Krypto scamerzy wykorzystali AI do stworzenia fałszywego CEO | Wiadomości | CrypS.

Krypto scamerzy wykorzystali AI do stworzenia fałszywego CEO

Dawid Kucharczyk
Strona internetową podszywającą się pod oficjalną stronę zrzutu Arbitrum

Oszuści kryptowalutowi są coraz bardziej kreatywni w swoich metodach. Od fałszywych pracowników znanych firm po kompletne fałszywe strony internetowe – to wszystko to dla nich chleb powszedni. Sztuczna inteligencja (AI) jest również popularna wśród przestępców. Jedno oszustwo wykorzystało filmy z wygenerowanym przez AI „CEO”.


AI szeroko stosowana w oszustwach kryptowalutowych

Tak pisze amerykański Departament Ochrony i Innowacji Finansowej (DFPI) w komunikacie prasowym. W zeszłym tygodniu organ ujawnił, że wszczął nie jeden, ale pięć pozwów przeciwko przestępcom, którzy wykorzystywali AI w krypto scamach.

Sprawa przeciwko Maxspread Technologies i Janowi Gregory Cerato dotyczy fałszywego CEO o nazwie „Michael Vanes”. Osoba, która wygłosiła przemówienie w filmie firmy na YouTube, została wygenerowana przez AI dlatego jest bardzo realistyczna. Maxpread Technologies to prawdziwa firma, ale CEO (a więc oszust) to w rzeczywistości Jan Gregory Cerato.

Harvest Keeper sprzedawała fałszywe akcje firmy i obiecała inwestorom codzienny stały zwrot w wysokości 4,81%. Zwrot ten miał być osiągany poprzez handel kryptowalutami za pomocą algorytmów AI. Według DFPI, aby wydawać się godnym zaufania, firma zatrudniła nawet aktora, który miał grać CEO.

Pozostałe trzy oszustwa również wykorzystywały AI do „generowania zysków”. Ofiary były przekonywane do inwestycji za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Oszustwa kryptowalutowe są powszechne

Oszustwa w świecie krypto to już codzienność. Jakiś czas temu, przewodniczący SEC, Gary Gensler, wyjaśnił nawet szczegółowo jak wykryć scam. Według niego, jeśli wygląda na to, że inwestycja jest zbyt dobra, aby była prawdziwa, często tak właśnie jest – mamy wówczas do czynienia ze scamem.

Na szczęście pieniądze skradzione za pośrednictwem blockchainów są często stosunkowo łatwe do odzyskania. Każda transakcja jest przechowywana i może być śledzona. Niektóre monety mogą zostać zamrożone, jeśli istnieją ku temu podstawy.

Strona internetową podszywającą się pod oficjalną stronę zrzutu Arbitrum



reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.