Co to jest Shibarium? Jak działa blockchain Shiba Inu? | CrypS.

Co to jest Shibarium? Jak działa blockchain Shiba Inu?

shibainu-shib Blockchain

Shiba Inu to charakterystyczna rasa psów myśliwskich wywodząca się z Japonii. W Internecie jest znany jednak powszechnie jako „dodge”, czyli „pieseł”, bohater serii memów i żartów. Jego postać stała się inspiracją dla twórców jednej z najpopularniejszych „memicznych” kryptowalut o tej samej nazwie, czyli Shiba Inu (SHIB). W 2023 roku jej twórcy wykonali kolejny krok w rozwoju projektu i oficjalnie uruchomili Shibarium. Dzięki temu sympatycy SHIB otrzymali pełny ekosystem kryptowaluty, która jest jedną z piętnastu największych pod kątem kapitalizacji rynkowej.

Z tego artykułu dowiesz się między innymi jak powstał i rozwijał się token Shiba Inu, jaki był cel stworzenia Shibarium oraz na jakiej zasadzie działa. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Spis treści:


Co to jest Shiba Inu?

Shiba Inu to kryptowaluta, której łączna wartość jest wyceniana na niemal 5 miliardów dolarów, a dzienne wolumeny sieci przekraczają 150 milionów. Pod tym względem konkuruje z największymi projektami takimi jak Cardano, czy też Solana.

W tej części artykułu przyjrzymy się genezie powstania SHIB, zasadom działania tokena, spekulacyjnej manii wokół tokena sprzed kilku lat oraz obecnej cenie i perspektywom widocznym na wykresie.

Historia projektu  – kto stworzył SHIB?

Kryptowaluta Shiba Inu została stworzona w sierpniu 2020 roku przez anonimowego programistę o pseudonimie Ryoshi. Jego celem było stworzenie zdecentralizowanej społeczności kryptoentuzjastów, którzy wspierają ideę “Shib Army”, czyli zżytej społeczności wspierającej rozwój ekosystemu.

Ryoshi twierdził, że Shiba Inu jest eksperymentem w budowaniu spontanicznego ruchu społecznego. Projekt nie miał żadnego funduszu rozwojowego ani zespołu marketingowego. Zamiast tego, polegał na oddolnej sile swojej społeczności. Kryptowaluta była generowana w ogromnych ilościach i przesyłana na portfele znanych osób ze świata cyfrowych aktywów w formie „spalenia” lub „zablokowania podaży”. Jedną z nich był Vitalik Buterin, współtwórca Ethereum (ETH), który dokonał transferu wartych miliardów dolarów SHIB na cele charytatywne, nagłaśniając tym samym dopiero co raczkujący projekt.

Shiba Inu nie był jednak pierwszą kryptowalutą wykorzystującą podobiznę „doge”, czyli „pieseła”. Japoński pies rady Shiba Inu stał się wiele lat wcześniej (w 2014 roku) inspiracją do powstania Dogecoina (DOGE), czyli pierwszej i cały czas największej z memicznych kryptowalut.

Twórcy SHIB twierdzili, że ich token ostatecznie stanie się większym i ważniejszym niż Dogecoin, a w mediach społecznościowych promowany był właśnie jako „zabójca Doge” (z ang. Doge Killer). Chociaż w pewnych okresach kapitalizacja rynkowa Shiba Inu rzeczywiście przewyższała tę obserwowaną na wykresie DOGE, to obecnie Dogecoin warty jest łącznie 9 miliardów dolarów (ósme miejsce pod względem kapitalizacji), a Shiba Inu niespełna 5 miliardów dolarów (miejsce czternaste).

Jak działa Shiba Inu?

Shiba Inu jest tokenem ERC-20 opartym na sieci Ethereum. Oznacza to, że korzysta z tej samej infrastruktury i zabezpieczeń co blockchain Ethereum, ale posiada własny symbol (SHIB) i jest niezależnie notowany. Shiba Inu posiada ograniczoną podaż 1 biliarda (10^15) tokenów, z czego połowa została wysłana do portfela Vitalika Buterina jako forma “spalania” (niszczenia) tokenów, a druga połowa została umieszczona na platformie Uniswap w celu zapewnienia płynności handlowej.

Z racji faktu, że SHIB oparty jest na sieci Ethereum, może wykorzystywać potencjał drzemiący w smart kontraktach oraz tworzyć zdecentralizowane produkty finansowe. Co więcej, w ramach sieci Shiba Inu istnieje różnorodna gama produktów, obejmująca tokeny i aplikacje. Oprócz głównego tokena SHIB użytkownicy mogą skorzystać również z:

 • Leash (LEASH): Jako część sieci Shiba Inu, token Leash oferuje nagrody za staking dla użytkowników, którzy zatwierdzają transakcje. Jego ograniczona podaż wynosi 107 646.
 • Bone (BONE): Służący jako token zarządzania, BONE ma maksymalną emisję 250 milionów. Umożliwia on społeczności oddawanie głosów na potencjalne propozycje zmiany w ramach sieci.

Platforma Shiba Inu oferuje również tokeny NFT o nazwie Shibosi. Każdy Shiboshi jest prezentacją psa Shiba Inu w formie pikselowej grafiki, wyposażoną w charakterystyczne cechy. Debiutancka kolekcja, zawierająca 10 000 Shiboshi, została w całości wykupiona i w okresie boomu na NFT była warta naprawdę sporo.

W maju 2021 roku Buterin zdecydował się przekazać 50 bilionów tokenów SHIB (wartych wtedy około 6 miliardów dolarów) do fundacji Indie Covid Relief Fund, aby pomóc w walce z pandemią koronawirusa w Indiach. Ta akcja spowodowała spadek ceny SHIB o ponad 40%, ale także podniosła świadomość i reputację projektu.

Ile kosztuje i gdzie można kupić Shiba Inu?

Shiba Inu jest jedną z najtańszych kryptowalut na rynku. Na dzień 21 sierpnia 2023 roku jej cena wynosiła około 0,0000082 dol. za token, co oznacza, że za 1 dolara można kupić około 122 tysiące tokenów SHIB. Shiba Inu posiada kapitalizację rynkową wynoszącą niemal 5 miliardów dolarów i zajmuje czternaste miejsce w rankingu CoinMarketCap.

Shiba Inu można kupić na wielu popularnych giełdach kryptowalut, takich jak Binance, Coinbase, Huobi, KuCoin czy Gate.io. Shiba Inu jest dostępna również na wywodzących się z polski giełdach Zonda (dawny BitBay) oraz Kanga, a także w szeregu kantorów internetowych oraz portfeli online. Można także wymieniać ją za inne tokeny na  zdecentralizowanych platformach typu DEX (decentralized exchange), takich jak Uniswap czy Shibaswap.

Chociaż jeden token SHIB zawsze wyceniany był na kilka miejsc po przecinku, to w pewnym okresie swojej krótkiej historii gwarantował posiadaczom spektakularne, liczone w tysiącach procent zyski. W ostatnich miesiącach 2021 roku osiągał rekordową wycenę rzędu 0,00009 dol. rosnąc o setki procent z tygodnia na tydzień. Jak widać jednak na poniższym wykresie spekulacyjna euforia zaczęła wygasać razem ze spadkami szerokiego rynku cyfrowych aktywów:

Spekulacyjna mania na Shiba Inu z 2021 roku. Źródło: Tradingview.com

Duże znaczenie w napędzaniu bańki spekulacyjnej na wykresie Shiba Inu miała postać miliardera-przedsiębiorcy Elona Muska. Musk w mediach społecznościowych wielokrotnie sugerował, że jest fanem Shiba Inu oraz memicznych cyfrowych aktywów, a jego wpisy potrafiły podbijać wyceny SHIB oraz DOGE o dziesiątki procent w przeciągu zaledwie kilku minut.

Chcąc pokusić się o szybką analizę wykresu SHIB, warto spojrzeć na niego z perspektywy długoterminowej. W tym celu wybieramy wykres na interwale tygodniowym (każda świecza = jeden tydzień). Jak widzimy, cena SHIB osuwa się długoterminowo cały czas w ramach ograniczonej czasowo formacji klina (trójkąta). Wsparcie wyznaczane przez dołki z czerwca 2022 roku zostało potwierdzone w te wakacje, a spadkowa linia trendu była testowana już trzykrotnie.

Analiza techniczna SHIB na wykresie tygodniowym. Źródło: Tradingview.com

Wybicie linii trendu, czyli wyjście z formacji górą otworzyłoby drogę do ponownego testu zeszłorocznych maksimów z czerwca. Natomiast wyjście z formacji dołem mogłoby doprowadzić do testu poziomów z pierwszych miesięcy po uruchomieniu cyfrowego aktywa, czyli bliskich zeru.

Czym jest Shibarium?

Gdy okazało się, że SHIB nie jest chwilową modą i jego popularność utrzymuje się nawet po silnej wyprzedaży wywołanej spekulacyjnym rajdem, społeczność Shiba Inu zaczęła coraz poważniej myśleć nad stworzeniem własnego blockchaina. Tak narodził się plan uruchomienia Shibarium, które wystartowało ostatecznie w sierpniu 2023 roku. Przygotowania do tego startu trwały jednak (licząc od fazy koncepcyjnej) ponad dwa lata.

Cel i geneza powstania sieci Shibarium

Shibarium to sieć blockchain 2 warstwy (z ang. layer-2 lub L2). Oznacza to, że nie jest całkowicie oddzielnym projektem zbudowanym autonomicznie (są to blockchainy 1 warstwy), tylko bazującym na architekturze blockchaina Ethereum.

Celem Shibarium jest zapewnienie szybszych, tańszych i bardziej skalowalnych transakcji dla użytkowników i programistów Shiba Inu. Shibarium ma być również platformą dla tworzenia zdecentralizowanych aplikacji (dApps) i smart kontraktów z wykorzystaniem języka programowania Solidity, który jest używany przez Ethereum. Shibarium ma być zgodny z Ethereum Virtual Machine (EVM), co oznacza, że będzie można łatwo przenosić istniejące projekty z Ethereum na Shibarium i odwrotnie.

Ryoshi, anonimowy twórca Shiba Inu, pierwszy raz wspominał o Shibarium w usuniętym już poście na swoim blogu w maju 2021 roku. Dzięki ostatecznemu debiutowi Shibarium w 2023 roku, z memicznego tokena ten ekosystem może przekształcić się w platformę oferująca zdecentralizowaną giełdę, gry blockchainowe, metaverse i wiele innych rozwiązań.

Projekt Shibarium oficjalnie wystartował w dniu 16 sierpnia 2023 roku. Start okazał się jednak wyboisty, gdyż doszło do wstrzymania produkcji nowych bloków. Przez chwilę wyprowadzenie zablokowanych w sieci środków było niemożliwe, co przełożyło się na panikę i krótkoterminowy spadek wartości tokenów powiązanych z siecią.

Kto stoi za tym blockchainem?

Shibarium jest tworzony przez zespół programistów Shiba Inu, o nazwie Shiba Inu Core Devs. Nie wiadomo, ile osób należy do tego zespołu ani jakie są ich tożsamości, ponieważ projekt Shiba Inu jest anonimowy i zdecentralizowany. Jednakże, wiadomo, że zespół współpracuje z innymi ekspertami i doradcami z branży kryptowalut, takimi jak Sandeep Nailwal, współzałożyciel Polygon (MATIC), czy CertiK, firmą zajmującą się audytem i bezpieczeństwem smart kontraktów.

Jak wspomniano już wcześniej, pomysłodawcą całego przedsięwzięcia i jego główną postacią jest natomiast anonimowy Ryoshi. Niegdyś niezwykle aktywny na swoim koncie na Twitterze (obecnie X) – obserwowanym przez ponad 200 tysięcy osób – skasował w ubiegłym roku wszystkie posty. Konto pozostaje obecnie puste, o czym możecie sami się przekonać odwiedzając jego profil na tej platformie.

Na początku 2023 roku pojawiła się informacja, że tożsamość Ryoshiego została ujawniona. Podobnie jak z postacią Satoshi’ego Nakamoto – anonimowego twórcy BTC – wokół twórcy SHIB narosło wiele pogłosek. Niektórzy uważali, że Ryoshi to Sam-Bankman Fried (SBF), czyli twórca upadłej już giełdy kryptowalutowej FTX. W marcu 2023 jeden z youtuberów o pseodunimie Bitboy pokazał dowody sugerujące, że Ryoshi to tak naprawdę Neyma Jahan. Jahan miał być jedną z osób stojących za projektem Karma DAO.

Shibaswap

Shibaswap to platforma typu DEX stworzona przez projekt Shiba Inu. Jest to miejsce, gdzie użytkownicy mogą wymieniać tokeny SHIB i inne powiązane cyfrowe aktywa, takie jak LEASH i BONE. Shibaswap oferuje również możliwość generowania pasywnego dochodu poprzez dostarczanie płynności do puli (liquidity pools) lub blokowanie tokenów (staking) w celu otrzymywania nagród w postaci BONE. Shibaswap został uruchomiony w lipcu 2021 roku i od tego czasu przyciągnął ponad 1 miliard dolarów wartości zablokowanych aktywów (TVL). W rekordowym momencie w sieci zablokowane było niemal 1,8 miliarda dolarów, obecnie wartość ta spadła jednak do zaledwie 26 milionów.

Czym jest Shibarium
ShibaSwap TVL. Źródło: DefiLlama.com

ShibaSwap to fork (rozwidlenie) sieci SushiSwap, popularnego DEXu, który z kolei jest forkiem Uniswap, największego DEXa na świecie pod względem wolumenów. W odróżnieniu od swoich konkurentów, głównym celem ShibaSwap jest zwiększenie funkcjonalności tokenów Shiba Inu.

Posiadacze SHIB, LEASH oraz BONE mogą stake’ować swoje tokeny w ramach puli ShibaSwap otrzymując w zamian z góry określone odsetki. Te są wypłacane w trzymanych kryptowalutowych w wersji wrapped. W dużym skrócie, wrapped tokeny to kryptowaluty powiązane z wartością innej oryginalnej kryptowaluty lub aktywów, takich jak złoto, akcje, udziały i nieruchomości, i wykorzystywane na platformach DeFi.

Jak działa Shibarium?

W tej części artykułu przyglądamy się bardziej technicznym aspektom działania sieci Shibarium wyjaśniający funkcje 2 warstwy, problemy, które ma rozwiązywać oraz zasady działania tokenów.

Funkcje 2 warstwy sieci Shiba Inu

Shibarium jest tzw. 2 warstwą (layer 2) sieci Shiba Inu, co oznacza, że będzie działać na podstawie bazowego blockchaina 1 warstwy (layer 1), w tym przypadku Ethereum. 2 warstwa to sposób na poprawę wydajności i skalowalności sieci blockchain poprzez przeniesienie części obliczeń i danych poza główny łańcuch (main chain). W ten sposób można zmniejszyć opłaty za transakcje (gas fees) i zwiększyć przepustowość sieci (throughput).

W ramach sieci 2 warstwy opłaty za transakcje pobierane są obecnie w tokenach SHIB. Shibarium dołącza jednak do niezwykle obleganego sektora. Obecnie istnieje bowiem ponad pięćdziesiąt innych sieci L2, które bazując na Ethereum chcą przyciągnąć użytkowników niższymi opłatami, gamingiem oraz usługami finansowymi.

Shibarium wykorzystuje hybrydowye łańcuchy boczne Plasma i Proof of Stake (PoS). To, co najbardziej wyróżnia architekturę sieci Shibarium, to jej konstrukcja. Posiada ona warstwę walidacji, która jest ogólna i oddzielona od różnych środowisk wykonawczych. Cała architektura skład się natomiast z trzech warstw o nazwach: Ethereum, Heimdall i Bor.

 1. Warstwa Ethereum – zbudowana na blockchainie Ethereum, głównie hostująca smart kontrakty.
 • Mechanizm PoS aktywowany poprzez kontrakty zarządzania stakingiem na Ethereum.
 • Funkcje obejmują przyznawanie nagród za staking, umożliwienie stakingu tokenów BONE, nakładanie kar za złośliwe działania i przechowywanie punktów kontrolnych sieci.
 1. Warstwa Heimdall – działa jako warstwa pośrednia, koncentrując się na zarządzaniu walidatorami, wyborze producentów bloków i synchronizacji stanu.

Jej podstawowe funkcje to:

 • Encoder (Pulp): Wykorzystuje kodowanie RLP dla specjalnych transakcji.
 • Transakcje: Inicjuje zmiany stanu w modułach i musi zostać podpisana przed rozgłaszaniem.
 • StdTx: Ułatwia tworzenie niestandardowych aplikacji blockchain na Shibarium bez opłat transakcyjnych.
 • Typy: Obejmuje PubKey, HeimdallAddress i HeimdallHash.
 • Walidatorzy: Niezbędni operatorzy warstwy Heimdall, kontrolujący generowanie bloków i wchodzący w interakcje z blockchainem Ethereum.
 • Punkty kontrolne: Migawkowe reprezentacje stanu łańcucha Bor, istotne dla przejść między stanami.
 • Zarządzanie kluczami walidatorów: Dwa różne klucze, podpisujący i właściciel klucza, każdy z odpowiednimi obowiązkami.
 • Ante Handler: Weryfikuje transakcje i zarządza podpisami transakcji.
 1. Warstwa Bor – Koncentruje się głównie na produkcji bloków. Niestandardowa odmiana implementacji Geth, działa jako łańcuch boczny z kompatybilnością z Ethereum Virtual Machine (EVM).

Funkcje:

 • Genesis Contracts: Obejmuje zestaw walidatorów Bor, umowę tokena BONE ERC20 i umowę odbiornika stanu.
 • Span Management: Definiuje logiczny zestaw bloków powiązany z określonym zestawem walidatorów.
 • Bor Fee Model: Pobiera opłaty w tokenach BONE, rozdzielane pomiędzy producentów bloków, wspierając szybkość transakcji na poziomie 2-4 sekund.

Hybrydowa konstrukcja PoS i Plasma, zdecentralizowany system 2 warstwy i łączność z Ethereum sprawiają, że Shibarium jest unikalnym rozwiązaniem w przestrzeni blockchain. Architektura ta zapewnia interoperacyjność i skalowalność przy jednoczesnym zachowaniu decentralizacji i bezpieczeństwa.

Jakie problemy rozwiązuje Shibarium?

Shibarium ma na celu rozwiązać główne problemy, z którymi boryka się Ethereum i Shiba Inu, a mianowicie wysokie koszty transakcji i niską przepustowość sieci. Te problemy wynikają z ograniczonej przestrzeni w blokach Ethereum i dużej konkurencji o miejsce w nich.

Wysokie opłaty za transakcje utrudniają korzystanie z Shiba Inu i Shibaswap wielu użytkownikom, szczególnie tym, którzy chcą dokonywać małych transakcji lub często handlować tokenami. Niska przepustowość sieci ogranicza skalę i rozwój projektu Shiba Inu oraz jego ekosystemu aplikacji.

Shibarium ma zmienić tę sytuację poprzez zapewnienie szybkich i tanich transakcji dla wszystkich użytkowników i programistów Shiba Inu. Średni koszt transakcji przy wykorzystaniu Shibarium ma wynosić 0,02 dol., gdzie w przypadku zatłoczonej sieci Ethereum koszty te są zdecydowanie większe.

4 główne problemy, które rozwiązuje Shibarium opisano poniżej:

Zwiększona wydajność transakcji:Shibarium wprowadza rozwiązanie 2 warstwy do krajobrazu Shiba Inu, zapewniając szybsze czasy transakcji.Ta innowacja ma na celu wsparcie znacznego wzrostu i zwiększenie prędkości transakcji, chociaż dokładne dane dotyczące przepustowości nie zostały jeszcze udostępnione.

Ekonomiczne transakcje: Użytkownicy Ethereum często napotykali na wysokie opłaty transakcyjne, czasami nawet przekraczające wartość transakcji. Rozwiązanie 2 warstwy Shibarium ma na celu obniżenie tych opłat, oferując ulgę od wysokich kosztów transakcji.

Zwiększona użyteczność tokenów: Ogromny obieg tokenów SHIB, nawet przy ponad 40% spaleniu, pozostaje znaczącą barierą wzrostu. Shibarium przeciwdziała temu, przyjmując BONE jako swoją podstawową walutę. Walidatorzy sieci będą otrzymywać nagrody BONE za swoją rolę w zabezpieczaniu i weryfikacji transakcji. Co więcej, SHIB znajdzie swoje miejsce w tej nowej konfiguracji, aby zarządzać ogromną podażą.

Rozwój DApp: Podczas gdy zdecentralizowane aplikacje (dApps) działają w sieciach peer-to-peer, memiczny token nie posiadał infrastruktury do funkcjonowania jako natywna moneta dla DApps. Shibarium zakłada solidny ekosystem, który wykorzystuje Ethereum i jego możliwości 2 warstwy, wyposażając programistów w narzędzia do tworzenia DApps specyficznych dla świata Shiba Inu.

Token sieci

Shibarium korzysta z kilku tokenów, a mianowicie BONE, TREAT, SHIB oraz LEASH, z których każdy pełni inną funkcję w ramach sieci.

 • SHIB – główny token sieci Shibarium, posiadający największą kapitalizację rynkową. To właśnie SHIB służy do uiszczania opłat w ramach Shibarium.
 • BONE – BONE jest tokenem zarządzania o maksymalnej ilości 250 milionów. Społeczność Shibarium może za jego pomocą oddawać głosy w ważnych dla rozwoju sieci sprawach.
 • LEASH – w tokenach LEASH o ograniczonej podaży 107 646 wypłacane są nagrody za staking.
 • TREAT – kolejny token wypłacany w formie nagrody dla długoterminowych posiadaczy. Ma pełnić również ważną rolę w metaversie Shibarium oraz grach opartych o ekosystem.

Niewątpliwie uruchomienie Shibarium stanowi kluczowy moment dla ekosystemu monet Shiba Inu (SHIB). Wydarzenie to dodatkowo zwiększa akceptację SHIB na całym świecie. 

shibainu-shibreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.