Giełda GPay zamknięta przez brytyjski Sąd Najwyższy | Wiadomości | CrypS.

Giełda GPay zamknięta przez brytyjski Sąd Najwyższy

Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
bitcoin i kajdanki

Brytyjski Sąd Najwyższyy wyznaczył Oficjalnego Syndyka (Official Receiver) jako likwidatora giełdy kryptowalutowej, GPay Ltd. Zgodnie z ogłoszeniem opublikowanym 30 czerwca przez brytyjski urząd ds. upadłości, giełda kryptowalutowa wykazała oznaki bycia “niczym innym jak scamem”.

Fałszywe oświadczenia

Giełda GPay, znana również wcześniej jako XtraderFX i Cryptopoint, reklamowała swoje usługi w internecie i poprzez kanały mediów społecznościowych. Urząd ds. upadłości uważa, że reklamy te fałszywie twierdziły, iż platforma została poparta przez przedsiębiorców, którzy pojawili się w nieokreślonym, pierwszorzędnym brytyjskim programie telewizyjnym oraz na prestiżowej stronie internetowej poświęconej oszczędzaniu pieniędzy.

Po otrzymaniu skarg od władz lokalnych, urząd przeprowadził poufne dochodzenie w sprawie działalności GPay. Ujawniło ono, że co najmniej 108 klientów zadeklarowało, stratę około 1,5 miliona funtów (1,84 miliona dolarów) podczas handlu na platformie.

GPay to scam

David Hill, główny detektyw brytyjskiego urzędu ds. upadłości, skomentował:

“Giełda GPay przekonała klientów do zainwestowania znacznych sum pieniędzy w handel kryptowalutami. To był tylko przekręt, ponieważ GPay podstępem, pod fałszywym pretekstem, oszukiwała swoich klientów, by korzystali z platformy internetowej. Żaden klient nie odniósł korzyści, ponieważ ich inwestycje zostały utracone”.

Do sądu wpłynęły również doniesienia, że klientom odmówiono wypłaty środków, jeżeli nie prowadzili oni aktywnego handlu zdeponowanymi środkami.

Sprawa GPay zakończyła się w dniu 23 czerwca 2020 r. petycją przedstawioną przez Sekretarza Stanu ds. Biznesu, Energii i Strategii Przemysłowej (BEIS).

Likwidując spółkę, sąd stwierdził, że wykazała ona brak uczciwości handlowej, nie złożyła ustawowego sprawozdania finansowego i nie działała pod zarejestrowanym adresem.

Niedawno brytyjski urząd ds. standardów reklamy (United Kingdom Advertising Standards Authority, ASA) oraz biuro reklamy internetowej (Internet Advertising Bureau, IAB) uruchomiły nowy system wykrywania i usuwania nieuczciwych reklam internetowych.

Główny organ nadzoru finansowego w Wielkiej Brytanii, Financial Conduct Authority, stwierdził, że w latach 2018-2019 brytyjscy inwestorzy stracili ponad 34 mln dolarów z powodu scamów kryptowalutowych i forex.

bitcoin i kajdanki



reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.