Co właściwie sprawia, że kryptowaluta jest shitcoinem? | Wiadomości | CrypS.

Co właściwie sprawia, że kryptowaluta jest shitcoinem?

Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
shitcoin

Jeśli obracasz się w branży kryptowalut nieco dłużej, z całą pewnością spotkałeś się z określeniem “shitcoin”. Pytanie brzmi jednak, kiedy mamy do czynienia z shitcoinem, a kiedy nie. Najwięksi gracze mają podzielone zdania na ten temat.


Kilka znanych nazwisk z branży zebrało się, aby omówić ten temat na argentyńskim LaBitConf 2022 w Buenos Aires. Założyciel Ethereum (ETH) Vitalik Buterin i bitcoinerzy Jimmy Song i Samsom Mow rozmawiali o dramacie FTX i jego wpływie na branżę.

Samson Mow, były główny strateg Blockstream, który teraz prowadzi bitcoinowy startup JAN3, mówi, że problem w FTX powstał po tym, jak uruchomili swój własny shitcoin. Oczywiście Mow miał na myśli FTX Token (FTT), który zanurkował niemalże na same dno.

Traktując ten token w bilansie firmy jako aktywo, które faktycznie przedstawia wartość, giełda stworzyła sobie problem. “Sedno tego problemu leży w tym, że zbudowali firmę w oparciu o shitcoin” – powiedział Mow.

Vitalik Buterin ma oczywiście własne zdanie na ten temat. “Shitcoin to waluta, która jest gównem” – powiedział niezbyt zrozumiale Buterin. Później wyjaśnił, że projekt to shitcoin, jeśli opiera się na fundamentalnie złym modelu.

konferencja co to shitcoin vitalik buterin

Kiedy projekt kryptowalutowy jest zdecentralizowany?

Następnie dyskusja przeszła na temat decentralizacji. Według Vitalika Buterina projekt jest zdecentralizowany, jeśli możliwe jest zweryfikowanie kodu przez przeciętnych użytkowników, co pozwala osiągnąć konsensus co do cech protokołu.

Z kolei bitcoiner Jimmy Song jest nieco innego zdania. Według niego decentralizacja zależy również od tego, w jakim stopniu inni mogą sprawować kontrolę nad projektem. Według niego, jeśli garstka identyfikowalnych osób ma możliwość zmiany protokołu ot tak, to projekt jest scentralizowany.

shitcoin



reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.