Vitalik Buterin nie ma pełnego zaufania do stakingu Ethereum | Wiadomości | CrypS.

Vitalik Buterin nie ma pełnego zaufania do stakingu Ethereum

Karolina Zawodnik
vitalik-buterin-ethereum-eth

Rosyjsko-kanadyjski programista stojący na czele drugiego pod względem wielkości projektu kryptowalutowego ujawnił, że sam nie umieścił w kontrakcie depozytowym Beacon wszystkich swoich ETH, ponieważ martwi się o bezpieczeństwo kluczy kryptograficznych.


Vitalik Buterin wspomniał o potrzebie uruchomienia portfela multi-sig dla usługi stakowania Ethereum. W tym przypadku podpisy cyfrowe składane są przez dwóch, bądź większą ilość użytkowników. Tym samym przechwycenie klucza kryptograficznego posiadanego przez jedną ze stron, nie spowoduje, że atakujący uzyska dostęp do kryptowalutowych aktywów. 

Vitalik Buterin nie ufa w pełni stake’owaniu ETH

29-letni programista podkreślił, że multi-sig zapewnia większe bezpieczeństwo, jednak jest on wciąż trudny do skonfigurowania ze stake’owaniem Ethereum. Ze względu na to Vitalik Buterin nie przesłał wszystkich swoich etherów do kontraktu depozytowego. Martwi go bowiem to, iż obecnie klucze prywatne muszą być przechowywane publicznie w jakimś systemie online

Wypowiedź ta wzburzyła niektórych członków społeczności wirtualnych walut. Zaczęli oni zadawać pytania o to, dlaczego sami mają czuć się komfortowo ze stake’owaniem etheru, podczas gdy sam założyciel tego projektu nie ma co do tego pełnego zaufania. 

Zdaniem części zwolenników ETH zabrzmiało to tak, jakby Vitalik Buterin sam nie ufał swojemu projektowi

Charles Hoskinson krytykuje współzałożyciela Ethereum

Zachowanie rosyjsko-kanadyjskiego programisty poddał pod ocenę także jego kolega z branży powiązany z kryptowalutą cardano (ADA). On z kolei skomentował wypowiedź Vitalika Buterina tym, że brakuje mu co do niej słów. 

Charles Hoskinson opowiedział o tym, jak to wygląda w przypadku projektu, nad którym sam się skupia. Otóż on oraz reszta zespołu stake’ują wszystkie swoje ADA. Zaznaczył obok, iż tak powinno być w przypadku dobrze zaprojektowanego systemu Proof of Stake (PoS)

Kontrowersje związane z wypowiedzią współzałożyciela Ethereum nie wpłynęły jednak znacząco na kurs drugiej co do wielkości kryptowaluty. Ta handluje obecnie w okolicy 1,9 tys. dol. za monetę. 

Przy aktualnym poziomie ether oddalony jest od swojego szczytu cenowego z listopada 2021 r. o około 60%. Należy jednak zauważyć, że od dołka odnotowanego w tej bessie poniżej linii 1 tys. dol. wartość tej kryptowaluty wzrosła o prawie 100%

W chwili pisania tego tekstu w Beacon zdeponowanych jest już ponad 25,9 mln ETH o łącznej wartości przekraczającej 49,7 mld dol. przy obecnym kursie ETH. Ilość etherów umieszczonych w kontrakcie depozytowym widocznie wzrosła od aktualizacji Shapella, która je upłynniła. 

vitalik-buterin-ethereum-eth



reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.