Pierwszy wyrok za insider trading na giełdzie Coinbase

Pierwszy wyrok za insider trading na popularnej giełdzie kryptowalut

Anna Sutowicz
Coinbase podejmie walkę z SEC

Nikhil Wahi, brat byłego managera Coinbase został skazany na 10 miesięcy więzienia za oszustwo z wykorzystaniem informacji poufnych. Po odbyciu kary pozbawienia wolności zostanie deportowany do Indii.


Nikhil Wahi, brat byłego managera produktu Coinbase, Ishana Wahi został skazany na 10 miesięcy więzienia po tym, jak przyznał się do insider tradingu. Takie informacje podaje Bloomberg. Nikhil wykorzystał swoje rodzinne powiązania do uzyskania informacji poufnych w handlu tokenami kryptograficznymi. W ten sposób zarobił prawie 900 000 USD, które będzie musiał zwrócić.

Popełniłem ogromny błąd, straszny błąd. (…) To coś, z czym będę musiał żyć na zawsze – powiedział Nikhil Wahi we wtorek sędziemu okręgowemu USA Loretcie Presce.

Były manager Coinbase z zarzutem insider tradingu

Ishan Wahi, były manager produktu giełdy kryptowalut Coinbasezostał aresztowany w USA w lipcu ubiegłego roku. Oskarżono go wówczas o oszustwo z wykorzystaniem informacji poufnych. W tym czasie aresztowano także jego brata Nikhila Wahi i oskarżono partnera biznesowegoSameera Ramaniego. Według komunikatu prasowego Departamentu Sprawiedliwości:

[Podejrzani] spiskowali, aby popełnić oszustwo związane z przelewami bankowymi i z wykorzystaniem poufnych informacji Coinbase o planowanym wejściu na giełdę.

Ishan miał dostęp do ekskluzywnych wiadomości przeznaczonych dla wysokich rangą pracowników Coinbase. Z tego powodu otrzymał uprzywilejowane informacje o dokładnej dacie, w której niektóre kryptowaluty będą notowane na platformie. Mógł dzięki temu zainwestować duże kwoty przed innymi ludźmi. Zdaniem śledczych, od czerwca 2021 do kwietnia 2022 r. były pracownik giełdy minimum 14 razy przekazywał te poufne informacje swojemu bratu i Ramani.

Po odbyciu kary pozbawienia wolności Nikhil zostanie deportowany do Indii. 10-miesięczny wyrok jest daleki od maksymalnego 20-letniego wyroku, jaki może spotkać sprawców oszustwa elektronicznego.

Coinbase podejmie walkę z SECreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.