Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [19.04.2023] | Wiadomości | CrypS.

Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [19.04.2023]

Dawid Kucharczyk
kurs kryptowalut 19.04.2023

Przegląd wiadomości z rynku kryptowalut i o technologii blockchain, newsy z 19 kwietnia 2023 roku


Spis treści:


Haker kradnie 5000 ETH z portfeli MetaMask (i nie wiadomo jak)

Jedna z deweloperek portfela kryptowalut MetaMask odkryła hack, w których skradziono 5000 ETH, czyli na dzień dzisiejszy ponad 10 mln USD. Co ciekawe, napastnik nie atakuje nowicjuszy, a wręcz przeciwnie. Jego ofiary to głównie inwestorzy, którzy stworzyli portfel w latach 2014-2022 i mają dobry poziom ochrony.

Jak okazało się później exploit nie dotyczył wyłącznie portfela MetaMask, a jego ofiarą padły osoby przechowujące klucze prywatne w wielu różnych miejscach. Także na portfelach sprzętowych. Wciąż nie ustalono wektora ataku, a sprawę bada wielu analityków cyberbezpieczeństwa.

Czytaj więcej: Haker kradnie 5000 ETH od użytkowników Metamask


Gary Gensler w ogniu pytań Komisji ds. Usług Finansowych

Przewodniczący amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) zeznawał wczoraj przed Komisją ds. Usług Finansowych. Spotkanie ujawniło napięcia pomiędzy urzędnikiem i częścią kongresmenów, zwłaszcza w kontekście cyfrowych aktywów. Gensler zapytany o to czy uważa Ethereum za papier wartościowy, lawirował i uchylił się od udzielenia precyzyjnej odpowiedzi.

Czytaj więcej: Gary Gensler w ogniu pytań Komisji ds. Usług Finansowych


Do halvingu bitcoina pozostał rok

Dokładnie 352 dni dzielą nas od kolejnego halvingu bitcoina, czyli obcięcia o połowę nagrody blokowej dla górników BTC. Dotychczas, odbywające się cyklicznie wydarzenie, generowało nowe hossy na rynku kryptowalut. Czy w przyszłym roku możemy liczyć na kolejny byczy scenariusz? Odpowiedź na to pytanie jest trudna, ponieważ przez ostatnie trzy lata na rynku zaszły bardzo głębokie zmiany.

Czytaj więcej: Do halvingu bitcoina pozostał rok


CAKE może niedługo stać się deflacyjnym tokenem

Zespół PancakeSwap zaproponował zmianę w tokenomice projektu. Chodzi o to, aby przejść z inflacyjnego modelu tokena użytkowego CAKE na neutralną emisję lub nawet deflację. Propozycja nazwana CAKE Tokenomics v2.5 przewiduje zmniejszenie rocznej emisji CAKE z 20% do 3-5%.

Czytaj więcej: CAKE może niedługo stać się deflacyjnym tokenem


Binance Labs wybiera 12 projektów do udziału w MVB Accelerator

Binance Labs rozpoczęło 6 sezon Most Valuable Builder (MVB) i wybrało 12 projektów, które trafią do akceleratora. Jakie to projekty?

 • Kinza,
 • Hinkal Protocol,
 • KiloEX,
 • Cashmere Labs,
 • EthosXAltLayer,
 • ZKCross,
 • HIM,
 • Sparkle.xyz,
 • Masa Finance,
 • Slise,
 • xBank.

Czytaj więcej: Binance Labs wybiera 12 projektów do udziału w MVB Accelerator


Gala Games przeprowadzi airdrop tokena GALA v2

Projekt Play2Earn Gala Games ogłosił aidrop drugiej wersji tokena GALA v2. Właściciele GALA v1 otrzymają nowe aktywo w stosunku 1:1. Zespół projektu wezwał użytkowników do wycofania tokenów ze wszystkich pul płynności lub platform handlowych do prywatnych portfeli na czas snapshota w dniu 15 maja.


Salwador przyjął ustawę znoszącą podatki od innowacji technologicznych

Zapowiedzi prezydenta Nayiba Bukele stały się faktem. Salwador zlikwidował podatki od innowacji technologicznych, a dokładniej: programowania, kodowania, tworzenia aplikacji i rozwoju AI, a także produkcji sprzętu obliczeniowego i komunikacyjnego. Spółki działające w tych obszarach nie będą musiały płacić podatków dochodowych, majątkowych, od zysków kapitałowych i taryf importowych. –> źródło: Reuter


Starbucks wyda kolejną kolekcję NFT na Polygon

Sieć kawiarni Starbucks wyda kolekcję NFT celebrującą pierwszy lokal firmy, który został otwarty w Seattle w 1971 roku. W ogłoszeniu firmy na rynku NFT Nifty Gateway możemy przeczytać:

Ludzie z całego świata przyjeżdżają, aby zobaczyć ten historyczny punkt orientacyjny na własne oczy, czując nostalgię i połączenie z czymś większym. […] Dzięki kolekcji Starbucks First Store możesz posiadać kawałek historii.

Sprzedaż 5 tys. cyfrowych przedmiotów w sieci Polygon ruszyła już dziś, 19 kwietnia. Wcześniejszy dostęp otrzymają właściciele dwóch lub więcej znaczków NFT Journey Stamps wydanych przez firmę w ramach inicjatywy Web3 Odyssey. Cena Starbucks First Store wynosi 100 dolarów za token. –> źródło: Forklog


Napływy Ethereum do stakingu po raz pierwszy przekroczyły wypłaty

W ciągu ostatnich 24 godzin depozyty do stakingu Ethereum (94 968 ETH) przekroczyły wypłaty (27 076 ETH) po raz pierwszy od aktywacji hardforku Shapella. Świadczą o tym dane onchain od firmy Nansen.

nansen staking eth

Wielka Brytania ma uchwalić nowe prawo dotyczące kryptowalut

Sekretarz ekonomiczny brytyjskiego skarbu, Andrew Griffith, powiedział, że rząd może opracować kolejny program regulujący kryptowaluty. Griffith powiedział:

Przejęliśmy z powrotem kontrolę nad naszym zbiorem zasad, a nie tym, co Wielka Brytania miała przez dziesięciolecia. Mamy więc zdolność do zwinnego i proporcjonalnego ruchu. I zdecydowanie chcę, abyśmy jak najlepiej wykorzystali tę możliwość.

Konsultacje dotyczące proponowanego rozporządzenia w Wielkiej Brytanii kończą się 30 kwietnia. Kraj chce więc stać się bezpieczną jurysdykcją dla działalności kryptowalutowej i zapewnić firmom jasność co do ram regulacyjnych, które skupią się na działalności giełd.


Apple uruchamia konto oszczędnościowe

We współpracy z Goldman Sachs, Apple uruchomiło konto oszczędnościowe dla klientów Apple Card w USA. Od 18 kwietnia użytkownicy otrzymają oprocentowanie w wysokości 4,15 procent w skali roku. Partnerstwo z Goldman Sachs oznacza, że salda są objęte ochroną Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC).

Do otwarcia konta nie jest wymagany depozyt, a użytkownicy mogą je założyć poprzez aplikację Wallet na swoim iPhonie. To konto oszczędnościowe zostało stworzone specjalnie dla klientów Apple Card.

Według Federalnej Korporacji Ubezpieczeń Depozytów, średnie oprocentowanie kont oszczędnościowych w Stanach Zjednoczonych wynosi zaledwie 0,35%. Tak więc oprocentowanie Apple na poziomie 4,15% jest wysokie w porównaniu z konkurencją.


Brazylijscy prokuratorzy prowadzą śledztwo w sprawie Binance

Brazylijska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CVM) złożyła skargę na Binance do prokuratury stanu São Paulo. Znaleźli oni „dowody na popełnienie przestępstw” przez giełdę kryptowalut. Poinformowały o tym lokalne media InfoMoney, powołując się na osoby mające dostęp do informacji poufnych.

Prokuratura oficjalnie nie komentuje sprawy. Nie jest to pierwsza sprawa przeciwko Binance w Brazylii. Latem ubiegłego roku władze zamroziły część kont bankowych giełdy w związku z podejrzeniem o pranie pieniędzy.

Tym razem regulator twierdzi, że giełda kryptowalutowa popełniała przestępstwa przeciwko brazylijskiemu systemowi finansowemu. Binance jest również podejrzane o ewentualne naruszenie zasad rynku papierów wartościowych. Dziennikarze dodali, że dochodzenie trwa od grudnia.


Kraken otrzymuje licencję w Irlandii

Kraken otrzymał zgodę organów regulacyjnych na prowadzenie działalności w Irlandii. 18 kwietnia bank centralny kraju przyznał giełdzie licencję VASP. –> źródło: CryptoSlate


Ostrzegamy przed fałszywymi platformami inwestycyjnymi

Uwaga na:

  • Kraj Maklerów (kraj-m.com)
 • Miner Mart (minermart.co)
 • Bit Growth Investment (bitgrowthinvestment.com)
 • ValidFunds Investment (validfundsinvest.com)
 • CFD Capital Trust (cfd.capital-trust.ltd)

Czytaj więcej: Uwaga na Kraj Maklerów, Miner Mart i Bit Growth (zgłoszenia od czytelników)

kurs kryptowalut 19.04.2023reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.