Spadek Bitcoina nie wpłynął na stabilność światowej gospodarki – twierdzi MFW
Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) stwierdził, że okres rynku niedźwiedzia na rynku Bitcoina (BTC) nie miał wpływu na globalną stabilność finansową. Tak wynika z najnowszego, opublikowanego we wtorek raportu instytucji.
W swoim raporcie zatytułowanym “World Economic Outlook Update: Gloomy and More Uncertain”, MFW przyznał, że rynek kryptowalut przeżył “dramatyczną” wyprzedaż. Niemniej jednak nie zaszkodziła ona jeszcze tradycyjnemu systemowi finansowemu.
Obecnie BTC zanotował delikatny spadek i jego kurs oscyluje w okolicach 21 300 USD. Największą kryptowalutę pod względem kapitalizacji rynkowej dzieli 70% od rekordowego poziomu 69 000 USD odnotowanego w listopadzie 2021 roku. Praktycznie wszystkie inne kryptowaluty również znajdują się znacznie poniżej ATH.
After a tentative recovery in 2021, the economic outlook has turned gloomy and uncertain, with the probability of a global recession. The latest #WEO explains the reason behind the downgrade to our growth projections. https://t.co/ldMsaieJUU pic.twitter.com/PbpvScahsN
— IMF (@IMFNews) July 26, 2022
Inwestorzy nie chcą inwestować w ryzykowne aktywa
W obliczu niepewności związanej z wojną na Ukrainie, problemami w łańcuchach dostaw oraz innych czynników makroekonomicznych, inwestorzy odkładają “ryzykowne” aktywa na bok. W raporcie MFW czytamy:
Aktywa kryptowalutowe doświadczyły dramatycznej wyprzedaży, która spowodowała ogromne straty w kryptowalutowych instrumentach inwestycyjnych, niepowodzenie algorytmicznych stablecoinów i kryptowalutowych funduszy hedgingowych. Jednak reperkusje dla szerszego systemu finansowego były jak dotąd ograniczone.
Organ mówiąc o “algorytmicznych stablecoinach” odnosił się do upadku blockchaina Terra. Stablecoin UST stracił parytet do dolara, a inwestorzy stracili miliardy dolarów. Co więcej, konsekwencje tego krachu rozprzestrzeniły się na inne segmenty rynku kryptowalut.
Od tego czasu coraz więcej instytucji, od Banku Anglii po Rezerwę Federalną – odpowiednio brytyjski i amerykański bank centralny – odrzuca ideę stablecoinów lub przynajmniej twierdzi, że wymagają one lepszej regulacji.
Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->
Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->
Aktualnie brak komentarzy.