MakerDAO zalicza poważną wpadkę. Zysk ponad prywatność | Wiadomości | CrypS.

MakerDAO zalicza poważną wpadkę. Zysk ponad prywatność

maker-dao

MakerDAO, jeden z pionierów zdecentralizowanego finansowania (DeFi) ma kłopoty na tle wizerunkowym. 


Ostatnimi czasy zrobiło się o projekcie głośno po zablokowaniu dostępu do niedawno uruchomionej platformy pożyczkowej Spark Protocol. Czy użytkownicy, którzy korzystają z VPN na tym ucierpią? 

MakerDAO blokuje klientów z USA? 

W chwili obecnej, użytkownicy stosujący VPN, którzy próbują uzyskać dostęp do strony internetowej Spark Protocol, trafiają na komunikat, który brzmi następująco: 

Dostęp do tej strony internetowej za pośrednictwem VPN jest niedozwolony. 

Wydaje się, że środek ten jest związany z próbą MakerDAO, która ma na celu ograniczyć dostęp użytkowników z USA do platformy kryptopożyczek.

Kontrowersje i krytyka

Nie dziwi fakt, że powyższa decyzja wywołała oburzenie wśród niektórych analityków DeFi. Przykładowo, Chris Blec stwierdził, że jest oburzony takim zachowaniem, ponieważ działa ono jako globalny zakaz na VPN, a nie tylko w USA. Blec powiedział: 

Jedna sprawa, to zablokować mieszkańców USA. Zupełnie niezrozumiałym zachowaniem jest, żeby zablokować każdego na świecie, kto korzysta z VPN dla ochrony prywatności. W praktyce jest to po prostu wojna  z prywatnością. MakerDAO do chwili obecnej nie udzieliło odpowiedzi w tym zakresie. 

Spark Protocol i jego oferta

Jak pamiętamy – Spark Protocol, uruchomiony w maju, rzekomo oferuje użytkownikom do 8% rocznego zwrotu z pożyczania DAI. Platforma pożyczkowa została stworzona jako soft fork Aave v3 przez Phoenix Labs. Ponadto na dany moment Spark Protocol korzysta z usług wywiadu blockchainowego TRM, aby zablokować portfele, które angażują się w prawnie zabronione działania.

MakerDAO wpływa na prywatność i decentralizację

Niektórzy zwolennicy prywatności i decentralizacji argumentują, że wykonany ruch jest równoznaczny z rzeczywistą wojną z prywatnością – co jest właśnie sprzeczne z etosem decentralizacji. Według Chrisa Bleca:

Źródło problemu polega na tym, że ci deweloperzy stawiają zysk nad podstawowymi zasadami świata krypto i ochroną prywatności. 

Ograniczenia dla użytkowników z USA

Chociaż Spark Protocol został uruchomiony w maju, nie jest jasne, w którym momencie środki mające na celu ograniczenie dostępu użytkowników z USA zostały wprowadzone. Jednak regulamin strony wyraźnie stwierdza, że korzystanie z VPN w celu ukrycia miejsca zamieszkania użytkownika w USA jest surowo zabronione i może nawet skutkować trwałym zablokowaniem dostępu do strony internetowej.

Chociaż MakerDAO wydaje się mieć atrakcyjną koncepcję w branży blockchain, to powyższa sytuacja podkreśla napięcia między prywatnością, a regulacjami, które nadal są kluczowym wyzwaniem w rozwijającym się świecie zdecentralizowanego finansowania.

maker-daoreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.