza prywatnego. –> źródło: Verichains


Stablecoin TUSD debiutuje w sieci TON

Zespół True USD (TUSD) nawiązał współpracę z projektem The Open Network. Dzięki temu użytkownicy mogą szybko i bezpiecznie przenieść aktywa do sieci TON za pośrednictwem Orbit Bridge.


Alibaba Cloud otworzy jednostkę zajmującą się tworzeniem gier Web3

Dostawca usług w chmurze Alibaba Cloud ogłosił uruchomienie w Japonii “laboratorium blockchain”, którego celem jest tworzenie gier Web3. Według zapowiedzi, hub będzie służył jako centrum inkubacji, w którym deweloperzy mogą wchodzić w interakcje ze sobą i poznawać najnowsze technologie. Jego otwarcie planowane jest na kwiecień.

Partnerami inicjatywy są firma Tokyu Real Estate oraz firma Skeleton Crew Studio zajmująca się tworzeniem treści VR.

Początkowo “laboratorium” będzie dostępne tylko dla niektórych klientów Alibaba Cloud. Deweloperzy z zaprzyjaźnionych firm będą świadczyć usługi doradcze i wsparcie techniczne. –> źródło: Forklog

kurs kryptowalut 28.03.2023reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.