Prywatna moneta Zcash rozważa przejście na Proof-of-Stake | Wiadomości | CrypS.

Prywatna moneta Zcash rozważa przejście na Proof-of-Stake

Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
zcash

Zcash rozważa odejście od energochłonnego algorytmu konsensusu Proof-of-Work na rzecz lżejszego, szybszego i bardziej przyjaznego środowisku Proof-of-Stake, powiedział Forbesowi Zooko Wilcox.

Plan zmiany algorytmu konsensusu monety prywatności pojawia się ponad dwa lata po tym, jak użytkownik rebekah93 po raz pierwszy zaproponował ten ruch w Zcash Improvement Proposal (ZIP).

Proof-of-Stake to mechanizm wykorzystywany do zabezpieczania blockchainów. W przeciwieństwie do blockchainów typu Proof-of-Work, takich jak np. Bitcoin, które opierają się na energochłonnym procesie wydobycia, Proof-of-Stake umożliwia użytkownikom zabezpieczenie sieci poprzez stakowanie tokenów, a nie dostarczanie mocy obliczeniowej. W blockchainach Proof-of-Stake walidatorzy są wybierani losowo, aby dodawać nowe bloki do łańcucha, zamiast konkurować z górnikami o jak najszybsze znalezienie hasha bloku. Ethereum planuje przejście na Proof-of-Stake jako część swojej aktualizacji Ethereum 2.0, a większość nowszych blockchainów, które pojawiły się w ostatnich latach, używa Proof-of-Stake zamiast Proof-of-Work.

Według założyciela Zooko Wilcoxa, Zcash zaczyna myśleć o potencjalnej zmianie algorytmu. Powiedział on Forbesowi, że algorytm konsensusu jest obecnie “sprawdzony” i został już pomyślnie wdrożony w wielu kryptowalutach, w tym Cardano, Cosmos, Algorand i Tezos.

Podczas gdy Wilcox uznał obawy środowiskowe związane z Proof-of-Work, jego główne motywacje do zmiany mają więcej wspólnego z większymi – w jego przekonaniu – korzyściami dla bezpieczeństwa i wydajności, jakie oferuje Proof-of-Stake. Powiedział on:

Myślę, że Proof-of-Work ma pewne wady bezpieczeństwa, co zostało wykazane przez ataki 51%, które miały miejsce (kiedy górnik kontroluje większość mocy obliczeniowej w sieci i może ukraść tokeny). I myślę, że Proof-of-Stake może zapewnić znacznie potężniejszy rodzaj bezpieczeństwa i przy niższych kosztach.

Jego poglądy na temat propozycji bezpieczeństwa mechanizmu konsensusu Proof-of-Stake są zgodne z założycielem Ethereum, Vitalik Buterin. Obaj twierdzą, że ataki 51% są znacznie łatwiejsze do opanowania w protokołach Proof-of-Stake. Społeczność może bowiem skoordynować się, aby odciąć środki atakującego w ramach “aktywowanego przez mniejszość użytkowników soft forka”. Ten sam proces wymaga hard forka i jest znacznie trudniejszy do przeprowadzenia w systemach opartych na Proof-of-Work.

Od czasu wywiadu dla Forbes, Wilcox opublikował wpis na blogu za pośrednictwem Electric Coin Company, firmy, która uruchomiła Zcash, zatytułowany “Should Zcash switch from Proof-of-Work to Proof of Stake?”. Wilcox przedstawia w nim kilka argumentów na temat rzekomych zalet takiego posunięcia, w tym poprawę bezpieczeństwa, efektywności energetycznej i decentralizacji.

zcash

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.