Coraz więcej Chińczyków otrzymuje wypłatę w CBDC | Wiadomości | CrypS.

Coraz więcej Chińczyków otrzymuje wypłatę w CBDC

Jacek Walewski
cbdc chiny (1)

Pracownicy sektora publicznego w chińskim mieście Changshu zaczną od maja otrzymywać pensje w cyfrowej walucie banku centralnego (CBDC). 


W Chinach w zamian za pracę dostaniesz CBDC

Według South China Morning Post nowa inicjatywa ma dotyczyć lekarzy, nauczycieli, a nawet dziennikarzy. Do tego eksperymentu zostało wybrane położone mniej niż 100 mil od Szanghaju miasto Changshu, które jest zamieszkane przez 1,5 miliona osób.

Obecnie adopcja CBDC w Chinach ma miejsce już w 17 z 23 prowincji Państwa Środka. Miasto Taicang było pierwszą lokalizacją, w której podmioty publiczne zaoferowały pracownikom płace w cyfrowych juanach. Z kolei władze Changshu już wcześniej promowały wykorzystanie e-juana w pewnych sytuacjach, takich jak płacenie za transport publiczny, wydatki medyczne, artykuły spożywcze i media, takie jak gaz i woda. Z kolei mieszkańcy Suzhou, kolejnego chińskiego miasta, uczestniczyli w programie airdropa CBDC, podczas którego 10 000 osób otrzymało cyfrowe juany o łącznej wartości 3 milionów USD.

Chiny chcą zagrozić dolarowi

W tle trwa debata nt. przyszłości dolara. Coraz więcej krajów buntuje się przeciwko amerykańskiej dominacji na świecie, której rdzeniem jest właśnie USD. Państwa BRICS, grupa na czele której stoją Chiny i Rosja, biorą pod uwagę nawet emisję swojej wspólnej waluty do rozliczeń transgranicznych, co może być pierwszym, mocnym ciosem w USA.

W Stanach Zjednoczonych  trwa zaś dyskusja na temat potencjalnych zagrożeń związanych z CBDC. Republikański gubernator Florydy, Ron DeSantis, i Demokrata, Robert F. Kennedy Jr, oficjalnie potępili tego typu technologię jako mającą pomóc władzy w inwigilowaniu obywateli.

Wracając zaś do Chin warto dodać, że Hongkong coraz bardziej liberalizuje swoją politykę dot. kryptowalut. Władze pozwalają już firmom z tego rynku rejestrować się w mieście i oferować usługi mieszkańcom. Czyni to Hongkong chińskim hubem rynku blockchaina.

Dziś tylko 11 krajów, w tym Bahamy, w pełni uruchomiło CBDC. Jednocześnie technologia ta cieszy się coraz większą popularnością na całym świecie. Sto krajów prowadzi obecnie pilotaże dot. cyfryzacji swoich walut lub ogólnie bada możliwości CBDC.

cbdc chiny (1)reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.