MakerDAO bije nowy rekord przychodów! | Wiadomości | CrypS.

MakerDAO bije nowy rekord przychodów!

Karolina Kropopek
MakerDAO

Przychody znanego emitenta stablecoinów wzrosły zarówno dzięki wysokim rentownościom amerykańskich obligacji skarbowych, jak i większym zyskom posiadaczy DAI wynikającym z integracji łańcucha Gnosis.


Zgodnie z danymi dostarczonymi przez platformę Makerburn.com 19 października br., roczne przychody Maker Protocol wzrosły do nowego rekordowego poziomu. Wyniósł on 203 miliony dolarów.

Maker z kluczowym osiągnięciem

Należy przypomnieć, że platforma Maker zajmująca się emisją stablecoinów na blockchainie Ethereum zarządzana jest przez zdecentralizowaną organizację MakerDAO. W jej skład wchodzą zaś posiadacze tokenów MKR.

Podaż stablecoina DAI przynależnego do tego projektu osiągnęła niedawno nowy szczyt w wysokości 5,6 miliarda dolarów. Maker czerpie swoje zyski zarówno z opłat uiszczanych przez użytkowników za pożyczanie DAI, jak i opłat pobieranych w przypadku likwidacji pozycji pożyczkowej.

Wzrost przychodów, o którym mowa nastąpił jednakowo w związku ze zwiększonymi depozytami tokenizowanych aktywów ze świata rzeczywistego (RWA) wykorzystywanych do wybijania DAI oraz wraz z pojawieniem się wyższych zysków dla posiadaczy tego stablecoina – to z kolei przyciągnęło jeszcze więcej zabezpieczeń.

Rola, jaką odgrywają RWA

Należy tu wyjaśnić, że RWA to tokeny kryptowalutowe zabezpieczone fizycznymi lub rzeczywistymi aktywami finansowymi, tj.: akcje, obligacje skarbowe, nieruchomości czy dzieła sztuki.

Zgodnie z danymi pochodzącymi od platformy analitycznej Dune, dwa skarbce w Monetalis Clydesdale i BlockTower Andromeda, które kupują krótkoterminowe obligacje skarbowe Stanów Zjednoczonych, łącznie stanowią ponad trzy czwarte depozytów RWA w ramach Maker Protocol.

Wzrost rentowności amerykańskich obligacji skarbowych, do którego doszło w 2023 r., miał związek z podwyższeniem referencyjnych stóp procentowych przez Rezerwę Federalną (Fed).

Widoczny popyt na DAI

DAI może zawdzięczać wzmożony wzrost zainteresowania także mechanizmowi – DAI Savings Rate (DSR) – działającemu za pośrednictwem protokołu Spark. Należy wyjaśnić, że wspomniany DSR generuje zyski dla posiadaczy DAI z opłat za protokół uiszczanych przez użytkowników, którzy deponują aktywa w Maker, aby wybić nowe DAI.

DAI zdeponowane w protokole Spark widnieją jako sDAI. Stanowią one 31,3% całkowitej podaży DAI. Co więcej, podaż sDAI wzrosła ponad 5-krotnie z około 340 milionów dolarów od sierpnia br., kiedy to społeczność Maker zagłosowała za zwiększeniem zysków z sDAI.

MakerDAOreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.