Vanity address | Słownik | CrypS.

Vanity address

Vanity address – to rodzaj adresu portfela kryptowalutowego, który zawiera spersonalizowany ciąg znaków, czytelny dla człowieka. Przykładem tradycyjnego adresu portfela kryptowalutowego jest: 3P4glGUlpKJrgvj3n7GBgnLPqBdjVgf3jx. Przykładem adresu „vanity” może być 3CrypsBPzzD72PUXLzCkYAtGFYmK5Vynr33. W przypadku tego adresu, zawiera on słowo „Cryps” na które składa się pięć liter Base-58.

Tworzenie adresu vanity

Stworzenie adresu „vanity” wymaga od użytkownika wygenerowania i przetestowania milionów kluczy prywatnych, aż do momentu, w którym zostanie utworzona odpowiednia kombinacja.

Trudność wygenerowania pożądanego adresu zależy od jego struktury tj. liter i cyfr zawartych w ciągu znaków. Każdy dodatkowy znak w adresie „vanity” zwiększa trudność i czas potrzebny do jego wygenerowania . Adresy „vanity”, które zawierają dłuższe słowa, są zazwyczaj tworzone przez wyspecjalizowany sprzęt, z wieloma procesorami graficznymi (GPU).

Bezpieczeństwo adresów vanity

Adresy „vanity” mogą być używane do wzmocnienia środków bezpieczeństwa, w tym sensie, że charakterystyczny adres utrudnia hakerom jego podmianę i oszukanie osób wysyłających pieniądze.

Adresy „vanity” jednak, mogą również tworzyć luki w zabezpieczeniach. Pozwalają one każdemu stworzyć ciąg znaków, który przypomina inny adres portfela, umożliwiając tym samym oszukiwanie osób wysyłających pieniądze. Widząc podobny adres portfela, mogą one nie zauważyć różnicy i wysłać pieniądze do oszusta, zamiast do Ciebie.