Najlepsze karty graficzne do kopania kryptowalut (2024) [Crypto 101] | CrypS.

Najlepsze karty graficzne do kopania kryptowalut (2024)

5 min
Redakcja
Jaki GPU do kopania kryptowalut? Altcoiny

Co prawda Ethereum (ETH) przeszło na protokół Proof-of-Stake i nie da się już kopać tej monety. Wciąż istnieją jednak inne opcje: Ravencoin (RVN), Ethereum Classic (ETC) i wiele innych. Dlatego też w dzisiejszym artykule przygotowaliśmy dla was ranking najlepszych kart graficznych do kopania kryptowalut. Być może podczas kolejnej hossy, biznes ten ponownie stanie się bardzo lukratywny. Zanim jednak przejdziemy do sedna, wyjaśnijmy po krótce czym jest kopanie kryptowalut, na czym polega i jakie kryptowaluty się tak wogóle kopie. Następnie wyjaśnimy jakie są najlepsze karty graficzne do kopania kryptowalut. Tak więc, zaczynajmy!


Spis treści:


Co to jest kopanie kryptowalut?

Kopanie kryptowalut, znane również jako „wydobywanie” lub „mining”, to proces polegający na wykonywaniu skomplikowanych obliczeń matematycznych, za pomocą specjalnie skonfigurowanego sprzętu komputerowego, w celu potwierdzenia transakcji w sieci  i generowania nowych jednostek danej kryptowaluty. Osoby, które kopią kryptowaluty, są nazywane „górnikami”. Górnicy za swoją pracę otrzymują wynagrodzenie w postaci nowo wygenerowanych monet.

Aby zrozumieć, jak działa kopanie kryptowalut, należy najpierw zrozumieć podstawy technologii blockchain, na której opiera się większość cyfrowych aktywów. Blockchain to rozproszona baza danych, składająca się z szeregu połączonych ze sobą bloków, zawierających informacje o transakcjach. Każdy blok zawiera również hasz z poprzedniego bloku, co pozwala na stworzenie bezpiecznego i niezmiennego łańcucha danych.

Kiedy użytkownicy wykonują transakcje w sieci blockchain, są o e zbierane w „blokach” i przesyłane do górników w celu potwierdzenia. Górnicy wykonują skomplikowane obliczenia matematyczne, zwane „hashingiem”, w celu utworzenia unikalnego „rozwiązania” dla danego bloku transakcji. Gdy górnik wykona prawidłowe obliczenia i znajddzie rozwiązanie, jego blok jest dodawany do łańcucha blockchain, a on otrzymuje nowe monety.

Proces kopania jest konkurencyjny, ponieważ każdy górnik próbuje jako pierwszy znaleźć rozwiązanie dla danego bloku transakcji. Im więcej mocy obliczeniowej posiada, tym większe jest jego prawdopodobieństwo znalezienia bloku i zgarnięcia nagrody.

Jakie kryptowaluty się kopie?

Zastanawiasz się więc jakie kryptowaluty się kopie? Oczywiście Bitcoina. W dzisiejszych czasach trudność kopania BTC jest jednak tak wysoka, że nie wykorzystuje się tym celu kart graficznych lecz specjalne koparki zwane ASIC. Do niedawna można też było kopać Ethereum. Niemniej jednak wraz z The Merge, sieć przeszła na algorytm Proof-of-Stake i kopanie jest już nie możliwe. Od teraz sieć zabezpieczają walidatorzy stake’ujący swoje monety w kontrakcie depozytowym.

Co więc można kopać po ETH? Oto kilka przykładowych coinów, które wciąż możesz kopać za pomocą kart graficznych w kolejności od najbardziej opłacalnych (na dzień 2 stycznia 2024 roku):

 • Neurai (XNA)
 • Clore (CLORE)
 • Zano (ZANO)
 • Gemlink (GLINK)
 • BitcoinZ (BTCZ)
 • Paprikacoin (PAPRY)
 • BitcoinGold (BTG)

Najlepsza karta graficzna GPU do kopania krypto – NVIDIA GeForce RTX 4090

NVIDIA GeForce RTX 4090 można na początek 2024 roku uznać za najpotężniejszy z dostępnych na rynku procesorów graficznych do kopania kryptowalut. Model zawiera w swojej specyfikacji znaczne rozszerzenie możliwości, jakie oferuje jego poprzednik z serii RTX 30 od producenta NVIDIA.

RTX 4090 to sprzęt, który jest w stanie bez jakichkolwiek problemów wydobywać takie cyfrowe aktywa, jak Ethereum Proof of Work (ETHW), Flux (FLUX) oraz Ergo (ERG). Twórcy tej wersji obdarzyli ją aż 24 GB pamięci GDDR6X VRAM oraz oszałamiającą liczbą 16 384 rdzeni CUDA. Co za tym idzie, karta ta jest zarówno świetnym komponentem do kopania kryptowalut, jak i także do gamingu.

RTX 4090 to jednak drogi sprzęt, a jego ceny zaczynają się dopiero od kwoty 10 000 złotych.

Specyfikacja RTX 4090:

Pobór mocy: 450 watt
Hashrate: 250 MH/s
Sprawdź cenę: Ceneo lub Morele

 

Najlepsze karty graficzne do kopania kryptowalut

Wiesz już jaka jest najlepsza karta do kopania kryptowalut pod względem wydajności. Niemniej jednak na rynku istnieje również kilka innych, tańszych alternatyw. Oto one:

Nvidia GeForce RTX 3090

rtx 3090

Jaka więc jest najlepsza karta do kopania kryptowalut? RTX 3090. Jest to najmocniejsza karta z serii NVIDIA RTX 30 idealna do stworzenia koparki kryptowalut. Karta ta, zbudowana na architekturze Ampere, jest jedną z najbardziej wydajnych pod względem zysku. Umożliwia wydobywanie różnych monet, w tym m.in. Swap (XWP), Ravencoin (RVN), Grin (GRIN) i inne. Posiada 24 GB pamięci VRAM i 10 500 rdzeni CUDA.

Co prawda cena tej karty jest dosyć wysoka. W związku z tym, potrzeba więcej czasu, aby zwrócić inwestycję i zacząć zarabiać. Niemniej jednak posiada ona wysoki hash rate.

Specyfikacja RTX 3090:

 • Pobór mocy: 350 Watt
 • Hashrate: 125 MH/s
 • Sprawdź cenę: Ceneo lub Morele

AMD Radeon RX 5700 XT

rx5700

Wprowadzony przez AMD w 2019 roku procesor graficzny z serii RX 5700 wykorzystuje technologię FinFET (fin field-effect transistor). Technologia ta zmniejsza zużycie energii poprzez posiadanie niewielu elementów elektronicznych. AMD Radeon RX 5700 XT może wydobywać wiele różnych kryptowalut, w tym GRIN, RVN, ZEL, XHV, ETC i BEAM. Jedną z jego wad jest wysoka cena.

Specyfikacja RX 5700 XT:

 • Pobór mocy: 225 W
 • Hashrate: 54 MH/s
 • Sprawdź cenę: Ceneo lub Morele

AMD Radeon VII

AMD Radeon VII

AMD Radeon VII to pierwsze GPU, które wykorzystuje procesor wykonany w technologii 7nm. Posiada również 16GB pamięci, co czyni ją idealnym rozwiązaniem do wydobywania kryptowalut.

Specyfikacja AMD Radeon VII:

 • Pobór mocy: 250 Watt.
 • Hashrate: 93 MH/s
 • Sprawdź cenę: Ceneo

Nvidia GeForce RTX 3060 Ti

nvidia-geforce-rtx-3060-ti

Nvidia GeForce RTX 3060 Ti to bez wątpienia potwór wśród kart graficznych. Niech nie zwiedzie Cię jej niska cena. Nie oznacza ona bowiem niskiej jakości, a wręcz przeciwnie. Oparta na najnowszej architekturze Ampere firmy NVIDIA idealnie nadaje się zarówno do wydobywania kryptowalut, jak i czerpania radości z gier wideo.

Specyfikacja RTX 3060 Ti:

 • Pobór mocy: 130 Watt
 • Hashrate: 60 MH/s
 • Sprawdź cenę: Ceneo lub Morele

Nvidia GTX 1660 Super

Nvidia GTX 1660 Super

Wprowadzona na rynek w październiku 2019 roku karta graficzna Nvidia GTX 1660 Super łączy w sobie trzy czynniki, które czynią ją bardzo atrakcyjną opcją: jest tania, ma niski pobór mocy i charakteryzuje się dużą wydajnością. W przeciwieństwie do innych procesorów graficznych, Nvidia GTX 1660 Super pozwala odzyskać inwestycję w stosunkowo krótkim czasie. Pozwala na wydobycie wielu różnych kryoptowalut, w tym Firo (FIRO), Ravecoin (RVN), Ethereum Classic (ETC), Swap (XWP), Aeternity (AE) i BitTubeCash (TUBE). Jedną z jej największych wad jest mała ilość pamięci VRAM wynosząca zaledwie 6 GB.

 • Pobór mocy: 120 W
 • Hashrate: 31,74 Mh/s
 • Sprawdź cenę: Ceneo lub Morele

Jak wybrać kartę do kopania kryptowalut? Co sprawia, że karta jest dobra?

Wybór odpowiedniej karty graficznej bezpośrednio wpływa na zyski, jakie uzyskasz z kopania. Musisz więc wziąć pod uwagę różne czynniki, od zużycia energii po szybkość haszowania.

 • Hashrate – Głównym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę przy zakupie karty graficznej do kopania kryptowalut jest hash rate. Jest to pomiar mocy obliczeniowej sieci górniczej lub blockchain. Im jest on wyższy, tym większe prawdopodobieństwo, że górnik wydobędzie blok i otrzyma nagrodę.
 • Ilość pamięci – Proces wydobywania dowolnego rodzaju kryptowalut wymaga przestrzeni (pamięci) do przechowywania równań i zmiennych. W 2024 roku 6GB pamięci jest uważane za minimalny rozmiar dla górnictwa. Jednak wartość ta może być też mniejsza. Niektóre aktywa można kopać na kartach z 4 GB pamięci.
 • Pobór mocy – Prosta matematyka – im niższe koszty wydobycia, tym wyższa rentowność. Twój zysk powinien w pełni pokryć rachunek za media, bo dobre karty graficzne zużywają sporo prądu. Koniecznie weź to pod uwagę przed zakupem sprzętu.
 • Chłodzenie – Ten czynnik znacząco wpływa na żywotność karty. Za optymalne uważa się dwa wentylatory, trzy to ideał. Ponadto niektórzy rzemieślnicy dodają samodzielnie wykonane chłodzenie, aby nie dopuścić do przegrzania koparek. Jeśli nie masz odpowiedniego doświadczenia, to lepiej zadowolić się standardowym zestawem. Duża ilość wentylatorów powoduje bardzo duży hałas. Planując farmę, upewnij się, że sąsiedzi nie sprzeciwią się Twojemu pomysłowi.

Co kopać w 2024 roku? Co kopać po Ethereum (ETH)?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, w zeszłym roku Ethereum przeszło przez Merge. Od tego czasu nie da się już wydobywać ETH. Tak więc, co kopać w 2024 roku? Co kopać po Ethereum (ETH)? Najbardziej rentownymi kryptowalutami do kopania po ETH na ten moment są:

 • Neurai (XNA)
 • Clore (CLORE)
 • Zano (ZANO)
 • Gemlink (GLINK)
 • BitcoinZ (BTCZ)
 • Paprikacoin (PAPRY)
 • BitcoinGold (BTG)

Jeżeli chciałbyś zacząć kopać kryptowaluty, jednak nie jesteś pewny czy się to opłaca, zapoznaj się z naszym innym poradnikiem, w którym wyjaśniamy jak obliczyć rentowność kopania kryptowalut.
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.