17 tys. indywidualnych roszczeń od QuadrigaCX | Wiadomości | CrypS.

17 tys. indywidualnych roszczeń od QuadrigaCX

Marek Lesiuk
upadła giełda kryptowalut QuadrigaCX

Wedle opublikowanego zestawienia, wpłynęło dotychczas nieomal 17 tysięcy roszczeń majątkowych od poszkodowanych klientów wobec masy upadłościowej po QuadrigaCX, nieczynnej, kanadyjskiej giełdzie kryptowalut.

Firma Ernst & Young, wyznaczona na instytucjonalnego syndyka masy po Quadridze, 12 maja bieżącego roku opublikowała raport, adresowany w pierwszym rzędzie do wierzycieli, a zawierający podsumowanie procedury bankructwa.

Wynika zeń, iż wartość masy waha się pomiędzy 167 a 300 milionami dolarów. Z tej sumy chciałoby odzyskać swoje wkłady 16 959 inwestorów, którzy deklarują prawa do krypto-depozytów denominowanych w BTC, BCH, BSV, BTG, ETH i LTC, a także środków pieniężnych w dolarach amerykańskich oraz kanadyjskich.

Liczba wniosków może jeszcze wzrosnąć – choć Ernst & Young pragnął, by wszystkie żądania wpłynęły do końca sierpnia 2019 roku, to sam przyznał, że prawnie nie ma możliwości zablokowania roszczeń podniesionych później. Zauważono jednak, że – całkiem zrozumiale – pośród zainteresowanych finansowo uzyskaniem odszkodowań za poniesione straty nie ma tendencji do odwlekania wystąpienia, i w ostatnim czasie liczba wniosków zauważalnie spada.

Proces wypłaty samych odszkodowań póki co się jednak nie rozpoczął. Firma nadal pracuje nad pełnym zestawieniem wszystkich zasobów Quadrigi oraz roszczeń przeciwko niej. Ponadto, co sucho stwierdza oświadczenie opublikowane przez kancelarię MillerThomson, wyznaczoną do zbiorowego reprezeontowania poszkodowanych, za roszczenia równorzędne rangą tym zgłoszonym przez poszkodowanych uważa się ciężary podatkowe.

Tymczasem Kanadyjskiej Agencji Podatkowej (CRA) się nie spieszy: dotąd nie wystąpiła z żadnymi wnioskami finansowymi, spodziewanymi w kontekście faktu, iż giełda nie dopełniła w ostatnim czasie formalności podatkowych (co z kolei, biorąc pod uwagę jej bankructwo, raczej nie zaskakuje).

Ernst & Young przejełą kontrolę nad upadłą giełdą w dniu 5 lutego 2019, wyznaczona do tego po tym, gdy giełda wystąpiła o sądową ochronę przed wierzycielami. Jej kłopoty były związane z osobą jej właściciela, Geralda Cottena – a dokładniej raptownym brakiem osoby rzeczonego, który wedle doniesień doznać miał zejścia śmiertelnego.

Po wspomnianym zejściu okazało się, iż wszystkie firmowe klucze, hasła i wiedzę niezbędną do dostępu do zasobów giełdy zabrał on ze sobą, opuszczając ten padół. Nadto, analiza operacji Quadrigi, przeprowadzona przez Ernst & Young, wykazała, że pan Cotten zwykł firmowymi środkami finansować swoje wydatki w rodzaju prywatnego samolotu czy jachtu.

Pośrdód poszkodowanych uporczywie krąży jednak pogłoska, iż oficjalną śmierć właściciela trzeba uznać za fakt mocno dyskusyjny i bardziej niż nieco podejrzany. Uśmierzenie tej plotki, jakie z pewnością gwarantowałaby ekshumacja oraz upewnienie się, iż pan Cotten jest w istocie tak martwy, jak sam rad by był twierdzić (naturalnie gdyby żył), dotąd nie miało jeszcze miejsca.

upadła giełda kryptowalut QuadrigaCXreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.