Forki bitcoina tracą nawet do 70% w stosunku do jego ceny. Król jest tylko jeden | Wiadomości | CrypS.

Forki bitcoina tracą nawet do 70% w stosunku do jego ceny. Król jest tylko jeden

W tym artykule:

Wirtualne waluty, stanowiące rozłam sieci bitcoina (BTC) nie radzą sobie najlepiej w stosunku do króla kryptowalut. Kto traci najwięcej i skąd wynika to zjawisko?


  • Bitcoina cash (BCH), bitcoin SV (BSV) i eCash (XEC), dawniej znany jako bitcoin cash ABC, to trzy główne forki bitcoina, które odnotowały znaczne spadki wartości w porównaniu do bitcoina (BTC) od czasu historycznego szczytu w listopadzie 2021 roku,
  • BCH zanotował spadek o 48%, BSV o 42%, a XEC doświadczył aż 71% straty w stosunku do BTC.

Kiedy wartość forków bitcoina rosła?

W okresie, gdy kurs największej kryptowaluty spadał od listopada 2021 r. do stycznia 2023 r., w drugiej połowie 2022 r. forki odnotowały pozytywne wyniki. Wówczas to kryptowaluty BCH, BSV i XEC doznały znacznego ożywienia cenowego w stosunku do BTC.

Eksperci połączyli wzrost na BSV ze znacznym skokiem wolumenu obrotu tą wirtualną walutą na giełdzie Upbit.

bsv
Wykres BSV/BTC. Zakres wieloletni. Źródło: tradingview.com

Jeżeli chodzi zaś o BCH, w jego przypadku ożywieniu na wykresie towarzyszył splot różnych czynników tj. obecność BCH na rynkach EDX, rosnący wolumen obrotów oraz zwiększające się zainteresowanie tym forkiem widoczne w mediach społecznościowych.

bch
Kurs BCH/BTC. zakres wieloletni. Źródło: tradingview.com

Obok sieć XEC doczekała się kilku aktualizacji, co korzystnie wpłynęło na cenę wirtualnej waluty do niej przynależnej.

Warto mieć na uwadze również to, iż ożywienie nastąpiło w czasie, gdy firma BlackRock zadeklarowała chęć uruchomienia ETF-a spot na BTC. Inwestorzy liczyli na to, że plany te obejmą również forki czołowej kryptowaluty.

Po tym, gdy BlackRock, Fidelity, Ark Invest i kilka innych przedsiębiorstw poinformowało, że nie zamierza wspierać żadnych przyszłych i przeszłych forków bitcoina, wartość BCH, BSV i XEC zaczęła maleć.

Jeszcze w listopadzie 2023 r. BSV miało chwilową przewagę nad innymi forkami BTC, zyskując przed procesem sądowym w sprawie Craiga Wrighta. Kryptowaluta ta wzrosła wówczas o około 40% w stosunku do BTC. Jednak po ujawnieniu mocnych dowodów przeciwko wspomnianemu programiście, BSV zaczął ponownie tracić.

Obecny spadek w stosunku do BTC

Rosnące zainteresowanie czołową kryptowalutą zwiększyło straty notowane przez jej forki. Największa z wirtualnych walut podniosła swój kurs o ponad 130% w ciągu ostatnich 12 miesięcy. W zakresie 30-dniowym jej cena wzrosła zaś o blisko 25%.

BTC
Wykres BTC/USD. Zakres wieloletni. Źródło: tradingview.com

Bitcoin handluje obecnie powyżej linii 52,6 tys. dol., wykazując dalsze ożywienie w perspektywie dobowej. Czynniki tj. zbliżający się halving oraz rosnący popyt na bitcoinowe ETF-y spot mogą sprawiać, że jest on postrzegany, jako atrakcyjna inwestycja.


Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.