Zapomnij o ETF-ach. Ten wskaźnik potwierdza, że trwa hossa na kryptowaluty | Wiadomości | CrypS.

Zapomnij o ETF-ach. Ten wskaźnik potwierdza, że trwa hossa na kryptowaluty

Hossa

Dowodzenie na rynku kryptowalut przejęła nowa grupa szeryfów i wbrew pozorom nie są nimi wcale emitenci spotowych ETF-ów. Karty rozdają bowiem podmioty stojące za największymi stablecoinami, które pełnią istotną rolę w tym sektorze. Tak przynajmniej twierdzi firma analityczna 10x Research, która wskazuje na zmiany krajobrazu cyfrowych aktywów w ostatnim czasie. 


  • W ciągu ostatnich 30 dni podaż dwóch największych stablecoinów pod względem marketcapu zwiększyła się o 10 miliardów dolarów. To natomiast oznacza dwukrotnie większą liczbę środków od tego, co napłynęło do spotowych ETF-ów śledzących cenę spot bitcoina,
  • Analitycy z 10x Research sugerują, by baczniej obserwować wskaźniki dot. tej klasy aktywów niż to, czy do funduszy giełdowych związanych z kryptowalutami wpływa lub wypływa określony poziom kapitału.

Stablecoiny powiedzą Ci, jak jest, a nie ETF-y

Dynamiczne wzrosty na wykresie cenowym bitcoina trwają tak naprawdę od października 2023 roku. Wtedy to euforia rynku kryptowalut związana z potencjalnym zatwierdzeniem spotowych ETF-ów przez SEC zaczęła przybierać na sile. Styczeń przyniósł nam zgodę amerykańskiego regulatora i uruchomienie tego typu funduszy giełdowych. Od tamtego czasu kurs BTC wzrósł o 60%, gdy do emitentów zaczął napływać kapitał od inwestorów instytucjonalnych liczony w miliardach dolarów.

Wykres cenowy bitcoina na giełdzie Binance. Źródło: TradingView

Serwisy informacyjne skupiające się na tym rynku często analizują to, czy ostatnie dni przyniosły kolejną falę napływu środków do emitentów ETF-ów na bitcoina lub czy może inwestorzy instytucjonalni jednak rezygnują z tego rodzaju alokacji na bitcoina.

Firma analityczna 10x Research zwraca jednak uwagę na to, że podążanie za ETF-ami nie odzwierciedla faktycznego stanu popytu na rynku kryptowalut. To, co naprawdę stanowi wskaźnik dobrze obrazujący, jakie są obecne nastroje wśród tej społeczności, odnosi się do zmian w podaży kluczowych stablecoinów.

Sugerujemy zwracanie mniejszej uwagi na przepływy bitcoinowych funduszy ETF. Emitenci stablecoinów to nowy szeryf w mieście, który napędza rynek w górę

– stwierdza w nowym raporcie Markus Thielen, założyciel 10x Research.

Z niego dowiadujemy się bowiem, że w ciągu ostatnich 30 dni podaż tokenów USDT od Tethera i USDC od Circle wzrosła łącznie o prawie 10 miliardów dolarów. Jeżeli chodzi o mniejsze projekty z tego segmentu rynku, to DAI emitowany przez MakerDAO oraz FDUSD od firmy First Digital również odnotowały w tym okresie wzrost podaży w przedziale od 5 do 10%.

Największy ze stablecoinów pod względem dominacji na rynku, czyli wspomniany USDT, w ciągu minionych 7 dni wzrósł o 2,4 miliarda dolarów. Taki skok podaży stanowi jeden z największych tygodniowych odczytów w czasie hossy.

Pieniądze fiducjarne są przenoszone do kryptowalut w przyspieszonym tempie. Wybijanie stablecoinów jest dwukrotnie większe i w przeciwieństwie do funduszy ETF może mieć ekspozycję tylko na długi okres

– dodaje analityk.

Natomiast w trakcie ostatnich 30 dni do amerykańskich funduszy giełdowych (ETF-ów) skupionych na bitcoina wpłynęło tylko 5 miliardów dolarów.

Hossa

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.