Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [24.04.2023] | Wiadomości | CrypS.

Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [24.04.2023]

Redaktor: Albert Czajkowski
kurs kryptowalut 24 kwietnia 2023

Przegląd wiadomości z rynku kryptowalut i o technologii blockchain, newsy z 24 kwietnia 2023 roku


Spis treści:


Szwajcarscy śledczy trafili na trop 69 000 BTC z giełdy Africrypt

Bracia Ameera i Raeesa Cajee, którzy założyli południowoafrykańską giełdę Africtrypt, zniknęli w 2021 roku wraz z 69 000 bitcoinów, należących do klientów platformy. BTC, których wartość przekraczała wówczas 3,6 mld USD, miały trafić do Dubaju, a następnie do mieszarek kryptowalut. Najnowszy trop w sprawie pojawił się w szwajcarskim banku, w którym bracia, mieli zdeponować portfel sprzętowy.

Czytaj więcej: Szwajcarscy śledczy trafili na trop 69 000 BTC z giełdy Africrypt


Bank centralny Zimbabwe wyemituje cyfrową walutę opartą na złocie

W afrykańskim kraju, w którym roczna inflacja wyniosła w marcu 87%, stabilność waluty jest główną bolączką banku centralnego. Najnowszym pomysłem na zażegnanie kryzysu w Zimbabwe jest emisja cyfrowej waluty powiązanej ze złotem.

Czytaj więcej: Bank centralny Zimbabwe wyemituje cyfrową walutę opartą na złocie


Krypto scamerzy wykorzystali AI do stworzenia fałszywego CEO

Oszuści kryptowalutowi są coraz bardziej kreatywni. Od fałszywych pracowników znanych firm po kompletne fałszywe strony internetowe – to wszystko to dla nich chleb powszedni. Sztuczna inteligencja (AI) jest również popularna wśród przestępców.

Departament Ochrony i Innowacji Finansowej (DFPI) ujawnił, że wszczął nie jeden, ale pięć pozwów przeciwko przestępcom, którzy wykorzystywali AI w krypto scamach. Sprawa przeciwko Maxspread Technologies i Janowi Gregory Cerato dotyczy fałszywego CEO o nazwie “Michael Vanes”. Osoba, która wygłosiła przemówienie w filmie firmy na YouTube, została wygenerowana przez AI dlatego jest bardzo realistyczna. Maxpread Technologies to prawdziwa firma, ale CEO (a więc oszust) to w rzeczywistości Jan Gregory Cerato.

Czytaj więcej: Krypto scamerzy wykorzystali AI do stworzenia fałszywego CEO


Coinbase planuje uruchomić mainnet Base w 2023 r.

Kierownik projektu Base i szef protokołów w Coinbase, Jesse Pollack, wypowiedział się na temat planów uruchomienia blockchaina warstwy 2 – Base. Platforma jest w trybie testnetu od końca lutego. Pollack nie podał dokładnej daty, ale stwierdził, że Base planuje uruchomić mainnet w 2023 roku. Wizja Base, jak mówi, polega na wprowadzeniu miliona deweloperów i miliarda użytkowników poprzez łatwe w użyciu produkty.

Czytaj więcej: Coinbase planuje uruchomić mainnet Base w 2023 r.


Konto KuCoin na Twitterze ofiarą ataku! Straty sięgają 22 000 USDT

Pomimo że twitterowe konto KuCoina zostało przejęta na zaledwie 45 minut, scam promowany na nim przez sprawców włamania, zdążył ściągnąć do siebie wpłaty z 22 adresów krypto. Straty oszukanych inwestorów sięgnęły 22 000 USDT. Giełda zapowiedziała, że odda środki z własnej kieszeni.

Czytaj więcej: Konto KuCoin na Twitterze ofiarą ataku! Straty sięgają 22 000 USDT


Luka w Trust Wallet powoduje 170 000 USD strat

Portfel Trust Wallet poinformował o luce, która wystąpiła w listopadzie 2022 roku. Chodzi o błąd w bibliotece open-source Wallet Core – WebAssembly (WASM). Ofiarami podatności padły portfele, które zostały utworzone między 14 a 23 listopada.

Pomimo szybkiej reakcji zespołu, luka spowodowała straty o łącznej wartości około 170 tysięcy dolarów. Póki co, najnowsze wersje aplikacji mobilnej Trust Wallet i rozszerzenia przeglądarki są nadal bezpieczne w użyciu. Klienci, których nie dotyczy problem to ci, którzy:

  • Korzystają wyłącznie z aplikacji mobilnej Trust Wallet
  • Importowali tylko adresy portfeli do rozszerzenia przeglądarki
  • Używali tylko rozszerzenia przeglądarki do utworzenia nowego portfela przed 14 listopada 2023 r. lub po 23 listopada 2022 r.

Czytaj więcej: Luka w Trust Wallet powoduje 170 000 USD strat


Coraz więcej Chińczyków otrzymuje wypłatę w CBDC

Pracownicy sektora publicznego w Changshu zaczną otrzymywać wypłaty w cyfrowych juanach. Zapłatę w CBDC od mają będą dostawać lekarze, urzędnicy, nauczyciele, a nawet dziennikarze, zamieszkujący to chińskie miasto oddalone o 100 mil od Szanghaju.

Czytaj więcej: Coraz więcej Chińczyków otrzymuje wypłatę w CBDC


Tego dnia 12 lat temu Satoshi Nakamoto opuścił zespół Bitcoina

23 kwietnia 2011 roku Satoshi Nakomoto ogłosił, że przekazuje prace nad Bitcoinem społeczności. Była to jedna z ostatnich wiadomości od legendarnego dewelopera, wysłana w korespondencji do Mike’a Hearna.

Nakamoto zniknął nagle w 2010 roku. Ostatnia publiczna wiadomość od niego pochodziła z 12 grudnia. Jednak po tym czasie nadal korespondował z niektórymi członkami zespołu, w tym z Hearnem i Gavinem Andresenem.

23 kwietnia 2011 roku Hearn wysłał maila do Nakamoto z pytaniem, czy planuje on powrót do pracy nad Bitcoinem. Ten odpowiedział w następujący sposób:

Zajmuję się innymi rzeczami. Bitcoin jest w dobrych rękach z Gavinem i innymi. Mam nadzieję, że rozwój twojego Bitcoina trwa i staje się alternatywnym klientem.

Kilka dni później Andresen otrzymał kolejną wiadomość od Nakamoto, w którym krytykował on swój wizerunek w prasie:

Nie chcę być opisywany jako jakaś upiorna postać. Prasa pozycjonuje go (Bitcoina) jako ‘piracką’ walutę. Zamiast tego przedstawiajcie go jako projekt open-source, zwracając uwagę na innych deweloperów.


“Król” BlackRock sprzedał swoje akcje: bardzo nietypowa transakcja

Larry Fink jest szefem największego na świecie funduszu inwestycyjnego BlackRock. Jego firma zarządza prawie 10 bilionami dolarów aktywów, a sam biznesmen nazywany jest “królem Wall Street”.

Okazuje się, że Fink sprzedał kolejne 7% swoich udziałów w BlackRock. Jest to jego największa transakcja od czasu pandemii. Ostatni raz takiej sprzedaży dokonał przed kryzysem dot. COVID.


Uczestnik Ethereum ICO “budzi się” po 7 latach nieaktywności

Pewnego dnia w sieci “obudził się” dawno uśpiony adres Ethereum. Ostatni raz był aktywny ponad 7 lat temu. Brał on między innymi udział w ICO Ethereum, kupując 2365 ETH. Według dzisiejszego kursu jest to 4,42 mln dolarów. Przypomnijmy, że podczas Ethereum ICO monety można było kupić już za 0,31 dolara.

Tak więc po długiej “ciszy” użytkownik przelał 1 ETH na nowy adres. Uważa się, że jest to transakcja testowa.


Standard Chartered: bitcoin może osiągnąć 100 000 $ do końca 2024 r.

“Chociaż źródła niepewności pozostają, uważamy, że droga do poziomu 100 000 USD staje się coraz wyraźniejsza” – powiedział dziś Geoff Kendrick, szef badań nad aktywami cyfrowymi Standard Chartered. Zdaniem analityka krypto-zima już się skończyła, a BTC może osiągnąć 6-cyfrową wycenę do końca 2024 roku. –> źródło: Reuter

kurs kryptowalut 24 kwietnia 2023reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.