Indonezyjskie firmy z zakazem oferowania usług kryptowalutowych | Wiadomości | CrypS.

Indonezyjskie firmy z zakazem oferowania usług kryptowalutowych

Mariusz Przepiórka
Indonezja

Według doniesień Agencji Reutera, najwyższy organ nadzoru monetarnego w Indonezji – Urząd ds. Usług Finansowych (OJK) – miał zakazać lokalnym firmom korzystania, oferowania lub ułatwiania dostępu do usług kryptowalutowych. Regulator uważa, że handel bitcoinem i innymi walutami cyfrowymi jest ryzykowny z uwagi na ich dużą zmienność.

Władze tego azjatyckiego kraju w ostatnich miesiącach wykazują wrogie stanowisko wobec branży kryptowalutowej. W listopadzie 2021 Narodowa Rada Ulemów (MUI) stwierdziła, że aktywa cyfrowe są pełne „niepewności, hazardu i szkód”. W związku z tym, organizacja nalegała, aby takie inwestycje zostały uznane za „haram” (w religii islamskiej oznacza to „zakazane”).

W ubiegłym tygodniu kolejna organizacja – Tarjih Muhammadiyah – uznała kryptowaluty za niezgodne z prawem islamskim. Podmiot ten argumentował, że bitcoin i inne tokeny mają charakter spekulacyjny i nie mają oparcia w innych aktywach, takich jak złoto.

Władze kraju nie sprzyjają kryptowalutom

Pomimo negatywnego spojrzenia na branżę kryptowalut, rząd Indonezji zezwala na sprzedaż bitcoina i altcoinów na giełdach. Commodity Futures Trading Regulatory Agency nadzoruje te operacje, jednak używanie cyfrowych aktywów do płatności wewnątrz kraju nie jest możliwe.

Władze Indonezji nie sprzyjają prywatnym kryptowalutom, jednak w przypadku cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC) sprawa wygląda zupełnie inaczej. W maju ubiegłego roku Perry Warjiyo – gubernator Banku Indonezji – zapewnił, że instytucja jest na dobrej drodze do uruchomienia cyfrowej wersji swojej waluty narodowej.

CBDC opcją dla transformacji pieniądza

Gubernator ujawnił, że podczas pandemii COVID-19, mieszkańcy przestawili się z gotówki na płatności cyfrowe i podkreślił, że w pełni kontrolowana przez bank centralny cyfrowa waluta mogłaby być najlepszą opcją dla transformacji pieniądza.

Kilka miesięcy później bank centralny Indonezji wskazał, że emisja CBDC może również pomóc w „walce” z bitcoinem i innymi kryptowalutami, które według władz mają negatywny wpływ na system finansowy kraju.

Indonezja
reklama
reklama