Paper Wallet | Słownik | CrypS.

Paper Wallet

„Paper Wallet” czyli papierowy portfel, to mechanizm służący do przechowywania bitcoinów w trybie offline. W przeciwieństwie do walut fiducjarnych, kryptowaluty nie są reprezentowane w sposób fizyczny.

Portfele, które są wykorzystywane do przechowywania cyfrowych walut, są to zwykle programy, które ułatwiają aktualizację blockchaina, podczas dokonywania transakcji. Portfele papierowe różnią się od tak zwanych „gorących portfeli”, ponieważ działają bez dostępu do internetu. Użytkownicy kryptowalut chcący przechowywać swoje zasoby w portfelu papierowym, zazwyczaj drukują klucz prywatny na kartce papieru. Papierowe portfele były popularne przede wszystkim we wczesnych latach po powstaniu bitcoina. Aktualnie użytkownicy kryptowalut raczej używają innych metod do przechowywania swoich zasobów, np. portfeli sprzętowych takich jak Ledger lub Trezor.

Zalety papierowego portfela

Papierowy portfel jest uważany za niezwykle bezpieczny sposób na zabezpieczenie bitcoinów przed atakami cybernetycznymi, złośliwym oprogramowaniem itp. Portfel papierowy polega na „wydrukowaniu” i przechowywaniu BTC w trybie offline. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że bitcoiny nie są drukowane tak jak zwykła waluta. Drukowane są tylko informacje dotyczące klucza publicznego (adresu portfela), który pozwala na odbieranie przelewów, oraz klucaz prywatnego, który umożliwia dokonywanie transakcji.

Ta forma „zimnego portfela” daje ogromne korzyści w zakresie bezpieczeństwa. Użytkownik jest mniej podatny na cyberataki, ponieważ hakerzy nie mogą skraść środków przy pomocy internetu. Oczywiście, bezpieczeństwo nie jest stu procentowe. Jeśli haker odkryje lokalizację twojego papierowego portfela i fizycznie go ukradnie, może uzyskać dostęp do Twoich zasobów. Portfel papierowy powinien być również chroniony przed uszkodzeniami fizycznymi. Jeśli klucze wybledną i nie będzie można ich już zeskanować lub odczytać, użytkownik nie będzie miał możliwości odzyskać swoich monet.

Ryzyko związane z papierowymi portfelami

Chociaż portfele papierowe oferują korzyści w zakresie bezpieczeństwa, to wiążą się także z pewnym ryzykiem. Pomimo, że hakerzy nie mogą zdobyć danych za pomocą internetu, drukarki podłączone do większych sieci, często przechowują informacje, które mogą zostać skradzione przez osoby trzecie.

Należy również zadbać o to, aby użyć odpowiedniej drukarki. Po jakimś czasie wydrukowany tekst może wyblaknąć, co spowoduje utratę kryptowalut.