Celsius składa wniosek o upadłość | Wiadomości | CrypS.

Celsius składa wniosek o upadłość

Mariusz Przepiórka
barclays bank

Celsius złożył wniosek o ogłoszenie bankructwa w Stanach Zjednoczonych. To kolejna firma z branży kryptowalut, która upada w wyniku trwającego krachu na rynku.


Grupa rozpoczęła dobrowolne postępowanie upadłościowe na podstawie art. 11. Chce w ten sposób uzyskać ochronę prawną, ponieważ dąży do ustabilizowania swej działalności i restrukturyzacji. Firma twierdzi, że dostępne zasoby gotówki w wysokości 167 mln USD zapewniają wystarczającą płynność, która umożliwi przeprowadzenie niektórych operacji w ramach tego procesu.

– To właściwa decyzja dla naszej społeczności i firmy – powiedział w oświadczeniu Alex Mashinsky, współzałożyciel i szef Celsiusa. – Jestem przekonany, że kiedy w przyszłości spojrzymy wstecz na historię Celsiusa, uznamy to za moment przełomowy.

Skutki załamania na rynku kryptowalut

Celsius, który w pewnym momencie oferował zyski w wysokości prawie 20% od depozytów kryptowalutowych, w ubiegłym miesiącu zamroził wypłaty klientów, swapy i transfery, ponieważ firma znalazła się pod dużą presją w wyniku spadku cen cyfrowych aktywów. Problemy Celsiusa były dużym ciosem dla branży pożyczek kryptowalutowych i wywarły wpływ na wiele podmiotów.

Kapitalizacja rynkowa kryptowalut spadła poniżej 900 mld USD, a osiem miesięcy temu wynosiła blisko 3 bln dolarów. Bitcoin zanotował najgorszy kwartał od ponad dekady, a cała branża pogrąża się w coraz głębszym kryzysie.

Firma Celsius potwierdziła, że złożyła wniosek do sądu, aby kontynuować niektóre operacje w normalny sposób, w tym wypłacanie wynagrodzeń pracownikom i utrzymanie ich świadczeń. Firma nie wnioskuje obecnie o możliwość realizacji wypłat dla klientów – ta kwestia zostanie rozwiązana w ramach procesu upadłościowego z art. 11.

Członkowie specjalnej komisji Celsiusa przyznali, że złożenie wniosku o upadłość następuje po „trudnej, ale koniecznej decyzji” o zamrożeniu kont klientów. Według oświadczenia komitetu, przyspieszenie wypłat pozwoliłoby niektórym klientom na pełną wypłatę, ale inni musieliby oczekiwać, aż firma uzyska środki z długoterminowych zobowiązań.

barclays bankreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.