Tokeny Bitcoin Ordinals skaczą o 1100% w miesiąc, a teraz pojawiły się w grach mobilnych | Wiadomości | CrypS.

Tokeny Bitcoin Ordinals skaczą o 1100% w miesiąc, a teraz pojawiły się w grach mobilnych

W tym artykule:

Tokeny wybijane na blockchainie Bitcoina w oparciu o standard BRC-20 powstałe dzięki protokołowi Ordinals w ciągu ostatniej doby zanotowały silne wzrosty swoich kursów. Ogólna kapitalizacja rynkowa tej klasy aktywów w 24 godzin skoczyła o 21%. 


Dana funkcjonalność nadana każdemu z cyfrowych aktywów przeważnie stanowi czynnik wybijający jego wartość rynkową. Nie inaczej zadziało się teraz w przypadku tokenów BRC-20, na które wybuchł kolejny hype w ekosystemie Bitcoina. Dziś odnotowano następną falę wynoszącą ceny poszczególnych projektów do góry. Co dokładnie stanowiło boost ku temu?

Hype na Bitcoin Ordinals trwa

Wielu maksymalistom bitcoina oraz entuzjastom jego ekosystemu może się to nie podobać, jednakże faktem jest to, że rewolucja związana z protokołem Bitcoin Ordinals nadal trwa i wchodzi na kolejne etapy.

Dla tych Was, którzy nie są zbytnio zaznajomieni z tym tematem, śpieszymy z krótkim wyjaśnieniem, o co dokładnie chodzi.

W styczniu tego roku na blockchainie BTC uruchomiony został przez jednego z deweloperów wspomniany już protokół Bitcoin Ordinals. Dzięki niemu możliwe stało się wybijanie w tej sieci bitcoinowych inskrypcji, czyli przypisywanie do poszczególnych satoshi (podzielna część bitcoina) określonych danych multimedialnych, które stanowią o wyjątkowości takiego aktywa. Jest to coś na wzór niewymiennych tokenów (NFT).

W kwietniu tego roku powstał nowy standard tokenów – BRC-20 (BRC oznacza Bitcoin Request for Comment). Dzięki niemu możliwe jest jeszcze łatwiejsze wybijanie tego typu cyfrowych aktywów na tym łańcuchu.

Wielu deweloperów się burzyło i grzmiało, że to rozwiązanie jest czymś w rodzaju herezji, bowiem stanowi niepotrzebny zapychacz dla przepustowości blockchaina i marnuje przestrzeń blokową. Przecież bitcoin i jego sieć powstały w zupełnie innych celach.

No i generalnie takie osoby mają sporo racji, bowiem już w maju przy okazji pierwszego boomu na tego typu tokeny byliśmy świadkami zapchania się tego blockchaina, gdy ponad 400 tys. transakcji czekało na zatwierdzenie z dużym opóźnieniem, a opłaty transakcyjne skoczyły do niebotycznych poziomów.

To tak w gwoli wprowadzenia, a teraz przejdźmy do aktualnej sytuacji.

Pół roku później od wspomnianych wydarzeń tokeny BRC-20 ponownie stały się bardzo pożądaną grupą cyfrowych aktywów przez inwestorów, w wyniku czego zaczęły być nawet listowane na topowych giełdach. Można nimi handlować między innymi na Binance, KuCoin czy Gate.io, a ich notowania podbiły kursy rynkowe o nawet kilkadziesiąt procent w dobę.

BRC-20 w grach i aplikacjach DeSo

Na dany moment w sieci Bitcoina wybito już ponad 37 000 tokenów BRC-20, jak podaje platforma OrdSpace.

Co więcej, kapitalizacja rynkowa tego segmentu w ciągu ostatnich 24 godzin skoczyła o około 21%, a wiele projektów zanotowało silne wyskoki na wykresach cenowych.

Dla przykładu, TRAC zyskał aż 93% wzrostu swojej ceny (w skali miesiąca jest to skok o 1150%!) i pozostaje obecnie liderem pod względem zysków dla jego inwestorów. Obecnie jego kurs wynosi 2,69 dolara.

TRAC ORDINALS
Wykres cenowy tokena TRAC. Źródło: TradingView

Na drugim miejscu znajdują się MEME z wynikiem 69% na plus w ciągu doby oraz NALS, który wzrósł o 36%.

To, co stanowi niezaprzeczalny czynnik zwiększający popyt na tokeny BRC-20, to wprowadzenie ich do popularnych zdecentralizowanych aplikacji społecznościowych (DeS0), które także są tworzone w oparciu o Bitcoin Ordinals. Ich twórcy dodatkowo umieszczają taki aktywa jako element różnych gier mobilnych, by przyciągnąć nowych użytkowników.

Jako przykład takiego zjawiska możemy wymienić tutaj Alpha. Jest to apka, która umożliwia znanym postaciom z X (Twitter po rebrendingu) wydawanie tzw „kluczy” dających nabywcom dostęp do zamkniętego czatu grupowego.

Tokeny BRC-20 w tym przypadku tworzą tańszą alternatywę, która może zastępować wspomniane „klucze”. Posiadacze tych aktywów mogą dzięki temu zdobyć ekspozycję na udział w różnych grach społecznościowych czy sieciowych aplikacjach.

Jak można przeczytać na stronie Alpha, projekt określa swój produkt jako „super aplikację”, która oferuje swoim użytkownikom zdecentralizowaną giełdę do wymiany tokenów BRC-20, osobny rynek NFT, a także sklep z różnymi grami mobilnymi.

Warto mieć jednak na względzie, że każdy tego typu hype może się skończyć tak szybko, jak się rozpoczął, a wartość rynkowa tych tokenów polecieć na samo dno.

Skutki tego, że w sieci BTC znów panuje szaleństwo dot. Ordinals, mogliśmy zaobserwować już w poprzednim tygodniu, gdy pojawiły się pierwsze oznaki deficytu przestrzeni blokowej do zatwierdzania transakcji.


Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.