Australia ujawnia plany uregulowania rynku kryptowalut

Australia ujawnia plany uregulowania rynku kryptowalut

Mariusz Przepiórka
Australijska Komisja Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC) pozywa Block Earner

Rząd Australii zamierza wzmocnić regulatora rynku aktywów cyfrowych. To jeden z etapów szerokiego podejścia, którego celem jest opanowanie rynku kryptowalutowego i zapewnienie właściwego informowania o ryzyku przez firmy działające w branży.


Nowe środki, które władze chcą wprowadzić w życie, zostały przedstawione we wspólnym oświadczeniu australijskiego ministra skarbu Jima Chalmersa i jego zastępcy Stephena Jonesa. Urzędnicy powiedzieli, że wieloetapowe podejście będzie obejmować trzy elementy, w tym wzmocnienie egzekwowania prawa, wzmocnienie ochrony konsumentów i ustanowienie ram dla reformy mapowania tokenów.

Jedną z głównych zmian będzie powiększenie zespołu ds. aktywów cyfrowych Australijskiej Komisji  Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC) oraz wzmocnienie mechanizmów egzekwowania prawa.

Chalmers i Jones wskazali, że ASIC będzie koncentrować się na tym, aby dostawcy usług i produktów kryptowalutowych odpowiednio informowali klientów o ryzyku związanym z inwestycjami.

Rekordowy poziom oszustw kryptowalutowych

Australijskie władze zapowiedziały również, że poszerzą wachlarz środków, którymi dysponuje Australijska Komisja ds. Ochrony Konkurencji i Konsumentów (ACCC). Działania te są podejmowane z myślą o ochronie inwestorów przed oszustwami kryptowalutowymi, które w 2022 roku osiągnęły rekordowe rozmiary. Według oficjalnych danych, straty spowodowane działalnością oszustów wyniosły w ubiegłym roku aż 221 mln AUD.

ACCC otrzyma m.in. narzędzie wymiany danych w czasie rzeczywistym, które ułatwi identyfikację i zapobieganie oszustwom kryptowalutowym. Ochrona konsumentów zostanie również wzmocniona, gdy zakończą się prace nad ramami regulującymi licencjonowanie i przechowywanie aktywów cyfrowych. W zamierzeniu ma to zapewnić konsumentom ochronę przez stratami możliwymi do uniknięcia lub przez niewłaściwym wykorzystaniem ich aktywów przez usługodawców.

Prace nad wspomnianymi ramami mają rozpocząć się dopiero w połowie 2023 roku i trudno powiedzieć, kiedy otrzymają ostateczny kształt ustawy, która zostanie wprowadzona pod obrady parlamentu.

Ministerstwo Skarbu opublikowało już dokument dotyczący mapowania tokenów i ogłosiło konsultacje, które potrwają do 3 marca bieżącego roku. Prace nad uregulowaniem branży kryptowalutowej nabrały tempa po upadku giełdy FTX, do którego doszło w listopadzie ubiegłego roku. Upadek FTX odczuło bezpośrednio ponad 30 000 Australijczyków i 132 firmy z siedzibą w Australii.

Australijska Komisja Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC) pozywa Block Earnerreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.