Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [03.02.2023] | Wiadomości | CrypS.

Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [03.02.2023]

Michał Misiura
sytuacja na rynku kryptowalut 3.02.2022

Przegląd wiadomości z rynku kryptowalut i o technologii blockchain, newsy z 3 lutego 2023 roku


Spis treści:


Charlie Munger proponuje wprowadzenie zakazu kryptowalut w USA

Legendarny amerykański inwestor po raz kolejny wyraził swój sprzeciw wobec kryptowalut. 99-letni wiceprezes Berkshire Hathaway określił ich rynek jako hazard i wezwał do zakazania go przez władze federalne. Pochwalił też decyzję Chin, które podjęły ten krok 2 lata temu.

Czytaj więcej: Charlie Munger proponuje wprowadzenie zakazu kryptowalut w USA


Nansen stworzył horoskop krypto za pomocą ChatGPT

Platforma analityczna Nansen.ai poprosiła ChatGPT o dopasowanie 12 kryptowalut do znaków zodiaku. Zdaniem sztucznej inteligencji bitcoin pasuje do Barana, Ethereum do Raka, a Tether do Bliźniąt. Program przedstawił też uzasadnienie swoich astrologicznych wniosków.

Czytaj więcej: Nansen stworzył horoskop krypto za pomocą ChatGPT


Emma Watson czyta „Mein Kampf” – kolejne wykorzystanie AI

ElevenLabs z siedzibą w Wielkiej Brytanii po raz pierwszy reklamowało swoją sztuczną inteligencję Prime Voice na początku tego miesiąca. Narzędzie zostało niebezpiecznie nadużyte do generowania głosów celebrytów, w tym Emmy Watson, Jamesa Camerona i Joe Bidena. W oprogramowaniu wygłaszają obelgi i skandaliczne komentarze.

Czytaj więcej: Emma Watson czyta „Mein Kampf” – kolejne wykorzystanie AI


Rozwój technologii blockchain w Polsce – KNF i KDPW uruchamiają sandbox

W środę w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie Rafał Mikusiński, zastępca przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) wraz z Maciejem Trybuchowskim, prezesem Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych (KDPW) zaprezentowali i zainaugurowali działanie Piaskownicy Wirtualnej DLT. Zainteresowane przedsiębiorstwa już mogą zgłaszać się do projektu. To rozwiązanie dla startupów i fintechów, które wiedzą czym jest blockchain, a przy tym mają pomysł i rozwiązanie oparte o taką technologię.

Czytaj więcej: KNF i KDPW uruchamiają sandbox DLT


Australia ujawnia plany uregulowania rynku kryptowalut

Australijskie władze rozpoczną w tym roku prace na ramami regulującymi licencjonowanie spółek z branży i przechowywanie cyfrowych aktywów. Zamierzają wzmocnić także uprawnienia organów regulacyjnych (ACCC i ASIC) oraz zapewnić im odpowiednie narzędzia do ochrony inwestorów. Miniony rok był rekordowy jeśli chodzi o straty Australijczyków na kryptowalutowych oszustwach, a upadek FTX dotknął 30 000 mieszkańców kraju oraz 126 lokalnych spółek.

Czytaj więcej: Australia ujawnia plany uregulowania rynku kryptowalut


MicroStrategy kupiło 8800 BTC w 2022 r.

MicroStrategy wydało raport za IV kwartał 2022 roku. Wynika z niego, że spółka dokupiła na dołku 8813 BTC, zwiększając swoje saldo do 132 500 BTC. MicroStrategy wydało na bitcoiny łącznie 3,9 mld USD. Dziś są one warte około 3,1 mld, a to oznacza, że firma notuje blisko 800 milionów dolarów niezrealizowanej straty. –> źródło: Finance Yahoo


WSJ: 5 lat temu 86% udziałów Tethera posiadały 4 osoby

Wall Street Journal opublikował raport przedstawiający kilka faktów na temat pierwszych dni największego stablecoina na rynku. Według ustaleń dziennikarzy w 2018 roku kontrolę nad Tetherem sprawowały 4 osoby, w których rękach znajdowało się 86% udziałów firmy. 43% posiadał jej współzałożyciel, były chirurg plastyczny Giancarlo Devasini, po około 15% dwaj dyrektorzy ze spółek Bitfinex i Tether (Jean-Louis van Der Velde i Stuart Hoegner), a 13% tajlandzko-brytyjski biznesmen Christopher Harborne.

Paolo Aordino, dyrektor ds. technologii Bitfinex i Tether, odniósł się do raportu WSJ, nazywając go artykułem klauna.


Rosjanie wysyłają kryptowaluty, żeby pomagać Ukrainie

Ołeksandr Borniakow, wiceminister cyfrowej transformacji Ukrainy, powiedział w wywiadzie, że od początku wojny jego kraj otrzymał darowizny w postaci 650 BTC, 10 000 ETH, 1,8 mln $ w solanie oraz 2,8 mln $ w stablecoinie USDC. Według jego słów znaczące kwoty w kryptowalutach przesyłali także Rosjanie, którzy sprzeciwiają się wojnie. –> źródło: CryptoSlate


Sieć społecznościowa Jacka Dorseya zablokowana w Chinach

Damus, czyli spierana przez Jacka Dorseya alternatywa Twittera, zintegrowana z siecią Bitcoin Lightning Network, została wycofana z chińskiego App Store Apple. Jak wyjaśniono powodem usunięcia aplikacji jest to, że „zawiera treści nielegalne w Chinach”.


Górnik kryptowalut Marathon Digital sprzedał w styczniu 1500 BTC

Spółka z branży miningu kryptowalut poinformowała o sprzedaży 1500 bitcoinów w zeszłym miesiącu, której dokonano w celu pokrycia części kosztów operacyjnych i realizacji celów korporacyjnych. Marathon Digital posiada jeszcze 11 418 BTC. –> źródło: The Block

sytuacja na rynku kryptowalut 3.02.2022reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.