Iran uruchomi własny „krypto-rial” CBDC | Wiadomości | CrypS.

Iran uruchomi własny „krypto-rial” CBDC

Anna Sutowicz
Iran uruchomi CBDC krypto-rial

Reza Bagheri Asl, wiceminister łączności Iranu powiedział, że Iran nie uzna kryptowalut jako oficjalnego środka płatniczego. Za to w najbliższej przyszłości ma rozpocząć się faza pilotażowa irańskiego CBDC „krypto-rial”.

Wczoraj Centralny Bank Iranu (CBI) poinformował, że przekazał krajowym bankom i instytucjom kredytowym informacje o regulacjach dotyczących irańskiego „krypto-rial”, czyli przyszłej cyfrowej waluty Banku Centralnego (CBDC). 

Niewiele po tym, Reza Bagheri Asl, wiceminister łączności Iranu powiedział, że kryptowaluty, takie jak bitcoin, nie będą traktowane jako prawny środek płatniczy w Islamskiej Republice Iranu. Omawiając kwestie regulacyjne związane z przechowywaniem i wymianą kryptowalut, Reza Bagheri Asl powiedział także, że używanie jakiejkolwiek obcej waluty jest poza suwerennością i jest sprzeczne z prawem monetarnym i bankowym Iranu:

Nie rozpoznajemy płatności kryptowalutami. Więc w żadnym wypadku nie będziemy mieli żadnych przepisów uznających płatności w kryptowalutach, które do nas nie należą. Iran ma własną narodową kryptowalutę, więc żadne płatności nie będą dokonywane w kryptowalutach nienarodowych.

Bank Centralny zobowiązany jest m.in. do regularnej oceny wpływu nowej waluty na gospodarkę. Wprowadzenie CBDC ma na celu polepszenie integracji finansowej i jednocześnie zapewnienie CBI przewagi konkurencyjnej nad innymi globalnymi stabilnymi monetami.

Użytkownicy będą mogli dokonywać transakcji z CBDC tylko na terytorium Iranu. Wiceminister dodał, że aby nie narażać obywateli Iranu na ryzyko, wymiana aktywów cyfrowych w Iranie będzie podlegać zestawowi zasad. Krypto-rial będzie emitowany zgodnie z przepisami prawa regulującymi emisję banknotów i monet. Centralny Bank Iranu będzie monitorować wpływ gospodarczy waluty cyfrowej i zarządzać jej skutkami zgodnie z polityką pieniężną organu.

O maksymalnej podaży irańskiego CBDC będzie decydował wyłącznie Centralny Bank. Po raz pierwszy Centralny Bank Iranu ogłosił swój projekt CBDC w styczniu tego roku.

Iran uruchomi CBDC krypto-rial
reklama
reklama