Zeszły miesiąc był jeszcze gorszy niż czerwiec. Hackerzy zgarnęli ponad 265 mln USD w kryptowalutach | Wiadomości | CrypS.

Zeszły miesiąc był jeszcze gorszy niż czerwiec. Hackerzy zgarnęli ponad 265 mln USD w kryptowalutach

Hacker

Lipiec jest już za nami, tak więc można przejść do podsumowania wydarzeń, które miały miejsce w tamtym miejscu w kwestii ataków na podmioty z branży blockchaina. A działo się całkiem sporo, a poniesione z tego tytułu straty były o wiele większe niż w czerwcu. 


  • Branża kryptowalut straciła w lipcu 266 milionów dolarów w wyniku działalności cyberprzestępców. Lwia część tej kwoty pochodzi z ataku na indyjską giełdę WazirX,
  • W minionym miesiącu odnotowano 16 ataków hackerskich.

Lipiec przebił czerwiec pod kątem strat wynikających z działań hackerów

Niezależnie od pory roku, hackerzy sobie wolnego nie biorą i przez 365 dni próbują dostać się do środków użytkowników kryptowalut. Stąd nasze comiesięczne podsumowania wydarzeń na tym tle stały się już poniekąd niepisanym standardem.

Dla przypomnienia, w czerwcu 2024 roku branża cyfrowych aktywów straciła blisko 176 milionów dolarów w następstwie działań hackerów.

Czy lipiec był spokojniejszy? I tak i nie. Co prawda, odnotowano nieco mniej ataków, bowiem poziom ten spadł z 20 do 16 incydentów, jednakże ilość wyprowadzonych środków jest wyższa i wyniosła 266 milionów dolarów.

Największa pula przypada na hack z dnia 18 lipca, gdy północnokoreański kolektyw – Lazarus Group – dokonała skoku na indyjską giełdę kryptowalut WazirX. W wyniku tego udało się wykraść ponad 230 milionów dolarów, co przekłada się na 86,4% całkowitej kwoty, jaką utracono w lipcu. Więcej o tym zdarzeniu przeczytacie w tym miejscu.

Firma z sektora blockchaina, która zajmuje się monitorowaniem podejrzanych incydentów – PeckShield – w swoim najnowszym raporcie przekazała, że ​​skradzione aktywa ze wspomnianej wyżej platformy do dziś pozostają pod kontrolą hakerów.

Jakie jeszcze podmioty mocno ucierpiały?

Między innymi algorytmiczny protokół Compound Finance (24 mln dolarów), protokół stanowiący pomoc między różnymi łańcuchami – Li.Fi (10 mln dolarów) – oraz zdecentralizowany protokół sztucznej inteligencji Bittensor i dostawca płynności Rho Markets (oba te ostatnie podmioty stracił po 8 mln dolarów).

Znamy również schemat działania hackerów, jeśli chodzi o dalsze losy ich łupów po “udanej akcji”. Większość środków była bowiem transferowana do topowego miksera kryptowalut Tornado Cash, dzięki któremu zacierano ich ślady na blockchainach, co znacznie utrudniało ich wyśledzenie.

Natomiast najbardziej “świeży” skok, jakiego dokonano w lipcu, pochodzi z wczoraj i dotyczy blockchaina Terra. Owiany złą sławą (wiadomo dlaczego) łańcuch został wstrzymany pod kątem produkcji nowych bloków. Powodem był przeprowadzony exploit, w następstwie którego skradziono ponad 5 milionów dolarów.

Co ciekawe, napastnik wykorzystał lukę, która była znana już od kwietnia, jednakże nie została poprawnie usunięta z systemu. Najbardziej ucierpiał na tym token ASTRO, którego kurs poleciał w dół o ponad 50%.

Hacker

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.