Australia ujawnia plany uregulowania rynku kryptowalut

Australijska Komisja Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC) pozywa Block Earner

Rząd Australii zamierza wzmocnić regulatora rynku aktywów cyfrowych. To jeden z etapów szerokiego podejścia, którego celem jest opanowanie rynku kryptowalutowego i zapewnienie właściwego informowania o ryzyku przez firmy działające w branży.


Nowe środki, które władze chcą wprowadzić w życie, zostały przedstawione we wspólnym oświadczeniu australijskiego ministra skarbu Jima Chalmersa i jego zastępcy Stephena Jonesa. Urzędnicy powiedzieli, że wieloetapowe podejście będzie obejmować trzy elementy, w tym wzmocnienie egzekwowania prawa, wzmocnienie ochrony konsumentów i ustanowienie ram dla reformy mapowania tokenów.

Jedną z głównych zmian będzie powiększenie zespołu ds. aktywów cyfrowych Australijskiej Komisji  Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC) oraz wzmocnienie mechanizmów egzekwowania prawa.

Chalmers i Jones wskazali, że ASIC będzie koncentrować się na tym, aby dostawcy usług i produktów kryptowalutowych odpowiednio informowali klientów o ryzyku związanym z inwestycjami.

Rekordowy poziom oszustw kryptowalutowych

Australijskie władze zapowiedziały również, że poszerzą wachlarz środków, którymi dysponuje Australijska Komisja ds. Ochrony Konkurencji i Konsumentów (ACCC). Działania te są podejmowane z myślą o ochronie inwestorów przed oszustwami kryptowalutowymi, które w 2022 roku osiągnęły rekordowe rozmiary. Według oficjalnych danych, straty spowodowane działalnością oszustów wyniosły w ubiegłym roku aż 221 mln AUD.

ACCC otrzyma m.in. narzędzie wymiany danych w czasie rzeczywistym, które ułatwi identyfikację i zapobieganie oszustwom kryptowalutowym. Ochrona konsumentów zostanie również wzmocniona, gdy zakończą się prace nad ramami regulującymi licencjonowanie i przechowywanie aktywów cyfrowych. W zamierzeniu ma to zapewnić konsumentom ochronę przez stratami możliwymi do uniknięcia lub przez niewłaściwym wykorzystaniem ich aktywów przez usługodawców.

Prace nad wspomnianymi ramami mają rozpocząć się dopiero w połowie 2023 roku i trudno powiedzieć, kiedy otrzymają ostateczny kształt ustawy, która zostanie wprowadzona pod obrady parlamentu.

Ministerstwo Skarbu opublikowało już dokument dotyczący mapowania tokenów i ogłosiło konsultacje, które potrwają do 3 marca bieżącego roku. Prace nad uregulowaniem branży kryptowalutowej nabrały tempa po upadku giełdy FTX, do którego doszło w listopadzie ubiegłego roku. Upadek FTX odczuło bezpośrednio ponad 30 000 Australijczyków i 132 firmy z siedzibą w Australii.


Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->