Hakerzy ransomware ukradli 10 TB danych firmy Canon | Wiadomości | CrypS.

Hakerzy ransomware ukradli 10 TB danych firmy Canon

Redakcja
ransomware

Firma Canon padła ofiarą ataku ransomware, przeprowadzonego przez grupę Maze, na jej usługi poczty elektronicznej i przechowywania danych oraz na stronę internetową w Stanach Zjednoczonych. Maze w przypadku niezapłacenia okupu w kryptowalutowach, zagroził wyciekiem zdjęć i danych.

Strona image.canon była niedostępna przez sześć dni, podczas których wyświetlał się jedynie komunikat o aktualizacji. Witryna wróciła do sieci w dniu 4 sierpnia. W ten dzień Canon wydał oświadczenie o ataku, w którym stwierdził, że nie doszło do wycieku danych graficznych, ani miniatur zdjęć przechowywanych w chmurze firmy.

Powaga ataku została potwierdzona przez BleepingComputer, który powiedział, że hakerzy twierdzą, jakoby udało im się ukraść prawie 10 TB zdjęć, plików i innych danych. W publikacji wspomniano o powiadomieniu wysłanym przez dział IT firmy Canon, za pośrednictwem sieci firmowej, które potwierdziło, że “rozległe problemy z systemem” dotyczyły wielu aplikacji.

Co dziwne, grupa Maze oświadczyła, że to nie jej atak spowodował sześciodniowy przestój.

Ataki ransomware

Brett Callow, analityk zagrożeń w firmie Emsisoft, potwierdził, że za cyberatakami przeciwko japońskiej korporacji stoi znany gang ransomware – Maze.

“Nie można powiedzieć, czy obejmuje to zdjęcia i filmy wideo klientów, które były przechowywane w pamięci długoterminowej firmy Canon. Firma Canon twierdzi, że niektóre zdjęcia i filmy wideo zostały utracone, więc wydaje się prawdopodobne, że Maze miał dostęp do tego obszaru sieci”.

Callow dodał, że ataki typu ransomware są stosowane głównie w przypadku mniejszych firm, jednak coraz częściej ofiarami padają też większe przedsiębiorstwa.

Eksperci Emsisoft uważają, że prawdopodobieństwo kradzieży danych w ataku ransomware jest obecnie większe niż jedno na 10.

Ostatnio ofiarą Maze padła niezależna amerykańska firma doradcza specjalizująca się w sektorze konsumentów i handlu detalicznego. Ma ona wielu dużych klientów, w tym np. Victorię Beckham.

ransomwarereklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.