Tokenizowane aktywa i rzadkie cyfrowe przedmioty kolekcjonerskie przynoszą miliardy dolarów zysków na rynkach NFT. Do trendu tego dołączają bowiem wszyscy, łącznie z celebrytami, artystami, sportowcami i przede wszystkim zwykłymi inwestorami kryptowalutowymi. Od czasu kiedy NFT zyskały popularność powstała niezliczona ilość platform, które pozwalają na obrót nimi. I choć początkowo rynki NFT działały głównie na blockchainie Ethereum, dziś są dostępne niemal w każdej większej sieci. W dzisiejszym artykule przeanalizujemy 10 największych rynków NFT oraz damy Ci kilka wskazówek, którymi warto się kierować przy ich wyborze. Najpierw jednak po krótce wyjaśnimy czym są NFT i dlaczego wytworzył się na nie tak ogromny popyt. Tak więc, zaczynamy!
Czym są NFT?
Niewymienne tokeny (NFT), to kryptograficzne tokeny przechowywane na blockchainie, które mogą być wykorzystane do reprezentowania praktycznie każdego przedmiotu. NFT mogą być chociażby tokenizowanymi wersjami kart kolekcjonerskich, muzyki, filmów, obrazów, a nawet, jakkolwiek dziwacznie to brzmi,
kamieni.
Te unikalne tokeny zapewniają posiadaczom dowód autentyczności i własności aktywów bazowych. Ich niewymienności nie oznacza, że nie możemy ich wymienić na inne kryptowalut, wszak do tego właśnie powstały rynki NFT. Ich niewymienność oznacza, że każdy token NFT jest unikalny, nawet jeśli pochodzi z większej kolekcji.
To czyni je rzadkimi i niezwykle pożądanymi.
Ponadto, ponieważ NFT są tokenizowane na blockchainie, ich własność nie może zostać zmodyfikowana lub wymazana z sieci, na której zostały wybite.
Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat niewymiennych tokenów, zapraszamy Cię do zapoznania się z naszym obszernym przewodnikiem dot. dzieł sztuki NFT. Znajdziesz go pod tym linkiem.
Hype na NFT
W 2021 roku miał miejsce ogromny boom na NFT. Wraz z rosnącym popytem, jak grzyby po deszczu zaczęły też powstawać platformy umożliwiające ich zakup i sprzedaż. Platformy te znane są jako rynki lub giełdy NFT.
Podobnie jak zdecentralizowane giełdy i platformy handlu peer-to-peer, większość z tych rynków NFT
nie przechowuje tokenów bezpośrednio dla użytkowników. Zamiast tego działają one jako ogniwo łączące kupujących ze sprzedającymi.
Podczas gdy niektóre rynki NFT koncentrują się na konkretnej niszy, takiej jak sport, sztuka cyfrowa i tym podobne, inne obejmują każdy rodzaj NFT, przyciągając w ten sposób znacznie szersze grono odbiorców.
Według
raportu Chainalysis, tylko w 2021 roku rynki NFT zanotowały napływ aktywów o wartości ponad 40 miliardów dolarów;
Branża ta przyciągnęła również uwagę wielu znanych osobistości, gwiazd sportu i inwestorów-weteranów, w tym Shawna Mendesa,
Melanii Trump,
Paris Hilton, Toma Brady'ego,
Marka Cubana,
Justina Biebera, Johna Legenda,
Snoop Dogga i wielu innych. Swoje własne NFT we współpracy z giełdą Binance
wyemitował nawet najbardziej utytułowany polski klub piłkarski - Legia Warszawa.
Rynki NFT - TOP 10 w 2022 roku
Podczas gdy większość platform NFT jest zbudowana na blockchainie Ethereum, platformy wymienione w tej sekcji zbudowane są też na innych blockchainach warstwy 1 oraz 2.
OpenSea
OpenSea jest zdecydowanie największym na świecie rynkiem NFT pod względem wolumenu handlu. Platforma umożliwia użytkownikom wybijanie, kupowanie i sprzedawanie szerokiej gamy niewymiennych tokenów, w tym
przedmiotów kolekcjonerskich, sztuki cyfrowej, wirtualnych światów i innych.
Platforma ta jest zbudowana na
Ethereum, ale
zintegrowała się także z Polygon, aby obniżyć opłaty za gaz. Dzięki OpenSea użytkownicy mają dostęp do ponad 700 projektów NFT oraz 80 mln indywidualnych tokenów.
Rynek NFT pozwala użytkownikom na bezpłatne wybijanie i zakładanie profili sprzedawców za pomocą swojej infrastruktury. Pobiera jednak opłatę w wysokości 2,5% od każdej przeprowadzonej sprzedaży.
Jak wynika z
danych Dune Analytics, OpenSea ma obecnie ponad 1,4 mln użytkowników i tylko w 2022 roku odnotował sprzedaż o łącznej wartości 4,1 miliarda dolarów. W chwili obecnej najpopularniejszymi NFT pod względem wolumenu handlu na OpenSea są
Bored Apes,
CryptoPunks i Doodles.
SuperRare
SuperRare to oparta na Ethereum giełda NFT, która współpracuje z kilkoma starannie wybranymi i renomowanymi artystami NFT. Jest ona prekursorem ekskluzywnej cyfrowej sztuki. Dlaczego więc dostęp do niej mają tylko wybrani?
SuperRare robi to z intencją zachowania kultury jest kolekcjonowania.
Przed wystawieniem cyfrowych dzieł sztuki na sprzedaż na rynku
przeprowadzane są rygorystyczne procesy weryfikacji i zatwierdzania. SuperRare dąży w ten sposób do pobudzenia kreatywności wśród nielicznych twórców o ugruntowanej pozycji na platformie.
Chociaż SuperRare nie jest tak popularny jak OpenSea, na rynku tym znajdują się bardzo unikatowe dzieła. Platforma pobiera od artystów prowizję w wysokości 15% od ich pierwotnej sprzedaży.
Rarible
Rarible jest zdecentralizowaną giełdą NFT kierowaną przez społeczność, która oferuje użytkownikom dostęp do szerokiej gamy niewymiennych tokenów. Platforma posiada przyjazny dla użytkownika interfejs, który umożliwia ich łatwe wybijanie i handel.
Rarible obsługuje trzy różne sieci blockchain: Ethereum, Flow i Tezos. Obsługa wielu łańcuchów zapewnia użytkownikom możliwość tworzenia, kupowania i sprzedawania NFT na dowolnym z nich.
Podobnie jak OpenSea, Rarible pobiera opłatę transakcyjną w wysokości 2,5%.
Platforma zwiększyła jednak swoją decentralizację, wprowadzając system zarządzania, który daje członkom społeczności prawo głosu za pośrednictwem natywnego tokena RARI.
Rynek przetworzył transakcje NFT o wartości ponad 270 milionów dolarów, a całkowita baza użytkowników wynosi ponad 1,6 miliona.
Axie Infinity
Axie Infinity to popularna gra Play2Earn, ale nie tylko. Jest to również jeden z najpopularniejszych rynków NFT. Jednak podczas gdy poprzednie rynki są przeznaczone dla kolekcjonerów, rynek Axie
pozwala użytkownikom tworzyć, kupować i sprzedawać postacie w jej grze, czyli tzw. Axies.
Rynek Axie Infinity NFT jest zbudowany na
Ronin, blockchainie warstwy 2, który działa jako sidechain w sieci Ethereum.
Platforma ma ogromną bazę fanów. Jej dzienna liczba aktywnych użytkowników
regularnie przekracza dwa miliony. Jeden z najdroższych sprzedanych do tej pory NFT Axie Infinity, czyli wirtualna ziemia,
został sprzedany za 2,3 miliona dolarów.
Nifty Gateway
Nifty Gateway jest często określana jako rynek NFT dla elit.
Jest ona zarządzana przez Gemini, giełdę kryptowalutową kierowaną przez bliźniaków Winklevoss. Platforma ta jest
oparta na Ethereum i pozwala użytkownikom kupować, sprzedawać i wybijać ekskluzywne kryptowalutowe dzieła sztuki.
Rynek ten jest popularny ze względu na sprzedaż dzieł sztuki niektórych z najbardziej popularnych artystów na świecie, takich jak
Grimes i Beeple. Crossroads NFT Beeple'a został w zeszłym roku
sprzedany na tej giełdzie za 6,6 miliona dolarów.
Była to jedna z największych sprzedaży NFT w historii.
Nifty Gateway prowadzi zdecydowaną politykę w zakresie kreatywności i autentyczności. Właśnie dlatego wdrożyła jedne z najsurowszych procesów weryfikacji artystów. Tylko zweryfikowani twórcy mogą wybijać i wystawiać NFT na giełdzie, co zmniejsza prawdopodobieństwo oszustwa.
Od sprzedaży NFT platforma pobiera 15-procentową prowizję.
Solanart
Solanart jest rynkiem NFT zbudowanym na sieci Solana. Pozwala on użytkownikom na tworzenie, kupowanie i sprzedawanie wielu NFT opartych właśnie na tym łańcuchu.
Na platformie znajdują się kolekcje z różnych projektów NFT, takich jak Degenerate Ape Academy, Solpunks i wiele innych. Pobiera ona opłatę transakcyjną w wysokości 3% od każdej sprzedaży NFT. Solanart obsługuje również kilka portfeli cyfrowych, takich jak
Solflare, Phantom, Clover, Sollet, Slope, Ledger itd.
Według
danych DappRader, mimo że jest to stosunkowo nowa giełda NFT,
jej łączny wolumen obrotu wynosi ponad 500 milionów dolarów.
Rynek NFT Binance
Zbudowany na sieci Binance Smart Chain (BSC), rynek Binance NFT umożliwia użytkownikom kupno i sprzedaż wszelkich form cyfrowych dzieł sztuki i przedmiotów kolekcjonerskich.
Platforma, która
została uruchomiona przez wiodącą giełdę kryptowalut Binance - jak można się domyślić - ma na celu połączenie artystów, twórców, entuzjastów kryptowalut i zapalonych kolekcjonerów.
Obecnie na platformie Binance NFT Marketplace dostępnych jest ponad 2,5 miliona NFT.
Co ciekawe, rynek ten ma najniższe opłaty transakcyjne w branży, wynoszące zaledwie 1% od każdej sprzedaży.
Binance NFT
oferuje też kilka ekskluzywnych NFT stworzonych przez czołowych artystów i wpływowe marki, a także mystery boxy z rzadkimi NFT.
NBA Top Shot
NBA Top Shot jest rynkiem NFT, który umożliwia graczom i fanom NBA z całego świata zbieranie, posiadanie i wymianę cyfrowych kart przedstawiających ważne, krótkie momenty w koszykówce.
Użytkownicy mogą też odblokować niezwykle rzadkie tokeny poprzez skompletowanie określonych zestawów NFT przedstawiających pokrewne wydarzenia.
Rynek
jest zbudowany na blockchainie Flow i od początku 2019 roku
odnotował ogromną sprzedaż. Niektóre tokeny NBA Top Shot zostały zbyte za setki tysięcy dolarów. Za każdy sprzedany NFT
platforma pobiera opłatę transakcyjną w wysokości 5%.
Trzy najlepsze tokeny NBA Top Shot na rynku, to momenty z kariery Lebrona Jamesa, które sprzedały się za odpowiednio
230 023, 210 000 i 208 000 dolarów.
Decentraland
Uruchomiony w 2020 roku Decentraland jest platformą NFT dla wirtualnego świata play-to-earn, zbudowaną na blockchainie Ethereum. Zapewnia ona artystom i twórcom NFT pełne prawa do ich dzieł.
Użytkownicy otrzymują na Decentraland dostęp do szerokiej gamy cyfrowych przedmiotów kolekcjonerskich, w tym działek, ubrań w grze i posiadłości. Wszystkie te aktywa można nabyć
za pomocą natywnego tokena MANA.
Platforma odnotowała kilka ogromnych sprzedaży NFT. Jedna wirtualna ziemia w Decentraland
została sprzedana w listopadzie 2021 roku za 2,4 miliona dolarów.
Stashh
Jeżeli cenisz sobie prywatność, to z pewnością docenisz tę giełdę NFT.
Stashh szczyci się tym, że jest pierwszym rynkiem dla
anonimowych niewymiennych tokenów. Oznacza to, że na platformie można wybijać, kupować i sprzedawać NFT,
które z założenia są prywatne.
Stashh umożliwia twórcom NFT zarabianie na ich treściach i ochronę ich własności intelektualnej, jednocześnie dając kolekcjonerom i konsumentom pozbawioną zaufania kontrolę nad tym, jak kupują, sprzedają, wykorzystują i eksponują swoje cyfrowe przedmioty kolekcjonerskie.
Jest to możliwe, ponieważ
Stashh jest zasilany przez Secret Network, zorientowaną na prywatność sieć blockchain warstwy 1,
zbudowaną przy użyciu Cosmos SDK.
Rynek obsługuje różne kategorie Secret NFT, od gier, przez sztukę, po sport i NSFW. W chwili pisania tego tekstu jednymi z najpopularniejszych kolekcji pod względem wolumenu handlu na platformie są Annons, MetaRats i Redacted Club. Stashh
pobiera opłatę w wysokości 2,75% od ceny sprzedaży, która jest automatycznie potrącana po jej zakończeniu.
Sytuacja OpenSea i LooksRare wygląda podobnie jak SushiSwap i UniSwap w 2020 roku.
Niedawno pojawiła się też inna platforma posiadająca własny governance token, który został rozdany użytkownikom OpenSea. Jest nią LooksRare (LOOKS). Sytuacja w tym przypadku wyglądała,
podobnie jak w przypadku SushiSwap, który w 2020 roku stworzył ogromną konkurencję dla użytkowników UniSwap. Chociaż jest to jedna z bardziej popularnych platform, w ostatnim czasie pojawiło się wiele doniesień, że duża część wolumenu jest wynikiem wash tradingu. Celem tego działania jest prawdopodobnie zwiększenie nagród, jakie użytkownicy otrzymują za stakowanie
LOOKS.
Giełda NFT - Jak wybrać tą odpowiednią?
Możliwość wystawienia swoich NFT na sprzedaż na giełdzie nie wystarczy, jeżeli trudno będzie znaleźć kogoś, kto zechce je kupić. Przed wyborem platformy należy więc sprawdzić, czy rynek ma m.in. wystarczający wolumen handlu. Co więcej trzeba zwrócić uwagę na różne inne kwestie, takie jak chociażby bezpieczeństwo, prowizje, obsługiwane sieci itd.
- Bezpieczeństwo - Jeśli jesteś krypto inwestorem, bezpieczeństwo powinno być dla Ciebie priorytetem. Za Twoje środki odpowiadasz bowiem, Ty i tylko Ty. W razie stania się ofiarą oszustwa, na próżno będzie szukać pomocy np. u organów ścigania. W miarę jak przestrzeń NFT staje się coraz większa, dołączają do niej nie tylko inwestorzy i kolekcjonerzy, ale również hakerzy i oszuści. Co więcej, stają się oni bardziej kreatywni w swoich działaniach. Dlatego przy wyborze giełdy NFT należy zwrócić uwagę na środki bezpieczeństwa, jakie stosuje w celu ochrony użytkowników. A w przypadku włamania, giełda NFT powinna być w stanie zrekompensować użytkownikom poniesione straty, tak jak zrobiła to np. OpenSea.
- Prowizja - Kolejnym ważnym czynnikiem, który należy rozważyć przed wyborem giełdy NFT, są prowizje. Większość giełd NFT dostępnych obecnie na rynku pobiera opłaty transakcyjne w wysokości 2,5%-15% od każdej sprzedaży niewymiennego tokena. Przed dokonaniem wyboru sprawdź, jakie prowizje pobierają poszczególne platformy.
- Opłata transakcyjna - Zanim będziesz mógł kupić lub sprzedać NFT, transakcje muszą zostać przetworzone na blockchainie. Przy przeprowadzeniu każdej z nich trzeba więc uiścić opłatę za gaz. Niektóre sieci blockchain, takie jak Ethereum, mają wygórowane opłaty, sięgające nawet 100 dolarów za pojedynczą transakcję. Uwzględnienie tego faktu przed wyborem rynku NFT pozwala inwestorom zmaksymalizować zyski i nie trwonić ich w całości na opłaty transakcyjne.
- Dostępne kategorie - W ciągu ostatnich kilku lat rynek NFT rozrósł się tak bardzo, że liczba kategorii NFT jest nieskończona. Chociaż jest on nadal zdominowany głównie przez cyfrowe dzieła sztuki, istnieje także niezliczona liczba innych odmian NFT, takich jak np. aktywa w grach, muzyka, czy karty sportowe. Jednak nie wszystkie platformy obsługują wszystkie kategorie, a niektóre z nich są przeznaczone w jednym konkretnym celu.
- Użyteczność - Niektóre NFT są tworzone przez znanych i uznanych artystów, firmy technologiczne i organizacje, podczas gdy inne są tworzone przez losowe osoby. W związku z tym, wybór rynku NFT zależy również od rodzaju kolekcji NFT, z której dzieło chcesz nabyć. Niektóre rynki przeznaczone są dla tylko dla ekskluzywnych NFT od dokładnie sprawdzonych twórców, podczas gdy inne pozwalają na wybijanie i sprzedawanie swoich prac każdemu.
- Obsługiwana sieć - Należy również pamiętać, że transakcje na każdym rynku NFT potrzebują zaangażowania blockchaina. Większość platform NFT opiera się na Ethereum, ale niektóre z nich zbudowane są na innych sieciach, takich jak Polygon, Solana, BSC, czy Cosmos. Ponadto, niektóre rynki NFT oferują wsparcie dla wielu łańcuchów.
Podsumowanie
NFT w ostatnim czasie zyskuje ogromną popularność. Wraz z rosnącym hypem, wzrasta też zapotrzebowanie na platformy, które pozwalają kolekcjonerom kupować niewymienne tokeny, a twórcom sprzedawać. Obecnie istnieje wiele takich giełd NFT. Zanim jednak wybierzesz tą odpowiednią musisz zwrócić uwagę na kilka rzeczy, ponieważ każda z nich ma inne prowizje, zajmuje się innymi typami NFT oraz obsługuje inne blockchainy.
Komentarze