Kim jest Rob Gryn? Twórca MetaHero i Everdome | CrypS.

Kim jest Rob Gryn? Twórca MetaHero i Everdome

Co się dzieje z Robertem Grynem Kryptowaluty

Spis treści:


Robert Gryn, znany również jako Rob Gryn, to odnoszący sukcesy polski przedsiębiorca, znany ze swojej roli w tworzeniu Codewise, znanej firmy w dziedzinie reklamy internetowej. Z czasem zyskał uznanie w sektorze kryptowalut dzięki projektom MetaHero i Everdome, które wzbudziły zainteresowanie wielu inwestorów.

W 2017 roku znalazł się na liście najbogatszych Polaków według Forbesa z majątkiem wycenianym na ponad 700 milionów złotych. Z tego artykułu dowiesz się kim jest Robert Gryn oraz na czym dorobił się swojego majątku.

Kim jest Robert Gryn? Jak się dorobił  – historia Codewise

Robert Gryn, urodzony w Oksfordzie w Wielkiej Brytanii w 1986 r., przeprowadził się wraz z rodziną do Warszawy po zmianach politycznych w Polsce. Jego ojciec, Jacek Gryn, odegrał kluczową rolę w tworzeniu polskiego oddziału firmy Ericsson w latach 90-tych.

Robert zdobył wysokie wykształcenie, zaczynając od cenionej prywatnej American School of Warsaw, a następnie University of Surrey (2004-2008) i University of St. Andrews (2008-2009), oba z siedzibą na wyspach brytyjskich

Jego przedsiębiorcza podróż rozpoczęła się od startupu, co doprowadziło go do Codewise w 2011 roku. Pomimo początkowego zamiaru uzyskania wyceny swojej firmy, Codewise nawiązał z nim współpracę, wyznaczając początek wspólnej przygody. Z czasem Codewise stało się jedną z najszybciej rozwijających się firm w Polsce, z Robertem Grynem na czele.

Codewise początkowo działała jako firma outsourcingowa IT. Głównym obszarem zainteresowania Roberta był jednak rynek reklamy internetowej, koncentrujący się na śledzeniu kampanii reklamowych online i generowaniu sztucznego ruchu na stronach internetowych.

Jeżeli w Internecie widziałeś reklamy typu: „odbierz darmowego iPhone’a” albo „wygraj wakacje życia”, to najprawdopodobniej stać mogła za nimi firma Gryna. Chociaż działalność tego typu uważa się za kontrowersyjną i żerująca na ludzkiej naiwności, to z całą pewnością jest ona wysoce lukratywna.

W 2017 roku Forbes umieścił Roberta na 57. miejscu listy najbogatszych Polaków, szacując jego majątek na około 710 milionów złotych. W 2019 roku sprzedał Codewise Grupie CentralNic za ponad miliard złotych.

Robert Gryn żona/partnerka

W 2020 roku w mediach pojawiła się informacja, że Robert Gryn się żeni, a jego wybranką została dwudziestokilkuletnia Daryna Padalytsya pochodząca z Ukrainy. W mediach społecznościowych, w tym na Instagramie, znaleźć można wiele zdjęć pary.

Robert Gryn a kryptowaluty

Po sprzedaży Codewise Robert zanurzył się w świecie kryptowalut i zaczął rozwijać projekty wykorzystujące technologię blockchain. W 2021 r. uruchomił MetaHero, platformę ułatwiającą skanowanie 3D osób i obiektów do użytku w metaverse, wraz z własną kryptowalutą HERO.

W tym samym roku ogłosił kolejny projekt, Everdome, czyli opartą na blockchainie grę MMORPG, która miała funkcjonować jako część MetaHero. Projekty te zyskały znaczną uwagę, a kryptowaluta HERO osiągnęła kapitalizację rynkową przekraczającą 1 miliard dolarów, a DOME szybko się wyprzedała podczas pierwszej oferty publicznej.

Wartości obu projektów są jednak jedynie promilem tego wcześniejszego. Pod koniec lipca 2023 roku łączna wartość rynku HERO wynosi niespełna 14 mln dolarów, a DOME 21 mln dolarów. Cena pojedynczego aktywa to niewielkie cząstki centa amerykańskiego.

MetaHero

Platforma MetaHero miała na celu umożliwienie użytkownikom tworzenia awatarów na zamówienie i angażowania się w wirtualną rzeczywistość.

 

Rewolucyjny pomysł skrystalizuje Metahero jako pomost między rzeczywistością a światem cyfrowym. Technologia Metahero łączy artystów, przedsiębiorców i graczy. Jednym z nich jest natywny token HERO, który wykorzystuje rzeczywiste biznesowe przypadki użycia, które obejmują media społecznościowe i sztukę. Co więcej, Metahero stoi na czele rewolucyjnej technologii metaskanowania z jednymi z najlepszych możliwości renderowania grafiki w historii

 – opisywano projekt w momencie jego startu.

Firma miała zarabiać na skanowaniu osób oraz na zarządzaniu treściami w świecie wirtualnym. Wstępne szacunki zakładały koszt 200 dolarów od osoby. Według informacji z 2021 roku zainteresowany wsparciem projektu miał być nawet pewien szejk z Dubaju. Po osiągnięciu rekordowo wysokiej wyceny pod koniec 2021 roku, co pokryło się z rekordowymi szczytami na rynku cyfrowych aktywów, projekt zaczął dynamicznie tracić na wartości i dzisiaj stanowi jedynie ułamek tego co dwa lata temu.

Co się dzieje z Robertem Grynem
Źródło: CoinMarketCap.com

Pomimo znacznego spadku zainteresowania projektem MetaHero, ten cały czas jest rozwijany.

Everdome

Everdome pozwalał graczom tworzyć własne unikalne światy, postacie i przedmioty, handlując nimi za pomocą kryptowaluty DOME.

Wykorzystując blockchain, kryptowalutę i zaawansowane narzędzia do tworzenia 3D w czasie rzeczywistym do budowania, uruchamiania i napędzania swojego projektu, Everdome projektuje doświadczenie zapewniające wyobraźni i kreatywności prawdziwy dom w środowisku Web3, łącząc marki i ludzi – wszystko z zamiarem zbudowania najbardziej realistycznego doświadczenia metaverse

– czytamy na stronie projektu.

Kryptowaluta DOME pojawiła się na rynku już w momencie gdy w świecie cyfrowych aktywów zaczynał się rynek niedźwiedzia i szybko zaliczyła gwałtowny spadek. Projekt jest jednak cały czas rozwijany, o czym świadczy między innymi aktywność w ramach jego oficjalnych kanałów w mediach społecznościowych.

Co się dzieje z Robertem Grynem
Źródło: CoinMarketCap.com

Robert Gryn – kontrowersje

Pomimo swoich sukcesów, kariera Roberta nie była wolna od kontrowersji. Jego kampania reklamowa dla Codewise na dawnym hotelu Forum w Krakowie, która zachęcała ludzi do porzucenia pracy w korporacji i dołączenia do jego startupu, wywołała spore poruszenie. Napis na popularnym hotelu brzmiał: „Don’t be a corporate slave” (“Nie bądź niewolnikiem korporacji”).

W 2018 r. spotkał się również z oskarżeniami o uchylanie się od płacenia podatków, co doprowadziło do sporu prawnego, który przegrał w 2020 r., choć od tego czasu odwołał się od tej decyzji.

Robert Gryn próbował również swoich sił na rynku muzycznym, występując jako raper pod pseudonimem Rob G, wydając swój debiutancki album “Rob G – The Beginning” w 2019 roku. Pomimo negatywnych recenzji, przedsiębiorca nadal tworzy hobbistycznie muzykę.

Majątek Roba Gryna

Majątek Roberta, pochodzi głównie ze sprzedaży Codewise, inwestycji w kryptowaluty i nieruchomości. Jako zaledwie 31-latek znalazł się na liście 100 najbogatszych Polaków według Forbesa, a jego majątek wyceniono wówczas na około 700 milionów złotych.

Obecnie media szacują wartość Roberta Gryna na ponad miliard złotych. Chociaż wycofał się z większości projektów, to nadal prowadzi luksusowy styl życia, z willą w Konstancinie-Jeziornej i apartamentem w Krakowie, kilkoma wysokiej klasy samochodami, prywatnym odrzutowcem i helikopterem.

W ostatnim czasie jest też o wiele mniej aktywny w mediach społecznościowych, w których wcześniej pojawiał się regularnie. Wiele wskazuje również na to, że wyprowadził się z Polski, zamieniając ją na zdecydowanie bardziej słoneczną Kalifornię.

Robert Gryn opinie

Opinie ludzi na temat Roberta są bardzo zróżnicowane. Podczas gdy niektórzy podziwiają go za jego ambitne osiągnięcia, inni krytykują go za ostentacyjne pokazywanie bogactwa i kontrowersyjne praktyki biznesowe. W jednym z wywiadów sam przyznał, że nie wiedział, że jego działalność może rzeczywiście szkodzić ludziom: 

Nie widzisz ludzi, których potencjalnie krzywdzisz finansowo. Po prostu wysysasz pieniądze od najbiedniejszych.

Z całą pewnością do perfekcji opanował model biznesowy bazujący na ludzkiej naiwności, najpierw poprzez zarabianie na nie do końca uczciwych reklamach w Internecie, a następnie na silnie promowanych projektach kryptowalutowych, które – przynajmniej na razie – nie okazały się tak dużym sukcesem jak zapowiadano.

Jeżeli chodzi o sam CodeWise, to na portalu GoWork.pl posiada on raczej bardzo mieszane opinie i ostateczną ocenę na poziomie zaledwie 2.6/5 gwiazdek: 

Zero profesjonalizmu nikt nie wie od czego jest, chaos a i zarobki kiepskie. Odradzam

– pisał jeden z komentujących w 2019 roku.

Podsumowanie. Kim jest Robert Gryn?

Robert Gryn, to z pewnością jedna z bardziej charyzmatycznych i kontrowersyjnych postaci w polskim krajobrazie biznesowym. Zasłynął ze swojej roli w Codewise i projektach kryptowalutowych, MetaHero i Everdome. W tym momencie odcina kupony z zarobionych środków i wycofał się z dotychczasowej aktywności.

Co się dzieje z Robertem Grynemreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.