UE zrewidowała prawo dotyczące smart kontraktów | Wiadomości | CrypS.

UE zrewidowała prawo dotyczące smart kontraktów

Dawid Kucharczyk
euro

UE niedawno zmieniła prawo dotyczące danych. Mówi ono, że inteligentne kontrakty muszą zawierać tzw. “kill switch”.


Rada Unii Europejskiej uzgodniła tekst w zeszłym tygodniu, w piątek, a ustawodawcy poparli propozycję. Jednak rozporządzenie nie zostało jeszcze sfinalizowane: musi jeszcze zostać uzgodnione przez parlament i radę, przy mediacji Komisji Europejskiej.

Nowe proponowane przepisy wymagałyby, aby inteligentne kontrakty były w stanie przerwać lub zakończyć swoje działanie. Ta innowacja wywołała falę oburzenia i obaw w społeczności blockchain, ponieważ podważa główną ideę smart kontraktów – powinny to być automatyczne i niezmienne programy.

W sprawie przepisów wypowiedziało się trzech urzędników. Erik Slottner, szwedzki minister, który prowadził negocjacje w radzie, powiedział:

Prawo pozwoli na swobodny obieg danych w UE i między sektorami z korzyścią dla biznesu, naukowców, administracji publicznej i społeczeństwa. Nowe przepisy obejmują kontrakty, które udostępniają dane w ramach kontroli urządzeń gospodarstwa domowego, takich jak samochody i lodówki, ale nie wiadomo, jak daleko będą one faktycznie sięgać.

Marina Markezic, założycielka grupy lobbystycznej European Crypto Initiative, powiedziała, że większość smart kontraktów będzie miała trudności ze spełnieniem zasad w wersji opracowanej przez parlament.

Thierry Breton, starszy urzędnik komisji stwierdził, że nie popiera takiej innowacji. Dodał, że prawo nie daje możliwości ustalenia standardów dla inteligentnych kontraktów.

euroreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.