Założyciel Prometheum zeznawał w Kongresie w sprawie regulacji kryptowalut. Czy jest marionetką SEC? | Wiadomości | CrypS.

Założyciel Prometheum zeznawał w Kongresie w sprawie regulacji kryptowalut. Czy jest marionetką SEC?

Jacek Walewski
SEC SEC

Jeszcze parę dni temu nikt nie słyszał o kryptowalutowej firmie Prometheum. Teraz jednak, po niedawnym zeznaniu jej współzałożyciela przed Komitetem Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych, wszyscy biorą jej działalność pod lupę. 


Założyciel Prometheum zeznaje

Zacznijmy od początku. W dniu 13 czerwca współzałożyciel Prometheum, Aaron Kaplan, stawił się przed Izbą Reprezentantów Stanów Zjednoczonych. Tematem debaty była kwestia regulacji rynku kryptowalut.

Prometheum jest w powyższej kwestii o tyle ciekawym podmiotem, że niedawno stało się pierwszym brokerem-dealerem specjalnego przeznaczenia (special purpose broker-dealer, SPBD) na rynku cyfrowych aktywów. Innymi słowy to pierwsza firma, która otrzymała zgodę Urzędu Regulacji Branży Finansowej (FINRA) na świadczenie usług przechowywania cyfrowych papierów wartościowych jako makler-dealer.

Jak wspomnieliśmy, Aaron Kaplan stawił się w Kongresie i w czasie przesłuchania zaczął odczytywać swoje notatki. Mówił coś, co musiało się bardzo podobać ludziom z SEC. Sugerował, że obecne przepisy są wystarczające, by regulować rynek kryptowalut. Nie ma konieczności tworzenia nowych regulacji. To coś zgodnego z ogólną narracją Gary’ego Genslera, szefa SEC.

Wypowiedź Kaplana jednocześnie kłóci się z tym, że wspomniany przewodniczący SEC, gdy przemawiał na forum Kongresu, nie chciał np. jasno odpowiedzieć, czy ether to towar, czy może jednak papier wartościowy. To sugeruje, że regulacje są potrzebne. To jednak nie kończy wątku Prometheum.

Więcej o Prometheum

Firma Prometheum powstała w 2017 roku. Została założona przez Aarona i Benjamina Kaplanów. Obaj są prawnikami w firmie prawniczej Gusrae Kaplan zajmującej się usługami finansowymi. Obie te spółki są zarejestrowane w SEC i posiadają zgody na działanie wydane przez FINRA.

Jak wspomnieliśmy, w maju spółka zależna Prometheum Ember Capital została pierwszą firmą, która zaoferowała opiekę nad aktywami cyfrowymi jako wykwalifikowany powiernik. W październiku 2022 r. spółka zależna Prometheum Ember ATS uruchomiła zarejestrowany w SEC alternatywny system obrotu oferujący handel cyfrowymi aktywami.

Mimo tego firma w praktyce jakby nie działała i nie wykorzystywała swoich licencji. Podczas przesłuchania kongresmen Mike Flood zapytał Kaplana, czy Prometheum oferuje handel bitcoinami. Ten odparł, że… nie. Po co więc te wszystkie zgody od urzędów?

Sprawa zahacza już o teorię spiskową. W mediach społecznościowych pojawiły się posty, których autorzy sugerują, że spółka ma nawet powiązania z Komunistyczną Partią Chin. Do tego dochodzą niepewne powiązania z urzędnikami.

Sprawa firmy jest więc… dziwna. Dlaczego w ogóle na przesłuchanie zaproszono jej założyciela, skoro spółka w praktyce nie działa na rynku kryptowalut – nie oferuje np. usług związanych z bitcoinem. Wygląda na to, jakby Kaplan został zaproszony do Kongresu w roli pseudouczestnika rynku, który miał zeznać to, co chciał SEC.

SEC



reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.