Szwajcarscy śledczy trafili na trop 69 000 BTC z giełdy Africrypt | Wiadomości | CrypS.

Szwajcarscy śledczy trafili na trop 69 000 BTC z giełdy Africrypt

Redaktor: Michał Misiura
Africrypt 69 000 btc znajduje się w szwajcarii?

Założyciele Africrypt, którzy w 2021 roku wyłudzili od południowoafrykańskich inwestorów detalicznych 69 000 BTC, są przedmiotem śledztwa w sprawie prania pieniędzy prowadzonego przez  szwajcarskie władze.


Doniesienia z 23 kwietnia wskazują, że nazwiska Ameera i Raeesa Cajee, braci stojących za Africrypt, wypłynęły w Szwajcarii dwa lata po zniknięciu wraz z pieniędzmi inwestorów. Firma Africrypt wystartowała w 2019 roku, pozwalając inwestorom na czerpanie ogromnych zysków z kryptowalut.

W 2021 roku, w szczytowym momencie hossy bitcoina i innych kryptowalut, firma Africrypt poinformowała inwestorów, że jej platforma do zarządzania kryptowalutami została zhakowana, a 69 000 BTC zostało wyprowadzone przez hakerów. Do czasu „włamania” firma Africrypt zarządzała kwotą 3,6 mld USD.

Utracona kwota była warta miliardy dolarów, jednak bracia nie chcieli angażować organów ścigania, ponieważ w ich opinii „spowolniłoby to odzyskiwanie funduszy”. Inwestorom nie pomagało również środowisko regulacyjne RPA. Miejscowy regulator przyglądał się Africrypt, jednak nie mógł otworzyć formalnego dochodzenia, ponieważ kryptowaluty, w tym bitcoin, nie są uważane za produkty finansowe.

Śledztwo w Szwajcarii

Dochodzenie prowadzone przez Hanekom Attorney ujawniło, że zgromadzone przez Africrypt fundusze zostały przepuszczone przez mieszarki kryptowalutowe w celu zatarcia śladów.

Biorąc pod uwagę przejrzystą naturę publicznych blockchainów, ukrywanie śladów transferów funduszy jest praktycznie niemożliwe. Przejrzysta natura bitcoina pomogła śledczym ujawnić, że łupy wyprowadzone z platformy Africrypt najpierw trafił do Dubaju, a dopiero później zostały przepuszczone przez mieszarki.

Dwa lata później bracia wzbudzili podejrzenia, gdy wynajęli skrytkę w Zurychu i zdeponowali w niej portfel sprzętowy. Portfele sprzętowe to urządzenia służące do przechowywania kluczy prywatnych kryptowalut. Są one zwykle używane przez osoby posiadające większe ilości kryptowalut.

Władze szwajcarskie dowiedziały się o tym i obecnie prowadzą śledztwo w sprawie braci pod kątem podejrzeń o pranie pieniędzy.

Africrypt 69 000 btc znajduje się w szwajcarii?reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.