Kryzys walutowy w Turcji napędza zainteresowanie bitcoinem | Wiadomości | CrypS.

Kryzys walutowy w Turcji napędza zainteresowanie bitcoinem

Redaktor: Albert Czajkowski
Kryzys walutowy w Turcji napędza zainteresowanie bitcoinem

Decyzja prezydenta Turcji Recepa Erdogana, który w piątek zdymisjonował szefa banku centralnego, odbija się szerokim echem na rynku finansowym. W poniedziałek na otwarciu turecka lira straciła kilkanaście procent wartości, co tylko zwiększy gospodarcze kłopoty tego kraju.

Kryzys walutowy w Turcji

Turecka gospodarka od pewnego czasu zmaga się z wysoką inflacją. Tylko w ubiegłym roku TRY straciła do USD aż 23% wartości. Próbę ratowania sytuacji podjął mianowany w listopadzie ubiegłego roku gubernator banku centralnego. Jego działania, w tym podniesienie stóp procentowych, nie zyskały akceptacji Erdogana, który postanowił dokonać zmiany na tym stanowisku.

Zdaniem wielu analityków, decyzja banku centralnego o podniesieniu stóp procentowych o dwa punkty procentowe w zeszłym tygodniu była nieoczekiwanym wydarzeniem, mimo że była właściwą reakcją. To także bezpośredni powód decyzji Erdogana, który ma duży wpływ na bank centralny i jest zagorzałym zwolennikiem niezwykłej teorii ekonomicznej, że wysokie stopy procentowe napędzają inflację. Teorię tę popiera również nowy gubernator banku centralnego.

Rekordowe ceny BTC na giełdach

Ostatnie kilkunastoprocentowe spadki znów jednak odbiły się na portfelach mieszkańców Turcji, którzy coraz częściej próbują zamieniać swoje topniejące oszczędności na inne aktywa. Wśród nich są oczywiście kryptowaluty. Według danych Google Trends, które śledzą wyszukiwania Google, liczba wyszukiwań dla „bitcoin” w ostatnim czasie osiągnęła szczyt popularności. Dokładniejsza analiza wskazuje, że wzrost zainteresowania jest widoczny najbardziej w najbiedniejszych prowincjach.

Wzrost zainteresowania bitcoinem był również widoczny na platformach kryptowalutowych dostępnych w Turcji. Spadek TRY sprawił, że cena bitcoina przekroczyła 60 tys. USD, a na niektórych platformach bitcoin był sprzedawany nawet za cenę przekraczającą 100 tys. USD. Aby uspokoić rynkowe obawy, minister skarbu i finansów Lutfi Elvan opublikował oświadczenie, w którym stwierdził, że kraj będzie przestrzegał wolnorynkowych reguł i liberalnej polityki walutowej. Trudno jednak sądzić, aby osiągnęło to większy skutek, biorąc pod uwagę, że od 2019 roku jest to już trzecia zmiana na stanowisku gubernatora banku centralnego.

Kryzys walutowy w Turcji napędza zainteresowanie bitcoinem



reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.