Kluczowa propozycja w kwestii przyszłości Polygon. Szansa na wybicie przed szereg innych blockchainów | Wiadomości | CrypS.

Kluczowa propozycja w kwestii przyszłości Polygon. Szansa na wybicie przed szereg innych blockchainów

polygon

Zespół inżynieryjny Polygon Labs, czyli twórcy popularnej sieci Polygon PoS (Proof of Stake), przedstawił propozycję dot. istotnej aktualizacji sieci. Czy dzięki temu wyprzedzi ona inne blockchainy?


Najnowsza aktualizacja Polygon ma wdrożyć zdecentralizowaną warstwę L2 (Layer 2), zabezpieczoną technologią dowodów zerowej wiedzy (ZK). Takie działanie powinno zwiększyć bezpieczeństwo i wydajność ekosystemu Polygon 2.0. Jest to rzadko obserwowane zjawisko, bowiem jest pierwszy przypadek wdrożenia wspomnianej technologii zero knowledge do istniejącej już sieci

Ambicje Polygon Labs

Zgodnie z najnowszymi informacjami, aktualizacja zakłada wykorzystanie zkEVM validium, czyli tańszego i wydajniejszego odpowiednika rollupu. Dotychczas rollupy, takie jak Polygon zkEVM, wykorzystywały Ethereum do publikacji danych transakcji i ich weryfikacji.

Sama aktualizacja będzie polegać na migracji istniejącej sieci PoS Polygon do nowej sieci PoS, wykorzystującej technologię zkEVM. Nowa wersja sieci będzie działała równolegle do istniejącej sieci rollup Polygon zkEVM, oferując użytkownikom korzyści z obu technologii, w zależności od ich konkretnych potrzeb. PoS Polygon stanie się pierwszym validium z zdecentralizowanymi i bezpiecznymi gwarancjami dostępności danych.

Po tej aktualizacji walidatorzy będą również obsługiwać sieć, decydując, które transakcje dołączyć do bloku i w jakiej kolejności to zrobić. Jednocześnie zachowana zostanie decentralizacja, a opłaty za transakcje trafiają do walidatorów zabezpieczonych przez MATIC. To uczyni PoS Polygon pierwszą warstwą L2 z zdecentralizowanym zestawem sekwencerów.

Ponadto ulepszona sieć PoS oferować będzie wysoką skalowalność i niskie opłaty, czyniąc ją idealnym rozwiązaniem dla aplikacji o dużym wolumenie transakcji i wymagających niskich opłat transakcyjnych, takich jak gry Web3 i platformy społecznościowe oraz mikrotransakcje w sektorze DeFi.

Tymczasem istniejąca sieć rollup zkEVM będzie nadal oferować wysoki poziom bezpieczeństwa, czyniąc ją dobrym rozwiązaniem dla aplikacji przetwarzających transakcje o wysokiej wartości i priorytetowo traktujących bezpieczeństwo – np. większe transfery środków w branży DeFi.

Wpływ aktualizacji na rynek krypto

Co aktualizacja Polygon oznacza dla użytkowników i deweloperów? Propozycja w praktyce nie zmieni wpływu sieci PoS Polygon na te dwie grupy. PoS Polygon nadal będzie tanią destynacją dla inwestorów, a implementacja zero knowledge nie będzie wymagała żadnej modyfikacji smart kontraktów dla programistów.

Podobnie jak w przypadku innych uaktualnień PoS Polygon – operatorzy węzłów i walidatorzy musieliby tylko zaktualizować je do najnowszej wersji oprogramowania klienta PoS Polygon. Dla walidatorów, tokenem będącym w stawce pozostanie MATIC, a ekonomia łańcucha nie ulegnie zmianie. Niemniej jednak rynek krypto zareagował pozytywnie na informację o aktualizacji sieci, gdyż doszło do wzrostu kursu MATIC. 

Polygon
Wykres przedstawia kurs MATIC. Źródło: TradvingView.

Miejmy nadzieję, że najnowsza aktualizacja doprowadzi do dalszego rozwoju sektora blockchain.

polygon

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.