Bitcoin to katastrofa ekologiczna - uważa miliarder Tom Steyer | Wiadomości | CrypS.

Bitcoin to katastrofa ekologiczna – uważa miliarder Tom Steyer

Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
już dziś na nyse rozpocznie się handel pierwszym bitcoin etf w historii usa

Tom Seyer, miliarder funduszy hedgingowych i obrońca środowiska wyraził swój sceptyzm wobec Bitcoina, nazywając kryptowalutę katastrofą ekologiczną.

W wywiadzie dla Yahoo Finance Steyer powiedział:

Bitcoin zużywa ogrom energii elektrycznej, więc w zakresie, w jakim ta energia elektryczna pochodzi z paliw kopalnianych i emituje gazy cieplarniane i inne niebezpieczne toksyny, to jest to problem.

Steyer dodał jednak, że jeśli wiodące źródła energii kryptowaluty miałyby odejść od paliw kopalnianych, wtedy Bitcoin nie byłby już tak szkodliwy.

Jeśli całkowicie oczyściliśmy naszą generację energii elektrycznej tak, że kiedy w rzeczywistości wydobywasz Bitcoin – i zużywasz tonę energii elektrycznej – ale jest to czysta energia elektryczna, która nie powoduje, że zdrowie kogokolwiek lub zdrowie planety dramatycznie się zmniejsza, to jest w porządku.

Steyer ujawnił także, że otrzymał propozycję inwestycji w kopalnie BTC znajdującą się “obok elektrowni węglowej”.

Pomysł, że nie musisz transportować węgla, jest o wiele tańszy, będziemy w stanie kopać Bitcoin przy dużym marginesie w stosunku do obecnej ceny, to jest wielka okazja do zarabiania pieniędzy – to jest katastrofa. To jest katastrofa.

Czy BTC korzysta z czystej energii?

Podstawowym punktem Steyera jest to, że Bitcoin nie byłby tak szkodliwy dla środowiska, gdyby polegał na odnawialnych źródłach energii. Tak jednak nie jest – bynajmniej według dostępnych danych.

Według Uniwersytetu Cambridge, tylko 39% energii wykorzystywanej do wydobywania kryptowalut pochodzi z odnawialnych źródeł. To z kolei oznacza, że roczne zużycie energii przez Bitcoina (około 115 terawatogodzin rocznie) przekłada się na emisję gazów cieplarnianych równą 54 miliardom funtów spalonego węgla.

Oczywiście, zwolennicy próbowali namalować znacznie bardziej ekologiczny obraz. CoinShares szacuje, że liczba ta wynosi aż 77,6%. Warto jednak zastanowić się nad źródłem. Jako menedżer aktywów kryptowalutowych, CoinShares jest na rękę bagatelizowanie wpływu branży na środowisko.

To samo można powiedzieć o 56% podanej przez Bitcoin Mining Council. Rada została utworzona w odpowiedzi na rosnącą krytykę Bitcoina w kwestii środowiskowej i składa się z aktywnych w branży górników.

już dziś na nyse rozpocznie się handel pierwszym bitcoin etf w historii usa



reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.