Większość członków społeczności Wikipedii chce zakazu krypto darowizn | Wiadomości | CrypS.

Większość członków społeczności Wikipedii chce zakazu krypto darowizn

Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
wikipedia kryptowaluty

Internetowy sprzeciw wobec kryptowalut typu proof-of-work nie wydaje się słabnąć. Trzymiesięczny sondaż przeprowadzony przez Fundację Wikimedia, która nadzoruje finansowanie Wikipedii, wykazał, że znaczna większość członków społeczności jest przeciwna darowiznom w kryptowalutach.


W zeszłym tygodniu Mozilla ogłosiła, że nie będzie już przyjmować darowizn w kryptowalutach typu proof-of-work, powołując się na wysokie zużycie energii tego typu aktywów. Zamiast tego będzie przyjmować tylko kryptowaluty proof-of-stake, które są mniej energochłonne.

Od 10 stycznia do 12 kwietnia Wikimedia Foundation przeprowadziła ankietę wśród społeczności, w której zapytała, czy powinna przestać przyjmować darowizny w kryptowalutach. Spośród 326 głosujących, 71,17% (232 vs 94) odpowiedziało twierdząco. Administrator i steward Wikipedii “Vermont” napisał:

Te wyniki wskazują na ogólne poparcie społeczności, przy czym znacząca mniejszość jest przeciwna. Dlatego społeczność Wikimedia prosi Fundację Wikimedia o zaprzestanie przyjmowania darowizn w kryptowalutach.

Fundacja Wikimedia stworzyła ankietę po propozycji rezygnacji z krypto darowizn przedstawionej przez Molly White, wieloletnią redaktorkę Wikipedii posługującą się pseudonimem GorillaWarfare.

Krypto darowizny Wikipedii

Fundacja Wikimedia zaczęła przyjmować Bitcoiny w 2014 roku i już w pierwszym tygodniu pozyskała 140 000 dolarów. W ostatnim roku podatkowym organizacja otrzymała nieco ponad 130 000 dolarów w cyfrowych aktywach od 347 darczyńców. Julia Brungs z Wikimedia Foundation napisała we wpisie na blogu:

Nigdy nie posiadaliśmy kryptowalut i codziennie przeliczamy darowizny na walutę fiat (USD), co nie ma znaczącego wpływu na środowisko.

Wielu krytyków kryptowalut wskazuje na ogromne ilości energii zużywanej do tworzenia i utrzymywania cyfrowych walut i wsparcia ich sieci. Ten wpływ na środowisko spowodował powstanie silnego ruchu anty-NFT w grach.

W styczniu przypomnienie przez Mozillę na Twitterze, że przyjmuje darowizny w kryptowalutach, spotkało się z szybkim odzewem, w tym ze strony samego współzałożyciela firmy – Jamiego Zawinskiego. Nazwał on osoby związane z kryptowalutami “niszczącymi planetę oszustami Ponziego”.

Ale zwolennicy kryptowalut szybko zwrócili uwagę na dobro, które z nich wynikło. Od lutego ponad 100 milionów dolarów w kryptowalutach zostało przekazanych rządowi ukraińskiemu i tamtejszym organizacjom pozarządowym. W tej liczbie znajduje się prawie 5 mln dolarów w ETH od współzałożyciela Ethereum, Vitalika Buterina. Alex Bornyakov, ukraiński wiceminister ds. transformacji cyfrowej napisał na Twitterze:

Kryptowaluty okazały się prawdziwym ratunkiem dzięki swojej łatwości użycia. My w @mintsyfra sprawiliśmy, że datki kryptowalutowe stały się jeszcze łatwiejsze.

wikipedia kryptowaluty

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.