Nawet Putin nie był w stanie ocalić tego hakera przed więzieniem | Wiadomości | CrypS.

Nawet Putin nie był w stanie ocalić tego hakera przed więzieniem

Redakcja
putin haker

26 czerwca, rosyjski haker został skazany przez amerykański sąd na dziewięć lat więzienia. Wcześniej twierdzono, że Aleksei Burkov był osobą, która była wykorzystywana do własnych interesów, przez prezydenta Rosji – Vladimira Putina.

Ekskluzywna cyberprzestępczość ze składką członkowską w wysokości 5 tys. dolarów.

Burkov został oskarżony o prowadzenie strony internetowej o nazwie “Cardplanet”, która sprzedawała dane kart płatniczych.

“Wiele z numerów kart płatniczych oferowanych do sprzedaży należało do obywateli USA. Skradzione dane z kart kredytowych sprzedanych na stronie internetowej Burkova spowodowały, że ponad 20 milionów dolarów zostało spożytkowanych na nielegalne zakupy, przy użyciu amerykańskich kart kredytowych”.

Podobno Burkov prowadził również ekskluzywny klub dla cyberprzestępców, w którym uczestnicy mogli reklamować kradzione towary i nielegalne usługi. Opłata członkowska w wysokości 5.000 dolarów była wykorzystywana do filtrowania organów ścigania:

“Aby uzyskać członkostwo na forum cyberprzestępczości Burkova, potencjalni członkowie potrzebowali trzech dotychczasowych członków, którzy “poręczyliby” za dobrą reputację wśród cyberprzestępców i założyliby sumę pieniędzy, zwykle 5000 dolarów, jako ubezpieczenie. Środki te miały na celu uniemożliwienie organom ścigania dostępu do forum oraz zapewnienie, że członkowie forum będą honorować wszelkie transakcje zawierane podczas prowadzenia działalności”.

Burkov został aresztowany w 2015 roku w Izraelu. W październiku 2019 r. na lotnisku w Moskwie aresztowano izraelkę o nazwisku Naama Issachar, która w bagażu posiadała kilka gramów marihuany. Została ona skazana na 7 i pół roku więzienia.

Według New York Timesa mówiono o możliwej wymianie, pomiędzy wysokimi rangą rosyjskimi i izraelskimi urzędnikami. Izraelski Sąd Najwyższy podjął już decyzję o ekstradycji Burkova do USA, pozostawiając premierowi Benjaminowi Netanjahu minimalne możliwości. Ostatecznie doszło do wymiany, ale zamiast oddać Burkova, Izrael oddał w ręce Rosji, należący niegdyś do Imperium Rosyjskiego, Dziedziniec Aleksandra w Jerozolimie.

Scentralizowane wirtualne waluty

Działalność Burkova zaczęła się jeszcze zanim Bitcoin (BTC) stał się popularny. Pierwotnie wykorzystywał on wirtualne waluty, takie jak Liberty Reserve, WebMoney, a nawet Western Union.

Philip Osborne, były detektyw ds. cyberprzestępczości w Departamencie Bezpieczeństwa Wewnętrznego Stanów Zjednoczonych, potwierdził dla portalu Cointelegraph, że te formy płatności dominowały podczas powstawania cyberprzestępczości. Zauważył on również, że scentralizowany charakter tych mechanizmów płatniczych znacznie ułatwiał pracę śledczych.

putin hakerreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.