Binance oskarżone o udział w praniu pieniędzy z haku giełdy Zaif | Wiadomości | CrypS.

Binance oskarżone o udział w praniu pieniędzy z haku giełdy Zaif

Redaktor: Albert Czajkowski
binance zaprzecza, że próbował przejąć union bank

Japońska giełda kryptowalut Fisco wystąpiła z pozwem przeciwko Binance. Działając wcześniej pod nazwą Zaif, padła w 2018 roku ofiarą ataku hakerskiego o wartości 60 mln USD. Teraz zarzuca giełdzie Binance pomoc w wypraniu części skradzionych wówczas środków.

Zgodnie z pozwem złożonym w kalifornijskim sądzie, japońska giełda twierdzi, że krótko po kradzieży blisko 6000 BTC złodzieje przesłali 1451 BTC (9,4 mln USD w chwili kradzieży) na adres należący do Binance. Fisco, która w 2018 roku funkcjonowała pod nazwą Zaif, dodaje, że po przesłaniu środków przestępcy szybko wyprali swą zdobycz na największej giełdzie dzięki jej pobłażliwej procedurze KYC i słabym zabezpieczeniom przed praniem pieniędzy. Zdaniem Fisco zabezpieczenia stosowane przez Binance nie spełniają standardów obowiązujących w branży.

Złodzieje wykorzystali to, że polityka Binance pozwalała nowym użytkownikom na założenie konta i przesyłanie kwot niższych niż 2 BTC bez konieczności podawania danych umożliwiających ich identyfikację. Według Fisco, hakerzy rozbili skradzioną kwotę na siedem tysięcy oddzielnych transakcji niższych niż 2 BTC. W ten sposób udało im się przesłać kryptowaluty na inne giełdy. Fisco zarzuca też Binance, że miała pełną świadomość, że skradzione waluty trafiły na jej platformę tradingową, ale nie zrobiła nic, aby powstrzymać transakcje. Z tego względu Fisco domaga się od Binance zwrotu środków, które zostały przesłane przez jej platformę oraz nałożenia innych kar.

Binance stanie przed amerykańskim sądem

Spółka Fisco przejęła giełdę Zaif krótko po incydencie z 2018 roku i spłaciła roszczenia klientów, którzy utracili swe środki. Według pozwu, skradzione kryptowaluty o wartości 41 mln USD należały do klientów z Kalifornii i innych amerykańskich stanów. Był to jeden z powodów, dla których Fisco złożyła pozew właśnie w tym stanie. Kolejnym powodem takiej decyzji jest fakt, że duża część kluczowych elementów działalności Binance, zdaniem Fisco, znajduje się właśnie w tym stanie. Pozew przeciwko Binance może także wywołać zainteresowanie procedurami KYC oraz AML ze strony FATF, która pracuje nad globalnym ujednoliceniem polityki zapobiegającej praniu pieniędzy.

binance zaprzecza, że próbował przejąć union bank



reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.