Polityka władz Kazachstanu wymusiła zamknięcie 106 kopalni | Wiadomości | CrypS.

Polityka władz Kazachstanu wymusiła zamknięcie 106 kopalni

Redaktor: Albert Czajkowski
Górnicy kryptowalutowi wywieźli 30% sprzętu z Kazachstanu

Walka wypowiedziana nielegalnym górnikom kryptowalutowym przez władze Kazachstanu doprowadziła do zamknięcia kolejnych 106 projektów wydobywczych. Takie dane zostały podane w najnowszym komunikacie rządu w tej sprawie.

W oświadczeniu podano również, że w wyniku dochodzeń prowadzonych przez krajowy organ nadzoru finansowego i inne organy państwowe 55 kopalń zamknęło się dobrowolnie, a 51 zostało zmuszonych do zamknięcia. Według władz, 51 z nich jest podejrzanych o uchylanie się od płacenia podatków i ceł oraz umieszczanie sprzętu w specjalnych strefach ekonomicznych bez zezwolenia.

Kontrole ujawniły, że w wydobycie kryptowalut zaangażowanych było kilku znaczących przedstawicieli świata polityki i biznesu. Zgodnie z komunikatem, wśród nich znaleźli się Bolat Nazarbajew, brat byłego prezydenta Nursułtana Nazarbajewa, a także Aleksander Klebanow, prezes Central Asian Electric Power Corp., która dostarcza energię elektryczną do ponad 2 milionów ludzi. Kolejnym znaczącym przedstawicielem polityki i biznesu jest Kairat Itegmenow, wymieniony przez Forbes jako 17. najbogatszy człowiek w Kazachstanie.

Problemy energetyczne Kazachstanu

Od jesieni 2021 roku Kazachstan kraj boryka się z poważnymi niedoborami energii elektrycznej, częściowo z powodu napływu górników kryptowalutowych z Chin, ale także z powodu awarii infrastruktury. Aby rozwiązać problemy energetyczne, rząd postanowił rozprawić się z nielegalnymi kopalniami.

Krajowy urząd nadzoru finansowego wszczął w sumie 25 spraw karnych i skonfiskował 67 000 maszyn o wartości 100 mld tenge kazachskich (193 mln USD). Pod koniec lutego rząd poinformował, że zlikwidował nielegalne kopalnie kryptowalut o mocy 202 megawatów.

Górnicy kryptowalutowi wywieźli 30% sprzętu z Kazachstanu



reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.