Współzałożyciel Ethereum, Vitalik Buterin przekazał Ukrainie prawie 5 mln USD w ETH | Wiadomości | CrypS.

Współzałożyciel Ethereum, Vitalik Buterin przekazał Ukrainie prawie 5 mln USD w ETH

Anna Sutowicz
Współzałożyciel ETH przekazał 4,8 mln USD na rzecz Ukrainy

Vitalik Buterin, współzałożyciel Ethereum chce uczynić ETH „bardziej politycznym”. Szczególnie w następstwie rosyjskiej inwacji na Ukrainę. Przekazał Ukrainie 1500 ETH (ok. 4,8 mln USD).

Prawie 5 mln USD w ETH na pomoc Ukrainie

Współzałożyciej Ethereum chce sprawić, że ETH będzie „mniej neutralne politycznie”. Vitalik Buterin, bo o nim mowa przekazał na pomoc Ukrainie 1500 ETH. W momencie pisania tego artykułu to ok. 4,8 mln USD.

Buterin przesłał na rzecz Fundacji Unchain Ukraine przelew 750 ETH. Fundacja zajmuje się udzielaniem pomocy humanitarnej Ukraińcom. Kolejny przelew, również w wysokości 750 ETH Buterin przesłał do portfeli kryptofunduszy Ukrainy.

 

Przypomnijmy, że współzałożyciel Ethereum urodził się w Rosji. Vitalik Buterin jeszcze przed rozpoczęciem wojny Rosja-Ukraina oświadczył, że rosyjski atak zaszkodzi całej ludzkości. Zaznaczył także, że wojna przypomniała społeczności krypto, że celem cyfrowych aktywów jest przynoszenie ludziom „prawdziwej wartości”. Po wybuchu wojny, Buterin napisał tweeta, w którym stwierdził, że rosyjska inwazja na Ukrainę:

jest zbrodnią przeciwko narodowi ukraińskiemu i rosyjskiemu.

Dodając przy tym, że jest bardzo zdenerwowany decyzją Putina, który zdecydował się na porzucenie możliwości pokojowego rozwiązania sporu z Ukrainą, a zamiast tego poszedł na wojnę.

Darowizny w kryptowalutach

Warto przy tym zauważyć, że od początku tzw. „specjalnej operacji wojskowej” Ukraina otrzymała wsparcie w kryptowalutach niemalże z całego świata. Przede wszystkim składki zostały przekazane rządowi ukraińskiemu oraz ukraińskim organizacjom pozarządowym, np. Come Back Alive, Unchain Fund, UkraineDAO, Aid For Ukraine i Cryberpolice Ukraine. O inicjatywach kryptowalutowych na rzecz Ukrainy, doświadczonej przez Rosję pisaliśmy tutaj. Zamieściliśmy również listę kilku krypto-zbiórek wspierających Ukrainę.

Odbiorcy darowizn wykorzystywali je do różnych celów, w zależności od zapotrzebowania. Przede wszystkim jednak na rzecz wsparcia wojskowego i inicjatyw humanitarnych. Darowizny w postaci kryptowalut wykazały zdolność do zapewniania natychmiastowych, a także transgranicznych przelewów pieniężnych, które nie wiążą się z koniecznością pośrednictwa konwencjonalnych instytucji finansowych.

Agencja ONZ do spraw Uchodźców zabezpieczyła 2,5 mln USD w postaci datków-stablecoin na rzecz Ukrainy. Zostaną one przekazane na wsparcie rodzin ponad 10 mln Ukraińców, którzy zostali do tej pory przesiedleni, przez co są zmuszeni do poszukiwania schronienia w sąsiednich krajach. Pierwsze darowizny w kryptowalutach na rzecz Ukrainy zaczęły napływać już wtedy, kiedy Rosja zagroziła inwazją 8 lutego 2022 roku.

Ukraińskie NFT

Ukraina stworzyła także własną kolekcję NFT o nazwie „Peace of Heart”. Alex Borniakow, czyli wiceminister cyfrowej transformacji Ukrainy powiedział, że w ten sposób Ukraina chce opowiedzieć światu historię wojny. Ukraińska kolekcja NFT została nazwana „muzeum wojny rosyjsko-ukraińskiej”.

Mimo tego, że kryptowaluty spotykają się ze sceptycznym podejściem w niektórych kręgach, wojna pomiędzy Rosją i Ukrainą pokazała, że mogą być również środkiem ochrony, w przypadku, kiedy państwo zostanie odłączone od globalnego systemu.

Współzałożyciel ETH przekazał 4,8 mln USD na rzecz Ukrainy
reklama
reklama