Całkowita wartość zablokowana (TVL) w DeFi osiąga ATH | Wiadomości | CrypS.

Całkowita wartość zablokowana (TVL) w DeFi osiąga ATH

Zerelik Maciej
Kongres obawia się, że DeFi to finansowy 11 września

Ekosystem zdecentralizowanych finansów (DeFi) odnotował ATH pod względem całkowitej zablokowanej wartości (TVL). Według danych DeFi Llama, TVL obejmująca wszystkie protokoły blockchain wynosi obecnie 223,23 miliardów dolarów. Jeszcze rok temu w tym samym czasie, wartość ta wynosiła zaledwie 21,4 miliardów USD.

Najwięcej udziałów w rynku DeFi posiada nadal Curve Finance. TVL tego protokołu wynosi 17,08 mld USD. Drugie miejsce należy do platformy pożyczkowej Aave, w której zablokowano aktywa warte 17,02 miliardów dolarów. Ostatnie miejsce na podium zajął Maker, z całkowitą zablokowaną wartością wynoszącą 15,43 miliardów dolarów.

Jeżeli chodzi o podział ze względu na sieci, podium wygląda następująco:

  • Ethereum: 151 mld USD
  • Binance: 19,25 miliarda dolarów
  • Solana: 11,83 miliardów dolarów
  • Terra: 6,69 mld dolarów
  • Avalanche: 6,62 miliarda dolarów

Wzrost ekosystemu DeFi cały czas utrzymuje tendencję wzrostową. Wszystko za sprawą coraz większej liczny inwestorów wykorzystujących możliwości zarobkowe, jakie oferują protokoły tworzące ekosystem.

DeFi jest jednak najbardziej bezpośrednim zagrożeniem dla tradycyjnych finansów. Powstanie protokołów pożyczkowych obniżyło bowiem barierę dostępu do kredytów. Zaangażowanie się w ekosystem DeFi jest też stosunkowo proste. Protokoły te są bowiem zarządzane przez smart kontrakty. To sprawia, że nie są podatne na błędy w zarządzaniu, tak jak w przypadku organizacji zarządzanych przez człowieka.

Niosą za sobą jednak inne zagrożenia. Jak niejednokrotnie informowaliśmy na łamach naszego portalu, ta nowa technologia często staje się celem hakerów. Błędy w kodzie mogą doprowadzić do ogromnych strat. Jeżeli interesują cię hacki DeFi, zapraszamy do zapoznania się z naszym obszernym artykułem przedstawiającym największe tego typu sytuacje. Znajdziesz go pod tym linkiem.

Kongres obawia się, że DeFi to finansowy 11 września
reklama
reklama