Binance USD (BUSD) wypada poza podium na rynku stablecoinów | Wiadomości | CrypS.

Binance USD (BUSD) wypada poza podium na rynku stablecoinów

BUSD

DAI Przebija BUSD stając się trzecim największym stablecoinem pod względem kapitalizacji rynkowej.


Wycena rynkowa DAI na dzień pisania artykułu tj. 18 czerwca 2023 r. wynosiła około 4,620 miliardów dolarów. Jak doszło do tej sytuacji? W maju 2022 roku, terra usd (UST), teraz znane jako terra usd classic (USTC), odłączyło się od pokrycia z dolarem, co spowodowało gwałtowny spadek jego wartości o ponad 98%.

W rezultacie tego krachu, BUSD wyłoniło się jako trzeci największy stablecoin na rynku. Dodatkowo, produkt wyemitowany przez Paxos utrzymywał pozycję wśród dziesięciu największych kryptoaktywów pod względem wyceny rynkowej przez kilka miesięcy, aż do 13 lutego 2023 roku. To wtedy Departament Usług Finansowych w Nowym Jorku (NYDFS) nakazał firmie zatrzymanie emisji BUSD.

Kryzys BUSD i wzrost DAI 

Od tego czasu znaczna ilość BUSD została wykupiona. Ponadto szacuje się, że około 11,8 miliarda BUSD zostało spalonych po nakazie NYDFS. Niemniej jednak, aż do tego tygodnia BUSD utrzymywało swoją pozycję jako trzeci największy stablecoin na świecie. Dzisiaj już wiemy, że sytuacja na podium uległa zmianie, gdyż DAI oficjalnie zajęło jego miejsce. Obecna kapitalizacja rynkowa BUSD wynosi około 4,296 miliardów dolarów, gdzie DAI posiada kapitalizację na poziomie 4,620 miliarda dolarów. 

DAI
Wykres przedstawia kurs DAI. Źródło: TradingView.

Co stoi za sukcesem DAI? 

Co więcej DAI wyróżnia się od dwóch największych istniejących stablecoinów – USDT i USDC. Gdzie tkwi przyczyna jego sukcesu? DAI to stablecoin, który próbuje utrzymać swoją wartość stałą względem dolara amerykańskiego. Innymi słowy, jedno DAI zawsze powinno być warte około jednego dolara. Ale jak to osiąga? Odpowiedzią jest system blokowania zabezpieczeń.

Kiedy ktoś chce wygenerować (czyli “wyemitować”) nowe tokeny DAI, musi zablokować pewną ilość innego aktywa kryptograficznego (takiego jak ether lub innej kryptowaluty) w specjalnym smart kontrakcie na blockchainie Ethereum. Ta zablokowana kryptowaluta służy jako zabezpieczenie dla nowych tokenów DAI.

Ważne jest zrozumienie, że zabezpieczenie zazwyczaj przekracza kwotę generowanego tokena. Czyli wartość zablokowanej kryptowaluty jest zazwyczaj wyższa niż wartość wyemitowanych tokenów DAI. Takie działanie pomaga utrzymać stabilność DAI, ponieważ nawet jeśli wartość zabezpieczenia spadnie, powinna nadal wystarczyć, aby pokryć token DAI. Prawdopodobnie dzięki temu DAI wyprzedza większość stablecoinów na rynku. 

BUSDreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.