Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [11.01.2023] | Wiadomości | CrypS.

Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [11.01.2023]

Redakcja
kurs kryptowalut 11.01.2023

Przegląd wiadomości z rynku kryptowalut i o technologii blockchain, newsy z 11 stycznia 2023 roku.


Spis treści:


Bithumb znowu wpadł pod lupę fiskusa

Południowokoreańska Narodowa Służba Podatkowa (NTS) rozpoczęła specjalne dochodzenie w sprawie operatorów giełdy kryptowalutowej Bithumb. Agencja bada możliwe naruszenia prawa podatkowego przez Bithumb Korea, Bithumb Holdings i inne jednostki stowarzyszone. W tym celu KSP przygląda się ich krajowym i międzynarodowym transakcjom. Funkcjonariusze przeprowadzili już przeszukania w siedzibach firm.

Czytaj więcej: Bithumb znowu wpadł pod lupę fiskusa


Crypto.com wycofuje wsparcie dla Tethera w Kanadzie

W dniu 9 stycznia platforma Crypto.com ogłosiła delisting USDT – najważniejszego stablecoina w ekosystemie krypto – w Kanadzie, aby zachować zgodność z przepisami tego kraju. Kilku użytkowników na Reddit i Twitterze poinformowało, że Crypto.com wysłał e-mail informujący kanadyjskich użytkowników o tej decyzji.

Dla wielu użytkowników usunięcie USDT w Kanadzie to przebłysk tego, co może się stać na całym świecie, jeśli regulatorzy w innych krajach zdecydują się zaatakować kryptowaluty za pomocą bardziej uciążliwych regulacji.

Inni argumentowali, że przyczyną delistingu były dobre relacje Crypto.Com z Circle, emitentem USDC i że wszystko to było “biznesową transakcją” mającą na celu wyeliminowanie konkurencji.

Czytaj więcej: Crypto.com wycofuje wsparcie dla Tether (USDT)


117 pomiotów chce kupić jednostki FTX

Około 117 potencjalnych nabywców jest zainteresowanych przejęciem jednostek upadłej giełdy FTX. Według złożonego wniosku dłużnik priorytetowo traktuje sprzedaż LedgerX, FTX Japan, FTX Europe oraz platformy rozliczeniowej giełdy Embed. Kevin Kofsky, partner w banku inwestycyjnym Perella Weinberg reprezentujący giełdę, wymienił powody takiego podejścia:

  • Względna niezależność tych przedsiębiorstw;
  • ich potencjalnie wysoką wartość i ryzyko jej utraty z upływem czasu;
  • koszty wspierania działalności przedsiębiorstw;
  • znaczne zainteresowanie kupujących.

Czytaj więcej: 117 pomiotów chce kupić jednostki FTX


Pierwszy wyrok za insider trading na Coinbase

Nikhil Wahi, brat byłego managera produktu Coinbase, Ishana Wahi został skazany na 10 miesięcy więzienia po tym, jak przyznał się do insider tradingu. Wykorzystał swoje rodzinne powiązania do pozyskania informacji poufnych i wykorzystania ich w handlu kryptowalutami. Zarobił na tym prawie 900 000 USD, które musi teraz oddać.

Czytaj więcej: Pierwszy wyrok za insider trading na Coinbase


Najsłynniejsza kolekcja NFT jest nazistowska? Małpy w sądzie

Wylie Aronow i Greg Solano, czyli założyciele firmy Yuga Labs, stojącej za kolekcją NFT Bored Ape Yacht Club (BAYC) otrzymali z sądu nakaz złożenia zeznań w sprawie dotyczącej artysty koncepcyjnego – Rydera Rippsa. Yuga argumentowała, że Aronow i Solano są “głównymi świadkami” i nie muszą być przesłuchiwani, jeśli pracownicy niższego szczebla mogą zeznawać zamiast nich.

Fakt, że obaj szukali sposobu, aby wykręcić się od zeznań pokazuje, że firma może mieć problemy z odpowiedzią na prowokacje Rippsa, który w ubiegłym roku zaczął rozpowszechniać zarzuty, że niewymienne tokeny Bored Ape Yacht Club zawierały ukryte rasistowskie i pro-nazistowskie obrazy. Firma nie pozwała go jednak, dopóki nie wydał NFT RR/BAYC, w której przedrukował Bored Apes z kolekcji Yuga Labs.

Czytaj więcej: Najsłynniejsza kolekcja NFT jest nazistowska? Małpy w sądzie


Coinbase zwalnia 20% pracowników w trzeciej rundzie cięć

Giełda kryptowalut Coinbase rozwiąże stosunek pracy z 950 pracownikami w ramach optymalizacji kosztów operacyjnych o 25%. Będzie to trzecia fala zwolnień, która dotknie 2110 specjalistów od czerwca 2022 roku.

Realizacja inicjatywy będzie wymagała od 149 do 163 milionów dolarów na odprawy i inne świadczenia. Platforma zaraportuje dodatkowe koszty w pierwszym kwartale 2023 roku.

Czytaj więcej: Coinbase zwalnia 20% pracowników w trzeciej rundzie cięć


90% aktywów użytkowników WazirX znajduje się na Binance

Platforma CoinGabbar opublikowała dowód rezerw indyjskiej giełdy kryptowalut WazirX, potwierdzając, że platforma posiada 285 milionów dolarów w aktywach użytkowników. Jak okazało się jednak 90% wspominanej kwoty jest przechowywana na Binance. Podobna sytuacja dotyczy także giełd CoinDCX i SunCrypto.

W sierpniu ubiegłego roku współzałożyciel WazirX, Nischal Shetty i dyrektor generalny Binance Changpeng “CZ” Zhao spierali się publicznie na Twitterze. Pierwszy z wymienionych twierdził, że giełda Zhao kontroluje jego platformę. CZ zaprzeczył. –> źródło: CoinDesk


Grayscale Bitcoin Trust rośnie o 12% w ciągu 24 godzin

GBTC wzrósł 9 stycznia o 12%. Reakcja rynku zbiegła się z wiadomością o zakupie przez Morgan Stanley za 3,6 mln dolarów akcji bitcoinowego trustu za pośrednictwem europejskiego funduszu. Dzienny zysk był najwyższy od lutego 2022 roku. Rabat GBTC do NAV spadł z rekordowych 49% do 44%. –> źródło: Bloomberg

gbtc kurs

Ukraiński startup wraz z ONZ uruchomi kurs dot. kryptowalut

Ukraiński startup Global Ledger nawiązał współpracę z Biurem Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC), aby uruchomić nowy kurs dotyczący kryptowalut. Inicjatywa edukacyjna skupia się na przeciwdziałaniu nielegalnemu wykorzystywaniu zasobów cyfrowych.

Będzie to trzeci taki program dotyczący zasobów wirtualnych dla UNODC. Będzie ona oparta na siedmioletnim doświadczeniu Global Ledger w zakresie blockchain, praktyk due diligence klientów oraz analityki onchain. –> źródło: Forklog


CoinMarketCap oskarżony o fałszywe airdropy

Kampanie airdrop zorganizowane przez popularny agregator danych kryptowalutowych CoinMarketCap była “usiana oszustwami”. Tak stwierdzili przedstawiciele projektów SaTT i TokenBot w rozmowie z Cointelegraph.

Według nich aktywa przekazane w celu zwiększenia świadomości o projektach zamiast trafić do tysięcy użytkowników dotarły do ograniczonej liczby adresów. Sugeruje to potencjalną manipulację systemem. Sprzedaż tokenów wpłynęła następnie negatywnie na ich kurs. –> źródło: Cointelegraph


Binance z licencją w Szwecji

Giełda kryptowalut Binance zdobyła siódmą licencję w Europie. Poza zgodą wydaną przez szwedzki Urząd Nadzoru Finansowego, platforma zarejestrowała spółki we Francji, we Włoszech, na Litwie, w Hiszpanii, na Cyprze oraz w Polsce. –> źródło: CoinDesk

kurs kryptowalut 11.01.2023reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.