Ważne zmiany w MakerDAO, które uderzają w Gemini | Wiadomości | CrypS.

Ważne zmiany w MakerDAO, które uderzają w Gemini

DAO

MakerDAO to nadal jeden z największych zdecentralizowanych działających protokołów finansowych na rynku blockchaina. Podjął teraz ważną decyzję. Pozbędzie się sporej części swoich stablecoinów GUSD, za którymi stoi Gemini Trust Co. braci Winklevoss. Jaki jest jednak tego powód? Już tłumaczymy.


MakerDAO powoli odcina się od GUSD

Zdecentralizowany protokół posiada aż 500 mln USD w GUSD. Upłynni z tego około 390 milionów USD i kupi za to inne aktywa. Skąd taka decyzja? Członkowie organizacji jako powód podali pewne problemy z płynnością stablecoina i niższe przychody płynące z GUSD w porównaniu z innymi rezerwami, takimi jak np. USD Coin (USDC) od firmy Circle. Środki organizacji zostaną zainwestowane w takie aktywa, jak krótkoterminowe bony skarbowe i dług korporacyjny, co pomoże jej zarobić więcej pieniędzy.

Wolumen obrotu [GUSD] jest dość niski, a do tego GUSD ma mniej płynnych rynków na DEX i CEX w porównaniu z innymi topowymi stablecoinami

– czytamy.

MakerDAO wykorzystuje swoje zasoby jako zabezpieczenie w celu utrzymania stałego kursu swojego stablecoina DAI. Dzięki ekspozycji na GUSD społeczność, która jest skupiona wokół projektu, dostawała 2% rocznie. W przypadku USDC jest to 2,6%.

Porażki Gemini

Ostatnio bracia Winklevoss nie mają lekko. Pozwała ich amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd. Poszło o nielegalne – zdaniem urzędników – pozyskanie od tysięcy inwestorów miliardów USD poprzez sprzedaż produktu Gemini Earn. SEC uznało to za sprzedaż niezarejestrowanych papierów wartościowych, bowiem Earn pozwalał na wypożyczanie należących do nich aktywów w zamian za odsetki.

Powyższy program działał przez dłuższy czas całkiem dobrze, ale w listopadzie 2022 roku inwestorom zablokowano możliwość wycofania z niego środków. Potem pojawił się wspomniany pozew SEC.

W marcu giełda wnioskowała o oddalenie pozwu, zarzucając urzędnikom z Komisji zbyt elastyczne podchodzenie do interpretowania prawa. Częściowo to prawda, bowiem sam szef SEC, Gary Gensler, zdaje się widzieć papiery wartościowe niemal wszędzie, co z kolei umożliwia mu uderzanie w kolejne firmy z rynku kryptowalut. Tylko w ostatnim czasie SEC pozwał Coinbase i Binance.US.


Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.